تاریخ انتشار: 94-09-29 18:09:52 یکشنبه
(19046)

راهنمای خرید دوچرخه ثابت خانگی

 

1- قبل از خرید دوچرخه ثابت این سوالات را از خود بپرسید

•  به این فکر کن که چگونه می خواهی از دوچرخه ثابت استفاده کنی

کمی فکر کردن در مورد چگونگی استفاده از دوچرخه ثابت شما را از خرید مطمئنتان خشنود خواهد کرد. مثلا به این توجه کنید کنید که دوچرخه ثابت را کجای خانه تان قرار می دهید و چه برنامه تناسب اندامی را می خواهید با آن انجام دهید. برنامه های فیتنس می توانند گزینه های مختلفی باشند؛ مثلا کسی برای لاغر شدن برنامه ریزی کرده است، ورزشکاری می خواهد دوران ریکاوری بعد مصدومیت را پشت سر بگذارد یا کسی به دنبال تقویت ماهیچه ای از بدن خود است.


چه وقت هایی ورزش کردن با دوچرخه ثابت را بیشتر دوست داری؟
کسانی که صبح ها ورزش می کنند بیشتر به تمرینات خود اهمیت می دهند و کمتر پیش می آید کم کاری کنند، اما یک برنامه تمرین خوب برنامه ای است که برای شما و خانواده تان کارآمد باشد. برای مثال افرادی هم وجود دارند که به ورزش کردن در عصر و شب عادت کرده اند.

•  آیا به تفریحات و سرگرمی های بیشتری نیاز داری؟
اگر دوست دارید در هنگام پدال زدن با دوچرخه ثابت به موسیقی مورد علاقه خود گوش کنید، به اسپیکر و ورودی های صدا فکر کنید. شاید به یک ست جدید اسپیکر نیاز داشته باشید. اگر در حین کار با دوچرخه ثابت دوست دارید تلوزیون نیز تماشا کنید، دستگاهی را انتخاب کنید که جلوی دید شما را نگیرد. 

•  آیا می خواهید در میان فعالیت های خانواده ورزش کنید یا به تنهایی در محیطی آرام با دوچرخه ثابت پدال می زنید؟

اگر دوستدار ورزش های صبحگاهی هستید، قرار دادن دوچرخه ثابت در اتاقخواب ممکن است بسیار کارآمد باشد، البته اگر همسرتان هنوز خواب نباشد. اگر دوست دارید در بین اعضای خانواده خود ورزش کنید و آن ها را نیز به کار با دوچرخه ثابت ترغیب کنید، قرار دادن دستگاه در مکان های غیرمعمولی مانند گوشه آشپزخانه یا اتاق ناهارخوری تصمیم خوبی است. می توانید کار با دوچرخه ثابت را وقتی آغاز کنید که بچه هایتان در حال حل تکالیفشات هستند و همسرتان در حال پخت و پز است، درنتیجه دوچرخه ثابت شما را از محیط گرم و صمیمی خانواده دور نمی کند.


•  چه ویژگی هایی از دوچرخه ثابت را دوست دارید؟

شاید براحتی بر روی دوچرخه ثابت بشینید و کار خود را برای چند روز آغاز کنید، اما شما به محصولی نیاز دارید که کار کردن با آن روان و راحت است و با علایق شما مطابقت می کند. برنامه تمرین های متنوعی وجود دارند که زمینه ایجاد ورزش خسته کننده را از بین می برند. ارزیابی ضربان قلب این اجازه را به شما می دهد تا هوشمندتر ورزش کنید و نتایج بهتری را در زمان کمتری بدست آورید. با گوش دادن به موسیقی می توانید فعالیت و جنب وجوش خود را بر روی دوچرخه ثابت افزایش دهید. حتی اگر در ابتدای کار بر استفاده از برنامه ها و اپلیکیشن های دوچرخه ثابت هدف گذاری نکرده اید، در هنگام خرید نگاهی به این ویژگی ها بیاندازید.

 

2- درهنگام خرید دوچرخه ثابت این ویژگی ها را در نظر بگیرید

برای انجام یک تمرین همه جانبه و تطبیق پذیر، دوچرخه ثابت وسیله ای است که همیشه می توانید بر آن تکیه کنید. در مورد ویژگی های مناسب و مزایای دوچرخه ثابت خواهیم پرداخت
- همه سطوح

پدال زدن روان

بسیاری از دوچرخه ثابت های امروزی دارای حرکت پدالی روان و راحتی هستند که وقتی پدال زدن را متوقف می کنید، مفاصل تان دچار لرزه و ضربه و آسیب دیدگی نمی شود.


بدون اثر منفی

دوچرخه ثابت بار موجود بر کمر و زانو ها را می گیرد، و تمرینی بی اثر را در خانه به شما هدیه می دهد. این ویژگی یک تمرین ایده آل را به ارمغان می آورد؛ به خصوص اگر در دوران ریکاوری مصدومیت هستید یا به دنبال فرم ایمنی از تناسب اندام می گردید.

کارآیی آسان

بعضی از دوچرخه های ثابت دارای صندلی ها و فریم پدال های کم ارتفاعی هستند که شروع کردن و پایان دادن را آسان می کند. 


حس طبیعی جاده

دوچرخه ثابت های خانگی، حس و حال کار با دوچرخه جاده را ایجاد می کنند. درنتیجه این دستگاه هوازی گزینه ی مناسبی برای ورزشکارانی است که حرفه دوچرخه سواری را دنبال می کنند و برای محک زدن خود به دنبال دستگاه کارآمدی می گردند.

ویژگی های قلبی و عروقی

اگر دوچرخه سوار حرفه ای هستید یا به این رشته پرطرفدار علاقه مندید، باید شدت و سختی کار خود را ارتقا دهید تا موفقیت های زیادی را کسب کنید. دوچرخه ثابت گزینه ای است که می تواند شما را در این راه یاری کند. این دستگاه ورزشی حالت "ایستاده بر دوچرخه" را ایجاد می کند که مزایای زیادی برای کارآیی قلب شما در هنگام مسابقات دارد.

