تاریخ انتشار: 96-06-05 11:06:46 یکشنبه
(624)

راهنمای مراقبت از پوتین داخلی کفش اسکیت

جنس پوتین داخلی یک کفش اسکیت طبیعت متنوعی دارد؛ سخت، نیمه سخت،‌ و یا انعطاف پذیر. پوتین اسکیت باید همانند سایر قطعات و اجزای مهم اسکیت به طور منظم مورد بازبینی و تعمیر قرار گیرد. سوراخ ها، حفره پیچ ها، چرخ ها، استر پوشش کفش و ... همه و همه از قسمت هایی هستند که باید بررسی شوند تا از عملکرد صحیح و کارآیی آنها اطمینان حاصل شود.

انواع پوتین های اسکیت و روش مراقبت از آنها

 ایستگاه مشاوره – توصیه می کنیم به صورت متداول پوشش داخلی و آستر کفش اسکیت را در بیاورید تا پس از اسکیت سواری رطوبت و عرق باقی مانده از بین برود.    
جنس و طبیعت پوتین یک کفش اسکیت، بسته به نوع تمرینات متنوع خواهد بود:
•    پوتین محکم و کوچک؛ ساخته شده از کربن؛ مناسب برای اسکیت سرعتی
•    پوتین محکم، به خصوص در ناحیه قوزک پا؛ مناسب برای اسکیت سواری دانهیل و هاکی
•    پوتین نرم و محکم – انعطاف پذیر با آستر قابل جدا شدن؛ مناسب برای اسکیت خیابانی و اسکیت سواری در مسافت طولانی

شاید فکر کنید که مراقبت از پوتین یک کفش اسکیت کار بسیار راحتی است. آسان یا سخت، در هر صورت توصیه می کنیم میزان رطوبت، اصطکاک، و وضعیت قطعات مرتبط اسکیت را به دقت بررسی کنید.
  ایستگاه مشاوره – اسکیت های دارای پوتین و آستر جدا پذیر و مجزا، مراحل مراقبت و نگهداری را راحت تر می کنند.

اگر ممکن است آسترها را بیرون بیاورید

آستر بیشتر اسکیت های اگرسیو و خیابانی را می توان خارج کرد. بنابراین آنها را به راحتی در بیاورید و برای خشک شدن در معرض هوای آزاد قرار دهید. انها را در محیط های مربوط مانند گاراژ، قرار ندهید. خشک شدن کامل و از بین رفتن رطوبت به چند ساعت زمان نیاز دارد، بنابراین طوری برنامه ریزی کنید تا بعد از خشک شدن کامل آستر و فضای پوتین، دوباره از کفش اسکیت استفاده کنید. برای هوا رسانی هر چه بیشتر و بهتر به فضای داخلی کفش، بند کفش اسکیت و زبانه را تا جایی که امکان دارد، باز کنید.
نکته شماره 1 – هر چند وقت یکبار، برای از بین بردن بوی بد فضای داخلی اسکیت  از اسپری مخصوص آنتی باکتریال استفاده کنید. بوی بد داخل کفش حاصل رشد و جمع بیش از حد باکتری ها است.
نکته شماره 2 – توصیه می کنیم برای کفش اسکیت خود آستر و پوتین اضافی تهیه کنید، با این کار در صورت مرطوب بودن و بو گرفتن یکی از آنها می توانید از جفت دیگر استفاده کنید.
نکته: بعضی از تولید کنندگان کفش اسکیت، از آسترهای نیمه انعطاف پذیر به نام " پوتین نرم " یا  "سافت بوت " در اسکیت های خود استفاده می کنند، اما این نوع استر قابلیت جدا شدن و تعویض ندارد. در این گونه موارد استفاده از یک نم گیر باکیفیت بسیار کارآمد خواهد بود.
کفی های داخل کفش بیرون بیاورید
بعضی اوقات کفی کفش اسکیت داخل استر و فضای پوتین قرار می گیرد. بعضی از این کفی ها قابل تعویض و بعضی دیگر غیر قابل تعویض هستند و از آستر جدا نمی شوند. اما اگر این امکان وجود دارد، کفی کفش را بیرون بیاورید تا خشک شدن کفی سریعتر انجام شود. در این مورد نیز استفاده از نم گیر مناسب است.
پوتین های نرم یا محکم  نیز باید خشک شوند
بهتر است به صورت متداول پوتین و آتر کفش اسکیت را خشک کنید، بخصوص بلافاصله بعد از هر بار استفاده. کفش اسکیت را از محیط های مرطوب و سربسته دور نگه دارید؛ محیط هایی مانند کیف اسکیت یا نایلون پلاستیکی! 
رطوبت به مرور زمان استحکام کفش شما را کاهش داده و شرایط را برای رشد باکتری ها محیا کند. بهترین روش برای خشک کردن کفش اسکیت قرار دادن آنها در بالای یک قفسه یا فضای آزاد و هواگیر است. بعد از خشک شدن کامل آنها را در کیف یا کیف مخصوص خود قرار دهید.
 ایستگاه مشاوره – همیشه بیاد داشته باشید؛ اسکیت ها باید در معرض هوا قرار گیرند؛‌ چراکه تثبیت رطوبت باعث فرسودگی اجزای داخلی کفش می شود.

