تاریخ انتشار: 96-06-09 16:06:23 پنج شنبه
(2357)

در بدنسازی از این 7 گناه دوری کنید

اجتناب از هفت گناه اصلی که بیشتر ما با آن ها آشنایی داریم، نه تنها باعث بهبود زندگی فردی و اجتماعی می شود، بلکه می تواند دنیای بدنسازی یک فرد را نیز تغییر دهد – پس باید از دید بدنسازی به این اشتباهات نگاه کرد و روش های مقابله با آن ها را یاد گرفت.
در این مقاله روانشناسی بدنسازی، مشاوران فیتنس و بدنسازی مارکتستان 7 اشتباه بزرگ ورزشکاران را داخل و خارج باشگاه بدنسازی بررسی کرده اند، گناهانی که یک بدنساز را از رسیدن به اهدافش دور می کند. شاید بعضی از آن ها را شنیده باشید و حتی مرتکب بعضی از آن ها شده اید. بنابراین ذهن خود را باز کنید و اماده رویایی با واقعیت شوید.
برای به دست آوردن بهترین نتایج ممکن بدنسازی ، بهتر است استرس خود را کم کنید، یاد بگیرید صبور باشید، متعهد و استوار تمرین کنید، در بدنسازی به یک تعادل و روال متناسب برسید، و از هیجان زدگی و تمرینات بیش از حد دوری کنید.

گناه اول – خشم – عصبانیت و استرس بیش از حد

پاشنه آشیل شخصیت بسیاری از مردم امروز خشم است. این روزها مردم زود عصبانی می شوند و از کوره در می روند. خشم و ناراجتی خود را پشت درب باشگاه بدنسازی بگذارید. این کار یک نوع اصلاح رفتار است. شاید قبل از تمرین بدنسازی با یکی از افراد خانواده دعوا و جر و بحث داشته اید. سپس، وقتی به باشگاه بدنسازی وارد می شوید، اصلا تمرکز لازم را ندارید و نمی توانید تمرینات بدنسازی خود را به راحتی پشت سر بگذارید.
در حین انجام حرکات بدنسازی استرس زیاد می تواند خطرناک باشد، چراکه ذهن شما به مسائل و مشکلات روزمره مشغول است، و امکان دارد یک اشتباه بزرگ و نابخشودنی انجام دهید. شاید دیده باشید که بعضی از افراد در باشگاه بدنسازی دمبل یا هالتر را با بی دقتی بر روی پا یا دست خود و دیگران می اندازند. بدنسازی مانند هر ورزش دیگر نیازمند تمرکز است. در حین بدنسازی همه فکر و ذهن خود را به انجام صحیح حرکت و رعایت فرم صحیح تمرین بسپارید.
باید به یک نکته علمی نیز توجه کنید. یکی از کارهای کورتیزول در بدن دگرگون کردن بافت عضلانی برای تولید انرژی است – این چیزی نیست که ما در بدنسازی به دنبال آن هستیم!
بدن شما نیاز دارد تا در حالت آنابولیک بماند. از راهکارهای ادامه مطلب برای کاهش خشم و استرس در زندگی بدنسازی استفاده کنید: 1- اگر بعد از یک روز پر دردسر کاری قصد ورود به باشگاه بدنسازی را دارید یک تکه شکلات تلخ بخورید. شکلات تلخ باعث آزادسازی هورمون اندورفین شده و اثر کورتیزول را خنثی می کند 2- قبل از هر جلسه بدنسازی خواب کافی داشته باشید، وقتی خسته می شوید، سطح خشم و استرس بالاست.
در آخر توصیه می کنیم یک وعده غذایی خوب و به موقع داشته باشید. از وعده های کوچک و میان وعده ها استفاده کنید. بیشتر مردم در حین گرسنگی بسیار ترشرو و بدخلق می شوند. از طرفی بهتر است خشم خود را فرو ببرید و لذت بخشیدن طرف مقابل را نجربه کنید.
    