پدال های واکنش پذیر

بیشتر دوچرخه ثابت ها دارای قفسه پدال یا بند رکاب هستند که دوچرخه ثابت را در حین تمرینات بسیار عکس العمل پذیر تر می کنند. مدل های کمی نیز وجود دارند که به شما اجازه می دهند تا پدال های دستگاه را با پدال های دوچرخه های جاده تعویض کنید و تمرین کارآمدتری را اجرا کنید.

صندلی های راحت

بیشتر دوچرخه های خوابیده (نوعی دوچرخه ثابت) و بسیاری از دوچرخه ثابت ها دارای صندلی های بزرگتر و نرم تری اند. با وجود این ویژگی است که می توانید از دوچرخه سواری خانگی خود لذت کافی را ببرید و هیچ ناراحتی را احساس نکنید.اجازه دهید نگاهی عمیق تر داشته باشیم

1) یک دوچرخه ثابت خوب باید داری یک فریم(بدنه) بادوام و باکیفیت باشد.
2) یک چرخ محور متعادل و بالانس شده، چرخش کارآمدتری و بهینه تری دارد. چرخ محوری که به طور جداگانه از پدال ها بچرخد، به شما اجازه می دهد تا توقف را مانند سوار شدن بر یک دوچرخه جاده انجام دهید و همچنین باعث کاهش اصطکاک می شود و احتمال ساییده شدن زانو های شما را کم تر می کند.
3) یک ترمز مغناطیسی ارائه دهنده یک مقاومت قدرتمند و بی صدا است، بنابراین می توانید سخت تر تلاش کنید و در همین حین برنامه تلوزیونی مورد علاقه تان را تماشا کنید.
4) یک صندلی راحت و تنظیم پذیر به شما کمک می کند که طولانی تر تمرین کنید و کالری بیشتری بسوزانید.
5) یک کنسول که استفاده از آن راحت است و دارای برنامه های تمرین دوچرخه ثابت با معنی است می تواند نقشه و برنامه تمرین شما را متحول کند.
6) سطح های قابل تنظیمی از مقاومت این اجازه را به شما می دهد که بدون افزایش سرعت، چاشنی سختی و تنش را به تمرین خود اضافه کنید.
7) ویژگی های سرگرم کننده مانند اسپیکر و ورودی های صدا مسیر رسیدن به اندام مناسب را لذت بخش تر می کند.


- ایستگاه مشاوره

اگر برای این برنامه ریزی کرده اید که در حد کمی وزنتان را کم کنید یا فقط می خواهید سالم بمانید، به دوچرخه ثابتی نیاز دارید که کار با آن راحت باشد و سختی ورزش با آن بدن شما را قوی تر کند. اگر نگران سلامت کمر یا زانوهایتان هستید، به دوچرخه ثابتی فکر کنید که صندلی آن ارتفاع کمی را به خود می گیرد و می تواند به حالت خوابیده درآید. این حالت موقعیت صحیح نشستن است و حمایت خوبی را برای کمر فراهم می کند، بنابراین قادر خواهید بود تا بدون نگرانی از آسیب دیدن مفاصل سیستم قلبی-عروقی خود را تقویت کنید.

 


ایستگاه مشاوره - فیتنس روزانه

 

شما می دانید که ورزش متداول و پشت سر هم اهمیت دارد. بنابراین به تمرینی نیاز دارید که کارآمد، راحت و شروع آن آسان باشد.
اگر به دنبال تجربه کردن یک دوچرخه سواری پرهیجان در خانه خود هستید، دوچرخه ثابت ایجادکننده یک تغییر راحت است. در بسیاری از فروشگاه های سرار کشور، صندلی دوچرخه ثابت ها حتی از دوچرخه جاده نرم تر و راحت تر است.
تنوع برنامه تمرین های از پیش تعیین شده و کنسول مناسب سطوح متنوعی از شدت را به تمرینات شما می افزاید و سلامت بدن شما را تضمین می کند.


ایستگاه مشاوره - تمرین باشدت

اگر سرعت خود را در حالت مورد علاقه خود تنظیم می کنید یا برای قهرمان شدن در مسابقه ای می جنگید، بنایراین به دنبال دوچرخه ثابتی باشید که تمامی خواسته های فیتنس شما را برآورده کند. دوچرخه ثابت باید این قابلیت را داشته باشد که شما را به تلاش و زحمت وادار کند و دوام بالایی برای تحمل کیلومتر های زیادی را برای پدال زدن داشته باشد. کنسول هایی که به کاربران خود اهمیت می دهند، تکرار کردن تمرینات قلبی-عروقی را راحت می کنند و دوچرخه سواری ایده آلی را برای شما فراهم می کنند. همچنین می توانند مسافت، سرعت در ه هر مایل و سطح تلاش (effort level) شما را اندازه گیری کنند. کنسول های جالب و اپلیکیشن های خلاقانه، این اجازه را به شما می دهد که پیشرفت تمرینات خود را دنبال کنید و سپس آن ها را دانلود کرده و با دیگران به Share بگذارید. دوچرخه های ثابت دارای ویژگی های اضافی زیادی است که می تواند تمرین شما را بهبود بخشد. ویژگی هایی مانند ورودی های صدا، فن ها و اسپیکر هایی که تمرین شما را سرگرم کننده تر از قبل می کنند.
در حالی که کار با دوچرخه های جاده قسمت مهمی از نیازهای تمرینی شماست، اما با استفاده از دوچرخه خانگی می توانید با برنامه تر کار کنید و از میزان پیشرفت خود آگاهی کالی بدست آورید. با استفاده از تمرینات باوقفه دوچرخه ثابت از تلاش های خود بر روی دوچرخه ثابت لذت بیشتری ببرید، یا اگر می خواهید با چنان شدتی کار کنید که دیگر حالتان از دوچرخه ثابت به هم بخورد و از شدت خستگی تمرینات را کنار بگذارید! بنابراین باید بدانید هر کاری برنامه ریزی خاص خود را می خواهد. پدال زدن با دوچرخه ثابت احساس کار با دوچرخه جاده را به شما القا می کند. بعضی از آن ها دارای ویژگی هایی مانند پدال های قابل تعویض اند که به شما اجازه می دهند دوچرخه خود را با نیازهای فیتنس خود مطابقت دهید.