پوتین های محکم: نیاز چندانی به مراقبت و نگهداری ندارند

این پوتین های اغلب در اسکیت سواری اگرسیو استفاده می شوند، و این نوع اسکیت ها نیاز چندانی به مراقبت ندارند. فقط لازم است که بندها یا قفل یا ضامن اسکیت را بررسی کرده تا از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید. همچنین به سلامت آستر جلوی کفش نیز اهمیت دهید، چراکه احتمال پارگی توسط انگشتان پا وجود دارد. در اسکیت سواری هاکی،برای بالا بردن استحکام پوتین اسکیت از بعضی از رزین ها استفاده می شود. بیاد داشته باشید که وقتی یک قلاب یا حلقه پلاستیکی می شکند، لازم است که شما آن را تعویض کنید؛ توصیه می کنیم که از یک فلز محکم تر استفاده کنید.
 ایستگاه مشاوره – اسپری های آنتی باکتریال رشد باکتری و در نتیجه فرسودگی پوتین و اجزای مرتبط را محدود می کند.

پوتین اسکیت های سرعتی

متاسفانه این گونه اسکیت ها آستر و پوتین قابل تعویض ندارند، بنابراین استر جدا نمی شود. البته در بعضی از اسکیت های مخصوص کودکان، این قابلیت جدا شدن تنها در بعضی مدل ها دیده می شود. شما باید این اسکیت ها را در فضای باز و در معرض هوای آزاد خشک کنید. 
در این نوع پوتین اسکیت، به دلیل عدم وجود تهویه مناسب، پای شما خیس خواهد شد! بهتر است بعد از اتمام اسکیت سواری از نم گیر های مناسب استفاده کنید و کفش اسکیت را در معرض هوای آزاد قرار دهید، نه زیر آفتاب!
پیروی از مراحل مراقبت و نگهداری فضای داخلی کفش اسکیت عمر کفش را افزایش داده و بوی بد پا را از بین می برد. باز هم توصیه می کنیم که از اسپری آنتی باکتریال استفاده کنید.
اخیرا محصولات متنوعی به بازار لوازم ورزشی عرضه شده اند که می توانند بوی بد پا را از بین ببرند؛ جوراب نانو، سدر یا اسپری های مخصوص. امتحان کردن این موارد خالی از لطف نیست.