گناه دوم – حسادت – مقایسه عملکرد بدنسازی خود با دیگران

تابحال چند بار به باشگاه بدنسازی رفته و با دیدن یک ورزشکا گفته اید: "وای خدا! اون پسره عجب هیکلی ساخته! " ؟ در دوران بدنسازی تا می توانید از محیط مقایسه و قضاوت بیرون بیایید. وقتی به فرد دیگری نگاه کرده و خود را با او مقایسه می کنید، مواردی هستند که باید آن ها را در نظر بگیرید:
•    این فرد چه مدت است که در حال بدنسازی است؟
•    هدف تمرینات بدنسازی او چیست؟
•    آیا تابحال دچار مصدومیت شده است؟ سابقه ی آسیب دیدگی دارد؟
•    شکل اندام او جزو کدام نوع اندام هاست؟
•    رژیم غذایی او چگونه است؟
•    آیا از مکمل های بدنسازی استفاده می کند؟ کدام؟
موارد بالا می تواند تا پایین صفحه ادامه داشته باشد، اما باید به یک نکته توجه کنید. شما نمی دانید که داستان دنیای بدنسازی این فرد چه بوده است، پس چرا و چگونه خود را با او مقایسه می کنید؟ یکی از بزرگترین و بدترین اشتباهات در بدنسازی تقلید کردن است؛ چون او این حرکت را انجام می دهد، من هم باید مثل او انجام دهم! این کار حماقت است، شما با دیگران تفاوت دارید، به برنامه بدنسازی خود تکیه کنید.
در پایان باید بگوییم که همیشه با دنبال هدف و مسیر خود باشید. سفر هر فرد با دیگری متفاوت است. به دنیای قضاوت و مقایسه وارد نشوید. این موارد تنها باعث عقب ماندن شما در بدنسازی می شوند.

گناه سوم – طمع – همه چیز را یک دفعه بخواهید

وقتی در باشگاه بدنسازی فعالیت می کنید زمان بزرگترین رقیب و یا بزرگترین چالش شما خواهد بود. باید بدانید رکه ساخت یک بدن متناسب، بزرگ و حجیم نیازمند زمان است و هیچ راه میانبری وجود ندارد. بنابراین صبر و استقامت کلید بدنسازی موفق است.
یکی از بزرگترین اشتباهاتی که بدنسازان مرتکب آن می شوند، تغییر مکرر و زودهنگام برنامه تمرین است. اگر شما در یک برنامه تمرین 12 یا 24 هفته ای قرار دارید، آن را تمام کنید. این را بدانید که اگر شاهد پیشرفت نیستید، مشکل از برنامه تمرین نیست، مشکل خود شما هستید. در بعضی موارد می توانید تغییراتی در طرز انجام تمرینات ایجاد کنید، اما در مجموع باید به یک برنامه تمرین بدنسازی پایبند باشید. اگر مداوم و پی در پی برنامه عوض کنید، هیچ گاه پیشرفت نخواهید کرد.

گناه چهارم – تنبلی – سست بودن و کم کاری کردن

همه شما می دانید که ساخت عضله و رشد آن نیازمند کار سخت و تمرینات دشوار بدنسازی است. اما منظور ما از تنبلی دیر رسیدن به باشگاه نیست! سوال ما این است؛ وقتی به باشگاه می رسید چه می کنید؟ آیا در انجام تکرار حرکت ها تنبل هستید؟ آیا برای اتمام ست ها سستی می کنید؟ آیا زودتر از پایان جلسه باشگاه را ترک می کنید؟ نشان دادن و جلوه دادن بدن عضلانی همه چیز نیست. باید در هر تکرار حرکت، در هر ست و در هر برنامه تمرین تمام تلاش خود را بکنید.
قبلا هم گفته ایم، باشگاه بدنسازی استعاره ای از زندگی است. اگر در زندگی یک آدم تنبل و سست باشید، فقط با عذرخواهی و دلیل تراشی شکست های خود را توجیه می کنید، این مسئله در باشگاه بدنسازی نیز صدق می کند. براحتی می توانید در جلسه بعدی تمرینات سستی و کم کاری را کنار بگارید و زندگی بدنسازی خود را عوض کنید.