 

3- از این نکات استفاده کنید تا از خرید خود مطمئن شوید

برای اولین تمرین خود آمادگی پیدا کنید: چه چیزهایی نیاز دارید؟ درواقع تمام آن ها اختیاری هستند. اما چیزهایی وجود دارند که تمرین شما را بهتر هم می کنند که شامل موارد زیر می باشد.

1- کنترل ضربان قلب
استفاده از مونیتور ضربان قلب قضاوت کردن در مورد ورزش در سطح مناسبی از فیتنس را راحت تر می کند. اگر به تازگی با دوچرخه ثابت آشنا شده اید، از معیار PRE استفاده کنید (عددی بین 1 تا 10) و  تلاش خود را بر مبنای عدد 6 قرار دهید.

2- حوله ورزشی یا دستمال
صرفا برای خشک کردن تعریق بدن.

3- لباس تمرین
لباسی که حرکت کردن در آن راحت باشد یا کفش مناسب دویدن یا راه رفتن.

4- آب
مصرف آب را در طول تمرین فراموش نکنید.

5- آهنگ مورد علاقه یا برنامه تلوزیونی
گوشی دادن به آهنگ های ورزشی به روحیه شما در طول تمرین کمک خواهد کرد که تمرینی شاد تر و جذاب‌ تری را داشته باشید.

گرم کردن
اساسا می توانید کار خود را در یک سرعت کمی آغاز کنید و پله پله تلاش خود را افزایش دهید تا وقتی که احساس گرما کنید. اگر ماهیچه های شانه، کمر، چهارسر ران و دوقلو نیاز به کشش بیشتری داشتند بعد از گرم کردن از دستگاه پیاده شوید و دقایقی را به کشش آن ها بپردازید.

هدف گذاری کنید

کار خود را با 90 دقیقه تمرین در هفته آغاز کنید و هر هفته 10 دقیقه به آن اضافه کنید. با همین روال با دوچرخه ثابت ورزش کنید تا وقتی که تحمل 1 ساعت ورزش در روز برایتان راحت باشد. با اینکه اجرای این هدف زمان بر است، اما از آسیب دیدگی و استرس بر بدن پیشگیری می شود و بدن شما با برنامه های فیتنس جدید بهتر آداپته می شود. وقتی قوی تر شدید و تناسب بهتری پیدا کردید، ماکسیمم ضربان قلب شما افزایش می یابد، که این بدین معنی است که شما می توانید تمرینات سخت تر و طولانی تری را انجام دهید. این محاسبات به شما هدف می دهد تا در نقطه خوبی از ورزش ایروبیک قرار گیرید.


همیشه فعال باش
برای بدست آوردن حداکثر موفقیت، آرام آغاز کنید، هفتگی تمرین کنید، و در نهایت تمرینات خود را روزانه کنید تا به بیشترین و بهترین مزایای سلامت و مدیریت وزن برسید.

- ایستگاه مشاوره - همیشه تناسب اندام خود را حفظ کنید
یک برنامه فیتنس همه جانبه و تطبیق پذیر شامل مواردی چون تمرینات قلبی-عروقی، قدرتی و انعطافی می شود. بعد از پایان کار با دوچرخه ثابت تعدادی تمرین ساده مانند چمباتمه زدن، و پلنک زدن را امتحان کنید.

1- رژیم خود را فراموش نکنید
اگر با دوچرخه ثابت کار می کنید تا وزنتان را کاهش دهید یا می خواهید تناسب اندام بیشتری داشته باشید، تاثیر چیزی که می خورید بر پیوستگی تمرینات شما با دوچرخه ثابت اهمیت دارد. برای ریکاوری سریع تر و سوزاندن کالری بیشتر، حدود یک سوم غذای روزانه خود را 1.5 ساعت بعد از پایان تمرین خود بخورید. این کار را می توانید با خوردن یک میوه قبل از تمرین و یک وعده غذایی سالم بعد از 1 ساعت انجام دهید.

2- روال کار خود را متحول کنید
بسیاری از دوچرخه ثابت ها با برنامه تمرین های متنوع و اختیارات تنظیم دستی به بازار عرضه می شوند. اگر تمرینات ایروبیک را به تازگی آغاز کرده اید، توصیه می کنیم برنامه تمرین خود را با میزان پیشرفت خود تغییر دهید. عوض کردن روال کار به شما کمک می کند تا هفته به هفته نتایج بهتری بگیرید و خستگی کار با دوچرخه ثابت را فراموش کنید. می توانید از برنامه تمرین های معتبر ما در سایر مقالات استفاده کنید.