بعد از بیرون ماندن زیر باران و اسکیت سواری چه کنیم؟

قبل از اسکیت سواری در زیر باران بهتر است کفش اسکیت خود را با گارد های ضد آب بپوشانید. این نوع محافظ ها به ندرت در فروشگاه لوازم ورزشی دیده می شوند. اما اگر قبل از اسکیت سواری این کار را انجام دهید، بعد از اتمام ورزش با مشکلات زیادی مواجه نخواهید شد.
بعضی از اسکیت سواران آستر کفش اسکیت خود را بیرون می آورند و به جای آن از گارد ضد آب استفاده می کنند.
بعد از اسکیت سواری زیر باران:
•    تمامی قطعات اسکیت را از هم جدا کنید؛ استرها، پوتین داخلی، کفی ها و محافظها.
•    تمامی قطعات کفش اسکیت را با آب تمیز شستشو دهید تا آب و رطوبت کثیف از بین برود.
•    درون اسکیت ها نم گیر قرار دهید.
•    برای خشک شدن اجزای کفش اسکیت آنها را نزدیک رادیاتور (با گرمای ملایم نه خیلی زیاد) قرار دهید.
•    تا حد امکان برای شستشوی آستر و پوتین از ماشین لباسشویی استفاده نکنید، چراکه چسب ها و قطعات اسکیت معمولا توانایی تحمل اصطکاک و یا حرارت بالا را ندارند.
•    برای جلوگیری از بوی بد از اسپری ضد بو و ضد باکتریال استفاده کنید.

قطعات و سیستم های محکم کننده اسکیت را بررسی کنید
بیشتر افراد و علاقه مندان به اسکیت سواری از وضعیت بندها، تسمه ها و قلاب های محکم کننده کفش اسکیت خود غافل می شوند. باید بدانید که سلامت فیزیکی این قسمت ها ضامن ایمنی، راحتی و عملکرد خوب شما در حین اسکیت سواری است.

قلاب و حلقه ها

درز ها و شکاف های متصل به قلاب های بدنه اسکیت به مرور زمان ساییده و خراب می شوند. در اغلب مواقع این خرابی موجب باز شدن حلقه ها و جدایی آنها می شود. قبل از اینکه این حلقه ها شکسته شوند سریعا آنها را تعویض کنید. اجزای فرسوده زیر فشار بسیار کم نیز می شکنند.
به دلیل ضربات وارده به اسکیت، سیستم ترمز اسکیت ممکن است دچار مشکل شود. مراقبت آن نیز باشید!
نوک حلقه ها بسته به جنس پلاستیکی یا فلزی ممکن است ضعیف یا محکم باشند. بهتر است قسمت متصل کننده قلاب ها به بدنه را بررسی کنید و از عدم وجود ترک و شکستگی اطمینان حاصل کنید. اگر به صورت پلمب باشد، حرکت نمی کند. اگر با پیچ بسته شود، باید هر چند وقت یکبار آن را سفت کنید.
 ایستگاه مشاوره – قلاب و حلقه های کفش اسکیت در معرض فشار و نیروی زیادی قرار دارند. بنابراین بهتر است اسکیت هایی با جنس فلزی خریداری کنید یا حلقه های فلزی خریداری کنید.

تسمه ها

اگر این تسمه ها خراب شده اند دیگر نمی توان کاری برای آنها انجام داد. مگر اینکه آنها را عوض کنید. بهترین کار این است که کمتر آنها را محکم کنید، کمتر باز و بسته کنید. هر تسمه ایی را که بیرون می آورید به دقت شرایط آن را بررسی کنید.

بندها

متعجب نشوید، چراکه بهتر است بندهای یک کفش اسکیت را هر چند وقت یکبار عوض کنید. بندهایی را انتخاب کنید که باریک و گرد باشند. می توانید به بند های کفش را کمی روغنکاری کنید که بهتر حرکت کنند، با استفاده از این روش غیر معمول احتمال آسیب و ساییده شدن بندها به صفر می رسد و پوتین اسکیت بهتر با پای اسکیت سوار تناسب پیدا می کند.
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*