تاریخ انتشار: 96-06-09 15:06:54 پنج شنبه
(774)

راهنمای مراقبت از فریم اسکیت

جنس فریم یا بدنه اسکیت شما می تواند از کربن، پلاستیک، یا فلز باشد. روش پاک کردن و مراقبت از آنها هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. یک اسفنج، مسواک، کهنه پارچه ای بدون پرز، و دستمال توالت برداشته و اقدامات زیر را دنبال کنید. 

پاک کردن گریس و چربی ها را فراموش نکنید

آب آلوده، گرد و غبار، گریس، و سایر مواد ریز و چسبناک در جاده ها و مسیرهای اسکیت سواری بسیار متداول هستند. این گونه مواد به قسمت های غیر قابل دسترس در بدنه اسکیت ، خصوصا روی محور چرخ ها و نقاط جوش خورده بدنه می چسبند. این قسمت ها باید درست و کامل پاک شوند، در غیر این صورت ممکن است از حرکت و عملکرد خوب یاتاقان اسکیت شما جلوگیری شود، احتمال گیر کردن یاتاقان ها نیز افزایش پیدا می کند.
پاک کردن بدنه اسکیت زیاد سخت نیست پس نگران نباشید. تنبل نباشید و این کار ساده را انجام دهید. ایستگاه مشاوره – با استفاده از یک اسفنج یا کهنه نم دار براحتی می توانید بیشتر کثیفی و گرد و غبار را از روی فریم پاک کنید.

آیا بدنه اسکیت من جدا می شود؟

این سوالی است که حتما باید پرسیده شود! بیشتر اسکیت های متوسط و پیشرفته دارای فریم های آلومینیومی تعویض پذیر هستند. سایر اسکیت های مبتدی دارای فریم های غیر قابل تعویض هستند. بنابراین فریم انها از قالب اسکیت جدا نمی شود.
•    برای بازکردن بدنه اسکیت های سرعتی، مشکل چندانی نخواهید داشت؛ فقط کافیست 2 یا 3 پیچ موجود بر روی فریم را باز کنید تا بدنه به طور کامل جدا شود. 
•    در اسکیت های خیابانی به دو نکته زیر توجه کنید:
-    اگر فریم به قالب پرچ شده باشد، نمی توانید آنرا باز کنید.
-    اگر فریم دارای پیچ باشد، مانند اسکیت سرعتی عمل کنید.
-    بعضی از فریم های آلومینیومی پیشرفته که تولید برند های برجسته هستند قابلیت تعویض و جدا شدن دارند، اما نه همه ... .
•    بدنه های اسکیت هاکی، به راحتی جدا می شوند.
•    بر روی اسکیت های نمایشی و اسکیت های رینک هاکی، پیچ های زیادی وجود دارد. بنابراین باید بدون باز کردن فریم، آن را تمیز کنید.

فریم را آب بکشیم یا فقط پاک کنیم؟

وقتی که تنها کمی خاک و کثیفی بر روی فریم اسکیت دیده می شود، یک دستمال توالت نم دار برای تمیز کردن کفایت می کند. ولی اگر فریم اسکیت واقعا کثیف است دیگر باید از شیر آب استفاده کرد.مسواک کاملا به فریم احاطه دارد؛ از آن برای پاک کردن نقاط غیرقابل دسترس استفاده کنید
•    فریم  را جدا کنید
•    بدنه را زیر آب قرار دهید و با یک پارچه یا اسفنج نم دار آن را کاملا پاک کنید
•    از گوشه و کناره ها اسکیت غافل نشوید، خصوصا داخل پیچ ها و درزها و شکاف های دیگر! با یک مسواک قدیمی این نقاط را پاک کنید
•    باز هم تاکید می کنیم که داخل پیچ ها و جاهای دیگر!
•    از مسواک برای پاک کردن نقاط غیر قابل دسترس مانند حفره پیچ های فریم اسکیت استفاده کنید
•    بعد از شستشو کامل بدنه اسکیت آن را با پارچه کاملا خشک کنید، این عمل باعث می شود که از زنگ زدگی یاتاقان اسکیت جلوگیری به عمل آید.
نکته: اگر یک تفنگ هوا در اختیار دارید، با استفاده از این وسیله می توان خاک و آب را از روی اسکیت پاک کرد. هنگام استفاده از تفنگ هوا مراقب برخورد گرد و غبار با چشمان خود باشید.