دوچرخه های ثابت خانگی قیمتی بین 400 هزار تومان تا 5 میلیون تومان دارد. (لیست دوچرخه ثابت های خانگی)

4- چگونه یک دوچرخه ثابت از نوع "ایستاده" بخرم؟

امروزه دوچرخه ثابت های ایستاده (عمودی) را می توان در بیشتر باشگاه های تناسب اندام و مراکز ورزشی درمانی مشاهده کرد. بدون شک این نوع از دوچرخه ثابت مزیت های زیادی را برای سلامت شما به ارمغان می آورند. از کاهش وزن سریع گرفته تا بدست آوردن سطح بی نظیری از سلامتی، این دستگاه های هوازی تمرین مناسبی را بدون اعمال فشار زیاد بر مفاصل برای شما فراهم می کنند. امروزه بیشتر مردم ترجیح می دهند بر روی دوچرخه سواری خانگی سرمایه گذاری کنند، تا محدودیت های آب و هوایی یا قیمت بالای باشگاه بدنسازی مانع ورزش آن ها نشود.
قبل از خرید یک دوچرخه ثابت ایستاده فاکتورهایی وجود دارند که حتما باید در نظر گرفته شوند. همه ما می دانیم که خرید یک دستگاه ایروبیک انگیزه ما را برای تناسب اندام بالاتر می برد، اما انتخاب نادرست و بی کیفیت یک دوچرخه ثابت چیزی جز پشیمانی و جمع کردن آشغالی در گوشه ای از خانه برای ما ندارد.
یک تصمیم مناسب در مورد انتخاب دوچرخه ثابت ایستاده، می تواند به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت نیز تلقی شود، زیرا بیشتر مدل های دوچرخه ثابت برای این طراحی شده اند تا سال ها و دهه های زیادی را همراه ما باشند. بنابراین در ادامه با مارکتستان همراه باشید تا با مهم ترین معیار های خرید دوچرخه ثابت "ایستاده" بیشتر آشنا شوید.

ابتدا فضای موجود در خانه را در نظر بگیر

دوچرخه های ایستاده در اندازه ها و سایز های متنوعی به بازار عرضه می شوند، که این نکته ای مهم برای کسانی است که در خانه های کوچتری زندگی می کنند و فضای کمی را برای ورزش در دسترس دارند. به یاد داشته باشید که میزان تماس دوچرخه ثابت با کف اتاق بسیار مهم تر از اندازه فریم آن است؛ در واقع، یک دوچرخه ثابت ایستاده می تواند بزرگ و راحت باشد و فریم مناسبی داشته باشد، اما در عین حال سطح تماس کمی را با اتاق ارائه دهد. مردمی که دارای فضای کمی هستند، به دنبال دوچرخه ثابت های تاشو می روند، این محصول ها می توانند به دیوار تکیه داده شوند یا در زیر تخت جا شوند، اما بدانید که در هنگام استفاده دیگر نمی توان آن ها را تا کرد!
از طرف دیگر اگر دارای فضای مناسبی در خانه خود هستید، خیلی زود به فکر خرید مدل های بزرگتر دوچرخه ثابت ایستاده نروید، زیرا این مدل در بیستر موارد دارای زین های بزرگ و پدال های مناسب برای ورزشکاران حرفه ای اند، بنابراین اگر یک ورزشکار حرفه ای نباشید، بر روی این دستگاه ها احساس راحتی نمی کنید. از طرف دیگر خرید این نوع مدل ها شما را به ورزش کردن طولانی تر برای جلسات و ساعات بیشتر ترغیب می کند. دوچرخه ثابت های ایستاده در سایز های بزرگ به خاطر داشتن فریم های محکم تر و بادوام تر مشهور شده اند، و میزان تلاش و انرژی وارده شما بر دستگاه آسیبی به فریم وارد نخواهد کرد.
مهم است که بدانید دوچرخه ثابت های ایستاده در بیشتر موارد تاشو نیستند. در عوض بیشتر آن ها دارای چرخ های حرکتی هستند تا جابه جایی آن ها به هر نقطه از خانه راحت تر شود.


بودجه خودت رو آنالیز کن

زمانی بود که خرید دستگاه های فیتنس فقط برای افراد ثروتمند جامعه ممکن بود. خوشبختانه، این دستگاه های هوازی روز به روز ارزان تر می شوند و مردم می توانند از عهده هزینه خرید آن ها برآیند. بازار جهانی این محصولات روز به روز با خواسته های مردم مطابقت بیشتری می کند و دوچرخه ثابت های ایستاده متنوعی را به کاربر عرضه می کند، بنابراین هر فردی به راحتی می تواند محصولی را متناسب با بودجه اش خریداری کند.
اما نکته ای وجود دارد؛ هر چقدر پول بدی آش می خوری! یک دوچرخه ثابت ایستاده ارزان می تواند گزینه خوبی برای کاهش وزن و چربی سوزی باشد، اما باید باور کنیم که برای مدت طولانی دوام ندارد. از طرف دیگر نیز، دوچرخه ثابت های گران نیز احتمال ارائه بازده طولانی را ندارند. ویژگی های دستگاه نیز نقش مهمی را در تعیین قیمت دوچرخه ثابت بازی می کنند. برای مثال، دوچرخه ثابت های ایستاده ارزان دارای ویژگی های پایه ای مانند صفحه نمایش ساده LCD و حدود 10 سطح مقاومت می باشند. اما مدل های گران تر دارای صفحه نمایش بزرگتر، فن خنک کننده، میز مطالعه کوچک، نگهدارنده لیوان، نگهدارنده موبایل و iPad و حدود 20 تا 28 سطح متنوع از مقاومت اند. دوچرخه ثابت های ایستاده گران تر نیاز کمتری به محافظت دارند و می توانند وزن های بالاتری را تحمل کنند، که این می تواند یک مزیت خوب برای افراد چاق و تپل باشد! کسانی که محدودیت بودجه دارند و نمی توانند پول زیادی خرج کنند، می توانند به سراغ دستگاه های ارزانتر بروند، بدانید که چیز ارزان نیز همیشه بد نیست. فقط به دنبال ویژگی های اضافی نباشید و یک سری ویژگی های اساسی و مهم مانند صفحه نمایش خوانا، تمرینات سوزانده کالری و سطح های مقاومت را در نظر بگیرید.