گناه پنجم – هوس – وسواس زیاد

این گناه دقیقا نقطه مقابل گناه چهارم است. هوس به تمرینات بدنسازی خوب است. شما به انجام تمرینات تشویق می شوید، و بدون هوس نمی توانید به فرد موفقی تبدیل شوید. هوس و وسواس زیاد جایی بد است که همه چیز خود را قربانی رسیدن به اهداف دشوار بدنسازی کنید.
در زندگی به تعادل نیاز دارید، ورزش تنها قسمتی از زندگی شماست. به 5 چیز اعتقاد داشته باشید؛ صداقت، خانواده، دوستان، فیتنس بدنی و کار. اگر بین تمامی این موارد تعادل ایجاد کنید به یک نشاط و شادابی بی نظیر در زندگی خواهید رسید. بنابراین تمام زندگی خود را نیز وقف بدنسازی نکنید، بیش از حد وسواس نداشته باشید، چراکه زندگی خارج از باشگاه نیز در جریان است.

گناه ششم – غرور – جو گیر شدن

در باشگاه، غرور به سرعت می تواند به شما آسیب بزند. برای مثال دوستان را جمع می کنید، و آن ها را به چالش دعوت می کنید؛ " چه کسی می تواند سنگین ترین پرس سینه را انجام دهد؟ " . این کار اشتباه بزرگ و خطرناکی است که در بیشتر موارد باعث آسیب دیدگی شده است.
بهتر بگوییم، این کار خنده دارد و احمقانه است. سنگینی وزنه اصلا اهمیت ندارد. مهم طرز انجام حرکت و رعایت فرم صحیح تمرینات بدنسازی است. بنابراین اگر در جلسه بعدی باشگاه بدنسازی کسی از شما پرسید " چند کیلو پرس می زنی؟ " بگویید " نمی دانم! غرورم رو نیاوردم. "

گناه هفتم – شکم پرستی – تمرینات بیش از حد

شاید فکر کنید که شکم پرستی از چاقی ریشه می گیرد، حالا چه ربطی به تمرینات بیش از حد دارد!؟ این دو مورد یک وجه اشتراک دارند؛ هر دو به تعادل و اعتدال نیاز دارند.
بعد از یک تمرین بدنسازی دشوار و نفس گیر مفاصل، سیستم عصبی، سیستم هورمونی و از همه مهم تر عضلات به استراحت نیاز دارند. سایر سیستم ها در مقایسه با سیستم عضلانی به زمان بیشتری برای ریکاوری و تجدید قبا نیازمند هستند، بنابراین به آن ها زمان بدهید. قانون استراحت بین  جلسه بدنسازی 24 تا 48 ساعت است.
تمرینات افراطی و غیر متطقی می تواند به استرس، عملکرد ضعیف، فقدان انگیزه و مصدومیت منتهی شود. توصیه می کنیم که در یک دوره بدنسازی هر 3 هفته یکبار چند روز و هر 3 ماه یکبار یک هفته کامل را به استراحت بپردازید. البته فراوانی و تعداد دوره استراحت به آمادگی جسمی شما بستگی دارد. استراحت زیاد نیز همیشه خوب نیست، استراحت کم و درست بهتر از استراحت زیاد اما اشتباه است. تعادل کلید کار است.
امیدواریم از این مقاله روانشناسی بدنسازی لذت برده باشید. یادگیری این نکات به بیشتر علاقه مندان بدنسازی توصیه می شود. اگر با هر کدام از گناهان و اشتباهات گفته شده دست و پنجه نرم می کنید، از راهنمایی های مشاوران ورزشی مارکتستان بهره ببرید!
(1)
  • حسین 1397-06-10

    اگر منبع مطالب رو هم میزاشتید عالی بود

دیدگاه خود را بنویسید
*
*