مراقبت از قسمت های استحکامی و محکم کننده اسکیت

شکل و ساختار محور و پیچ های اسکیت شما بسته به مدل اسکیت شما متفاوت خواهد بود.
انواع محور چرخ های اسکیت:
•    محور چرخ اسکیت های سرعتی که ساختار ساده ای دارند
•    محورهای دوقسمتی که یک پیچ داخل آن می رود. این نوع محور در اسکیت سواری خیابان و رده پایین تر دیده می شود.
مهم ترین چیز در بررسی آسیب دیدگی یا اطمینان از سلامت اسکیت، مشاهده سر پیچ ها است. اگر سر پیچ آسیب دیده باشد شاید دیگر نتوانید محور را خارج کنید ... این یک معضل بزرگ است! در این وضعیت تنها راه خارج کردن محور، دریل کردن آن است.نکته:برای بازکردن این پیچ ها از ابزار های مخصوص استفاده کنید، در غیر این صورت شما ممکن است به پیچ ها ضربه بزنید. هیچ وقت با نیروی پیچشی زیاد پیچ ها را باز نکنید. آچارهای L شکل برای باز کردن محور بسیار کارآمد هستند.

محکم کردن محور ها: هیچ گاه تا ماکسیمم حد ممکن پیچ را سفت نکنید

هرگز پیچ ها را تا آخر سفت نکنید و آن ها را به طور کامل محکم نکنید؛ در این صورت نمی توانید آنها را دوباره باز کنید. برای محکم کردن این پیچ ها از دو انگشت استفاده کنید تا نیروی زیادی به پیچ ها وارد نشود. وقتی که آچار یا پیچ گوشتی دیگر حرکت نکرد، اصرار نکنید، آنها را از محل پیچ در آورید و پیچ را خیلی سفت نکنید. در غیر این صورت احتمال گیر کردن یا خرابی دندانه های محور افزایش می یابد.نکات گفته شده را برای بستن سایر پیچ ها و محور های مجود در اسکیت نیز رعایت کنید؛ پیچ های پوتین داخلی کفش یا پیچ حلقه ها و زبانه کفش.

برداشتن و تعویض ترمز اسکیت ها

برداشتن ترمز اسکیت ها خیلی راحت است، مگر اینکه شما بخواهید قسمت حمایت کننده ترمز را نیز در بیاورید. لازم نیست که بخش حمایت کننده ترمز را هم در بیاورید مگر اینکه این قسمت نیز آسیب دیده باشید و در عمل ترمزگیری اختلال ایجاد کند.
هر چند وقت یکبار بررسی کنید که ساییدگی ترمز ها از خط و نقطه درج شده بر روی ترمز فراتر نروند، اگر این کار را نکنید با غفلت شما امکان آسیب به بخش حمایت کننده ترمز افزایش می یابد. از طرف دیگر ساییدگی بیش از حد به پیچ بستن آن نیز آسیب وارد می کند. اگر همه این موارد اتفاق بیافتد، باید تمام سیستم ترمز گیری را تعویض کنید. بعضی از ترمزها دارای یک پیچ برای باز و بسته شدن هستند که با آچار L یا پیچ گوشتی باز می شوند. کاری کنید که هیچ گاه به تعویض قسمت حمایت کننده ترمز نیازمند نشوید.
نکته: روزی که قصد دارید ترمز اسکیت خود را عوض کنید، حتما اسکیت را به فروشگاه یا تعمیرگاه مورد نظر ببرید. با این کار از انتخاب صحیح و متناسب ترمز اسکیت اطمینان حاصل می کنید.
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*