به یک سری برند ها بیشتر توجه کنید
یکی دیگر از معیار های مهم و قابل ملاحظه در هنگام خرید دوچرخه ثابت ایستاده، نام برند است. با اینکه همیشه پیشنهاد شده است که به دنبال برند های معروف و حرفه ای لوازم فیتنس بروید، اما بازار دستگاه های ایروبیک دارای مدل های دوچرخه ثابتی هستند که کمتر شناحته شده اند و دارای تمرینات کارآمدی برای بهبود کاهش وزن هستند.

کاربران باید این نکته را نیز در نظر داشته باشند که خدمات پس از فروش شرکت سازنده دوچرخه ثابت باید یکی از مهم ترین معیار های انتخاب باشد. بهترین کار این است که به دنبال دوچرخه ثابت های ایستاده با ضمانت نامه 2 تا 3 ساله بگردید. در اینجا به بررسی تعدادی از بهترین مدل های دوچرخه ثابت ایستاده می پردازیم که دارای اساسی ترین ویژگی های موجود برای فیتنس شما هستند.

برند بی اچ فیتنس اسپانیا
این برند اسپانیایی می باشد که محصولات فوق العاده ای تولید میکند و بهترین و گرانترین برند موجود در بازار می باشد. (برای دیدن لیست محصولات بی اچ فیتنس کلیک کنید)

برند جی کی اکسر تایوان
جی کی اکسر هم از برند های متوسط ساخت تایوان است که کیفیت دوچرخه های با کیفیتی تولید می کند و قیمت متوسطی دارد. (برای دیدن لیست دوچرخه های جی کی اکسر کلیک کنید)

برند پاندا اسپرت تایوان
پاندا اسپرت تایوان هم محصولات خوب با قیمت ارزان تولید میکند که تمام دوچرخه های آن زیر یک میلیون تومان است. (برای دیدن لیست دوچرخه های پاندا اسپرت کلیک کنید)

• به ویژگی هایی که نیاز داری فکر کن

آخرین و البته مهم ترین معیار قابل ملاحظه قبل از خرید یک دوچرخه ثابت ایستاده، ویژگی های دستگاه مورد نظر است. این خصوصیات به تعداد دفعاتی که در هفته می خواهید از دوچرخه ثابت استفاده کنید بستگی دارد. برای مثال کاربرانی که قصد دارند هر روز تمرین کنند باید به دنبال یک دوچرخه ثابت ایستاده با بیش از 15 سطح مختلف مقاومت باشند. اگر می خواهید یک یا دو بار در هفته از دوچرخه ثابت استفاده کنید، محصولی را انتخاب کنید که حداکثر 10 سطح متنوع مقاومت دارد. به تعداد کاربرانی که می خواهند از دوچرخه ثابت ایستاده استفاده کنند نیز اهمیت زیادی بدهید. هر دوچرخه ثابت دارای ظرفیت مخصوص به خود است، برای مثال دستگاهی با حداکثر ظرفیت 95 کیلوگرم نمی تواند برای هر فردی مناسب باشد. طبق گفته ی بیشتر معلمان فیتنس، اگر در خانه خود 3 یا بیشتر ورزشکار دارید، به دنبال یک دوچرخه ثابت با ماکسیمم ظرفیت 115 کیلوگرم باشید، حتی اگر هر کدام از کاربران اضافه وزن نداشته باشند. البته نباید از سطح مهارت خود نیز غفلت کنید، موارد زیادی وجود دارند که کاربران مبتدی و تازه کار بدون آگاهی لازم، دوچرخه ثابت های گران قیمت و پیچیده ای را می خرند و بعد از خرید اصلا نمی دانند چگونه با دستگاه کار کنند!. اگر تابحال با یک دستگاه تناسب اندام کار نکرده اید، توصیه می کنیم به دنبال یک دوچرخه ثابت ایستاده ساده و ارزان بروید تا بعدا متناسب با میزان پیشرفت فیتنس تان بتوانید آن را با یک مدل پیشرفته تر تعویض کنید.

 

5- چگونه یک دوچرخه ثابت از نوع "نشسته" بخرم؟

 

به خاطر سطح بی نظیری از راحتی و روان بودن در استفاده، دوچرخه ثابت های نشسته شهرت زیادی را کسب کرده اند. این نوع خاص از دوچرخه ثابت کمک زیادی را به شما در مسیر تناسب اندام می کند. امروزه این دوچرخه ثابت در بیشتر باشگاه ها و مراکز فیتنس قابل مشاهده است و به یکی از معروف ترین دستگاه های هوازی موجود در بازار تبدیل شده است. خوشبختانه این نوع دوچرخه ثابت در بازه قیمت گسترده ای در بازار وجود دارد، و می تواند پاسخگوی نیازهای خریدارانی با سطح بودجه متفاوت باشند. از همه بیشتر، دوچرخه ثابت نشسته به خاطر راحتی زیاد بر مفاصل و زانو ها شهرت زیادی دارد، و این باعث می شود خطر ایجاد مصدومیت، درد و گرفتگی در حین تمرین از بین برود.

 

اگر شما ورزشکار جدیدی در عرصه تناسب اندام هستید، با دیدن ویژگی ها و قیمت های متنوع در هنگام خرید دوچرخه ثابت شگفت زده خواهید شد. امروزه با مبلغ کمی نیز می توانید صاحب یک دوچرخه ثابت نشسته شوید. به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری صحیح با انتخاب درست دوچرخه ثابت ممکن می شود و انتخاب نادرست به جای بهبود تمرینات تناسب اندام، شما را نسبت به ورزش بی میل و بی حوصله می کند. لازم است در هنگام خرید دوچرخه ثابت نشسته یک تصمیم منطقی و باتجربه بگیریم. نه تنها لازم است مدل های مختلف دوچرخه ثابت را بررسی کنیم بلکه می بایست وقت خود را برای بررسی نیازهای شخصی و معیار های دیگر نیز صرف کنیم.


• ابتدا فضای موجود در خانه ات را در نظر بگیر

یکی از اشتباهات متداول مردم در هنگام خرید دوچرخه ثابت نشسته - یا هر نوع دوچرخه دیگر – این است که به ظاهر دستگاه امیت زیادی می دهند و محصولی را خریداری می کنند که ظاهر زیبایی دارد. فضای موجود در خانه معمولا آخرین چیزی است که خریداران به آن فکر می کنند. با اینکه به نظر می رسد دوچرخه ثابت های بزرگ با تمامی انواع سایز ها و اندازه های بدنی مطابقت می کنند، اما بیشتر آنها فضای زیادی را اشغال می کنند. بنابراین اگر خانه کوچکی دارید، یا در خانه بزرگ خود فضای کمی دارید، ایده بدی نیست که به دنبال دوچرخه ثابت های نشسته تاشو بروید. اما باید بدانید که دوچرخه ثابت تاشو عمر کمتری نسبت به سایر دوچرخه ثابت های بزرگ دارند، ولی می توانند گزینه مناسبی برای خانه های کوچک شما باشند. ویژگی تاشدن به شما اجازه می دهد تا دوچرخه ثابت را در هر جایی نگه دارید، به دیوار تکیه دهید، پشت ماشین بگذارید و... . امروزه دوچرخه ثابت نشسته تاشو در بازار به سختی یافت می شود و بهتر است به جای انتخاب آنها یک دوچرخه ثابت نشسته جم و جور را انتخاب کنید.


• بودجه خودت را آنالیز کن

همانطور که انتظار می رود، این نوع دوچرخه ثابت در مدل ها و بازه قیمت های متنوع ارائه می شود. در واقع می توانید دوچرخه های بسیار ارزان را نیز در بازار پیدا کنید. برای مثال، دوچرخه ثابت های نشسته ارزان، بسیار ساده و پایه ای هستند و ممکن است فقط دارای یک صفحه نمایش LCD باشند. پدال آن ها نیز ضعیف است و ظرفیت وزن آن ها به 95 تا 115 محدود است. از طرف دیگر، بیشتر انواع دوچرخه ثابت های نشسته و گران قیمت، دارای ویژگی های زیاد و بی نظیری هستند که برای لذت بخش تر کردن تمرین شما طراحی شده اند. حتی اگر به دنبال مدل های ساده رفتید، به یاد داشته باشید که آن محصول دارای تعدادی ویژگی اضافی سرگرم کننده باشد تا شما را به ورزش کردن ترغیب کند و اشتیاق شما را برای این کار افزایش دهد. این یک حقیقت است که سطح توانایی خرید شما تاثیر زیادی بر کیفیت ساخت و ویژگی های دوچرخه ثابت نشسته مورد نظر شما دارد. همچنین به یاد داشته باشید که کسانی که می خواهند روزهای زیادی در هفته را به تمرین کردن بپردازند، باید بر روی دوچرخه ثابت گران تری سرمایه گذاری کنند، تا از خرابی احتمالی دستگاه ارزان قیمت جلوگیری شود. شما باید ضمانت نامه ارائه شده توسط فروشنده را نیز بررسی کنید و این اطمینان را حاصل کنید که عمر دستگاه ارزش پولی که شما می پردازید را حفظ می کند. 


• آیا راحتی برای شما مهم است؟

بدون شک یکی از دلیل هایی که مردم بر روی دوچرخه ثابت های نشسته سرمایه گذاری می کنند، معیار راحتی دستگاه است. کار با این نوع دوچرخه ثابت راحتی زیادی را برای مفاصل شما به همراه می آورد. در مقایسه با سایر دوچرخه ثابت ها، توانایی شما در تحمل خستگی ناشی از کار با دوچرخه ثابت های ایستاده و اسپینینگ نقش مهمی در تصمیم گیری شما برای خرید این شاخه دستگاه هوازی دارد. فاکتور راحتی می تواند برای کاربران کهنسال یا چاق مزیت خوبی تلقی شود، چرا که راحتی و سادگی استفاده از دستگاه پای شما را هم سطح با کف اتاق نگه می دارد و فشار کمی به آن وارد می کند. این حالت نیرو وارده را از روی زانو های شما بر می دارد و حرکاتی روان تر و کم خطر تر را برای شما فراهم می کند. سوار شدن و پایین آمدن از دوچرخه ثابت نشسته نیز بسیار راحت است، و به همین علت است که یکی از بهترین گزینه های ورزشی برای کاربران پیر و معلول به شمار می آید. اما اگر ورزشکار پر انرژی ای هستید و علاقه دارید انرژی خود را سریعا خالی کنید، دوچرخه ثابت اسپینینگ گزینه مناسب تری است. در واقع، اگر از ویژگی راحتی و نرمی بی نظیر دوچرخه ثابت نشسته چشم پوشی کنیم، بعضی از کاربران از نشستن در حین تمرینات خسته می شوند و ترجیح می دهند با دوچرخه ثابت دیگری کار کنند.


• به ویژگی هایی که نیاز داری فکر کن

یکی دیگر از مزیت هایی که دوچرخه ثابت نشسته به واسطه آن بر دوچرخه ثابت ایستاده یا اسپینینگ برتری یافته است، تجهیز شدن به ویژگی های اضافی ممتاز می باشد. برای مثال، بعضی از آن ها دارای امکانات مجلل مانند قفسه روزنامه و میز لپ تاپ هستند، که بعث می شوند در حین تمرینات از اینترنت نیز استفاده کنید و گشت و گذاری در آن داشته باشید. این کار شما را از کارتان عقب نمی آندازد و دیگر برای ورزش کردن بهانه کار را نمی آورید. اگر شما ورزشکاری هستید که می خواهید پیشرفت تمرینات فیتنس خود را زیر نظر داشته باشید، شما به یک صفحه نمایش LCD نیاز خواهید داشت که تعداد کالری سوزانده شده، مسافت طی شده، تعداد پدال زده شده و ... را به صورت داده به شما ارائه دهد. در کنار ویژگی هایی مانند نگهدارنده بطری آب، برنامه تمرین های از پیش نصب شده، صندلی نرم و دستگیره ها، خصوصیاتی مانند برنامه های مهیج مهیج iFit و i.Concept شرکت بی اچ فیتنس اسپانیا به شما اجازه می دهد با کاربران دیگر نیز در سراسر جهان مسابقه دهید و رقابت سالمی داشته باشید. بعضی از دوچرخه ثابت های نشسته دارای اسپیکر و درایور USB نیز هستند که تمرینات را لذت بخش تر می کنند.

 

6- چگونه یک دوچرخه ثابت از نوع "اسپینینگ" بخرم؟

امروزه اکثریت ورزشکاران برای تناسب اندام خود رو به دوچرخه ثابت های اسپینینگ می آورند، و عجیب نیست که مشتاقان ورزش تناسب اندام برای این کلاس دوچرخه ثابت ثبت نام می کنند. شکی نیست که دوچرخه ثابت اسپینینگ یکی از پربازده ترین و کارآمدترین دستگاه های هوازی برای کاهش وزن سریع است. کسانی که رژیم دارند باید بدانند که تنها یک ساعت کار با دوچرخه اسپینینگ به شما کمک خواهد کرد تا 300 -1200 کالری بسوزانید، که مقدار دقیق کالری سوزانده شده در این بازه بستگی به جنسیت، سن و سال، سطح فیتنس و مسطح مقاومت انتخاب شده بر روی دستگاه است.
 


 

• پیدا کردن دوچرخه اسپینینگ مناسب

این یک حقیقت است که بیشتر ورزشکاران فعال فیتنس نمی توانند از پس هزینه های زیاد باشگاه ها برآیند. بنابراین سرمایه گذاری بر روی یک دستگاه دوچرخه اسپینینگ می تواند یک مزیت کامل محسوب شود، زیرا وقفه های ایجاد شده توسط بدی آب و هوا و هزینه های باشگاه را از بین می برد و تمرینات شما را پیوسته می کند. مارکتستان تعداد زیادی دوچرخه ثابت را در معرض نمایش گذاشته است و با خواندن توضیحات مربوط به هر محصول می توانید با ویژگی های آن ها بیشتر آشنا شوید و سپس خرید خود را انجام دهید.


• نیازها و بودجه

نیازهای شخصی یک ورزشکار تاثیر زیادی بر انتخاب دوچرخه اسپینینگ دارد. برای مثال، کسی که نیاز سریعی به کاهش وزن دارد، می تواند از یک دستگاه با کیفیت متوسط و ارزان قیمت استفاده کند. این نوع دستگاه ها برای استفاده 2 تا 3 ساله طراحی شده اند و برای یک دوره کاهش وزن بسیار کارآمد هستند، اما نمی توان به صورت روزانه و متداول با آنها ورزش کرد. از طرف دیگر، ورزشکاران حرفه ای تر، دوست دارند یک دوچرخه اسپینینگ محکم تر و مطمئن تر را که برای استفاده متداول طراحی شده است، خریداری کنند. این نوع از دوچرخه های اسپینینگ کمی گران هستند، اما اگر کمی از آنها محافظت کنیم، تا عمر داریم می توانیم از ورزش کردن با آن ها لذت ببریم!


در هنگام نهایی کردن خرید وزن کاربر نیز باید در نظر گرفته شود. برای مثال، یک فرد 100 کیلوگرمی باید به دنبال یک دوچرخه اسپینینگ با ظرفیت 115 کیلوگرم یا بیشتر باشد، زیرا این دوچرخه ها برای این طراحی شده اند تا وزن های زیاد را تحمل کنند و از خراب شدن در امان بمانند.

• ویژگی های قابل ملاحظه

برعکس سایر دوچرخه های ثابت، همه دوچرخه های اسپینینگ با ویژگی هایی مانند صفحه نمایش، مونیتور ضربان قلب و ... تجهیز نشده اند. در واقع، دوچرخه های اسپینینگ پایه ای تر ساخته شده اند، و بیشتر مدل های آن دارای چیزی به جز زین، پدال و دستگیره ندارند. پس اگر دارای محدودیت بودجه هستید می توانید یکی از این مدل ها را انتخاب کنید. اما بیشتر کاربران به این نتیجه رسیده اند که ویژگی های اضافی می تواند ورزش با دوچرخه اسپینینگ را مهیج تر و سرگرم کننده تر کند. برای مثال، وجود یک صفحه نمایش همیشه کارآمد خواهد بود، زیرا داده هایی اساس مانند کالری های سوزانده شده و مسافت طی شده بخش مهمی از پیگیری میزان پیشرفت فیتنس است. یکی از موارد پایه ای که باید مورد توجه قرار گیرد، چرخ محور است. بسیاری از کاربران از ملاحظه کردن به آن غافل می شوند، اما باید بدانید که مهم ترین قسمت دوچرخه اسپینینگ چرخ محور می باشد. چرخ محور چیزی است که ماهیچه ها و عضلات شما را درگیر ورزش می کند. به همین علت است که نوابغ فیتنس توصیه می کنند چرخ محور های سنگین تری را انتخاب کنیم. مدل هایی که چرخ محور 9 تا 16 کیلوگرمی دارند قیمت ارزان تری دارند، اما بهتر است به دنبال مدل هایی بروید که چرخ محور آن ها بیش از 19 کیلوگرم وزن دارد و سختی بیشتری را در حین تمرینات برای شما فراهم می کند.


• مقاومت و راحتی
بعضی - نه همه - دوچرخه ثابت های اسپینینگ انتخاب سطح مقاومت را در اختیار شما قرار می دهند، که این ویژگی می تواند مزیت مناسبی برای کاربران تازه کار باشد، زیرا هنوز ظرفیت فیتنس آن ها بالا نرفته است و متابولیسم بدنی آن ها افزایش نیافته است. انتخاب پله پله سطح مقاومت کمک زیادی به افزایش ظرفیت تناسب اندام شما می کند. دوچرخه ثابت های خانگی به طور طبیعی دارای دو نوع سیستم انتقال نیرو برای ایجاد مقاومت هستند که به این موارد خواهیم پرداخت.

1- ترمز های مغناطیسی (مگنتیک)

این مدل ها با تکیه بر یک سری آهنربا (مگنت) باعث ایجاد مقاومت یا ترمز گیری در حین تمرینات شما می شوند. هر چه آهنربا به چرخ محور نزدیگ تر باشد، سختی و مقاومت بیشتری به پدال منتقل خواهد شد. وقتی آهنربا فاصله کمی با چرخ محور دارد حتی ورزشکاران باتجربه نیز در پدال زدن دچار مشکل می شوند و با مقاومت بالایی رو به رو می شوند. سیستم انتقال نیرو مغناطیسی بیشتر برای ورزشکاران باتجربه و حرفه ای مناسب است. این مدل ها دارای وعی از تمرینات شبیه سازی شده مانند "بالارفتن از تپه" هستند. این نوع دوچرخه های ثابت عمر بیشتری نیز دارند، زیرا اصطکاک را تا حد ممکن از بین می برند و در عوض احتمال سالم ماندن دستگاه را زیاد می کنند.


2- انتقال نیرو تسمه ای

این سیستم بیشتر در مدل های پایه ای و متوسط دیده می شود، این نوع دوچرخه ثابت ها با وجود یک تسمه رابط پدال ها را درگیر حرکت می کنند. خوب است که بدانید با اینکه دوچرخه ثابت های تسمه ای سطوح مقاومت کمی را ایجاد می کنند، اما از مطمئن ترین مدل های موجود در بازار هستند. در واقع، این مدل ها یک تمرین کم صدا را با اصطکاک کم یا صدای اضافی کم به ما ارائه می دهند. این سیستم های دوچرخه ثابت، بسیار راحت تحت تنظیم قرار می گیرند و نیاز به مراقبت و مواظبت کمتری نیز دارند. البته راحتی یکی از فاکتور هایی است که در هنگام خرید دوچرخه اسپینینگ باید در نظر گرفته شود، اما زیاد هم نیاز نیست به راحتی زین توجه قابل ملاحظه ای کرد. برخلاف دوچرخه ثابت ای ایستاده، با مدل های اسپینینگ می توانید ایستاده نیز ورزش کنید (در دوچرخه های ایستاده پدال ها در فاصله ای عمودی زیر زن قرار گرفته اند و حتما باید با پاهایی کشیده نشسته پدال بزنید). بنابراین مهم نیست مه به طور ویژه به زین دوچرخه توجه کنید و حتما زین چرمی گران قیمت را انتخاب کنید. توصیه می شود تنظیمات دستگیره ها را نیز در نظر داشته باشید: دوچرخه ثابت های حرفه ای باید دارای تنظیمات دستگیره جلویی و عقبی باشند، تا با متعادل کردن زاویه درد کمر را از بین ببرند.


• انتخاب بهترین و تطبیق پذیر ترین دوچرخه اسپینینگ

در کل، دوچرخه های اسپینینگ می توانند با ارائه یک تمرین کلی برای بدن، ما را از استفاده از سایر دستگاه های هوازی بی نیاز کنند. قبل از سرمایه گذاری بر روی یک مدل خاص، به دنبال شرح توضیحات مربوط به هر محصول بروید و آگاهانه و با مشاوره انتخاب خود را انجام دهید. مارکتستان بر آن شده است که با ارائه بهترین مدل های دوچرخه ثابت اسپینینگ یا هر نوع دوچرخه ثابت دیگر خود را با نیاز ها و تقاضای بازار مطابقت دهد. شما می توانید بازه های متنوعی از دوچرخه ثابت را در فروشگاه اینترنتی ما مشاهده کنید. در آخر بیاد داشته باشید که یک انتخاب مناسب و آگاهانه با افزایش سلامت شما رابطه مستقیم دارد و دستگاهی را به شما هدیه می کند که سال ها قابل استفاده باشد.


از اینکه ما را تا پایان مقاله جامع همراهی کردید متشکریم. امیدواریم این راهنمای خرید دوچرخه ثابت به عنوان یکی از معتبرترین و مطمئن ترین منابع مشاوره خرید، مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. برای اطلاعات و مشاوره های بیشتر می توانید با شماره های مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

(2)
 • erfan 1394-10-20
  با سلام من 21 سالمه و متاسفانه دیسک مهره چهار و پنج کمر دارم و میخام عضلات کمرم رو قوی کنم ممنون میشم راهنماییم کنید چی بردارم
  پاسخ مدیر: باید با دفتر تماس بگیرید برای مشاوره 02147627626
  پاسخ کاربر: احسان 1395-01-04
  خوب معلومه، دوچرخه ثابت نشسته!
  پاسخ کاربر: مریم 1396-04-01
  بهترین راه برای شما تمرین های اصلاحی پیلاتس زیر نظر یک مربی دوره دیده و آگاه به اصول آناتومی هست که ضمن تقویت عضلات هسته مرکزی بدن از اسیب به ستون فقرات پیشگیری کند.
  با آرزوی سلامتی
 • سید علیرضا 1397-09-22

  ایا دوچرخه برای گرفتگی پا وچربی سوزی شکم و پهلو مناسب است
  لطفا جواب دهید؟

دیدگاه خود را بنویسید
*
*