تاریخ انتشار: 96-05-25 09:05:34 چهارشنبه
(589)

کدام فریم برای کدام استفاده مناسب است

هر یک از انواع اسکیت سواری بدنه یا فریم مخصوص به خودش را می طلبد. در اسکیت سواری اسلالوم به مهارت و چالاکی، در اسکیت سواری سرعتی به استحکام و بازده بالا، و در اسکیت مسافت به راحتی پا نیاز دارید. مشاوران ورزشی  مارکتستان زمینه یک انتخاب آسان و عاقلانه را برای شما فراهم می کنند. بنابراین، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

یک انتخاب و تصمیم عاقلانه انجام دهید

بیایید به جای پرداختن به جزئیات قوانین اسکیت، معیار هایی را برای شما فراهم کنیم که انتخاب شما را آسان تر می کند. در زمینه قوانین اسکیت سواری مقاله های متعددی به زودی منتشر خواهد شد.
ویژگی های مختلفی در بدنه های اسکیت وجود دارد که مزیت آنها را بالا می برد این ویژگی ها عبارتند از:
•    مرحله تولید و ساخت فریم اسکیت
•    طراحی فریم اسکیت
•    ابعاد فریم اسکیت
•    فواصل محور چرخ ها از یکدیگر
•    مقاومت بدنه اسکیت
•    جنس بدنه اسکیت
•    تعداد قطعات متصل شده به بدنه اسکیت
•    عرشه فریم و برآمدگی بدنه اسکیت
•    تعداد چرخ ها
•    طرز چینش و ترتیب چرخ ها (صاف، شبیه غلتک و ...)

مراحل تولید و طراحی بدنه های اسکیت

بیشتر فریم ها با قالب زدن، برش و پرس یا به صورت ماشینی ساخته می شوند. اما برای تولید فریم های کامپوزیتی باید سه مرحله دیگر نیز طی شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله " روش های طراحی و ساخت انواع فریم اسکیت " مطالعه کنید.

فریم های های قالب زده شده

این روش یکی از معمول ترین روش های ساخت یک فریم پلاستیکی است. ماده ی خام درون قالب از قبل آماده شده ریخته خواهد شد. هزینه بهره مندی از این روش ساخت ارزان است و در تولید اسکیت های فیتنس و اسکیت های خیابانی نقش دارد.

فریم های فشرده شده

بعد از فشردن یا پرس کردن یک صفحه یا ورقه فلزی، که در بیشتر مواقع آلومینیومی است، شکل یا طراحی مورد نظر سازنده بوجود خواهد آمد. این روش تولید بیشتر برای ساخت اسکیت های فیتنس و اسکیت های جاده استفاده می شود.
طبق گفته یکی از صنعت گران شرکت فرانسوی BJ، سازنده اسکیت های سرعتی، بهره گیری از این روش ساخت کمی متفاوت است. در این روش لایه آلومینیومی  با لیزر برش داده می شود، و فریم با فشار و قدرت بالا شکل می گیرد. سپس محل یاتاقان اسکیت به دقت برجسته شده و حفره پیچ ها دندانه دار می شوند. در مرحله آخر با ساییدن سطح فریم اثرات جوش را از بین می برند و با استفاده از ضد زنگ آن را رنگ می کنند.

فریم های قالب زده شده تحت فشار

این روش ساخت فریم هزینه بالایی دارد. یک قطعه آلومینیومی برای ایجاد طرح خاص خود درون یک محفظه تحت فشار قرار می گیرد. با وجود این روش ساخت یک فریم یکپارچه با امکانات مکانیکی مناسب تولید می شود.

فریم های تولید شده با ماشین های صنعتی

بهره گیری از این روش ساخت فریم نیازمند هزینه و زمان زیادی است. برای تولید بدنه در این روش یک قطعه آلومینیوم تا رسیدن به شکل و حالت مناسب تراش داده می شود. با استفاده از دستگاه تراش و تراشکاری دقیق، یک فریم محکم و بدون نقص ساخته می شود.
بدنه های اسکیت یکپارچه یا چند قطعه ای؟ کدام؟
انواع مختلفی از بدنه ها وجود دارد: بعضی ها تک قطعه و بعضی دیگر چند قطعه ای هستند. برای فهمیدن این مسئله که فریم یکپارچه در زمینه استحکام و کارآیی نسبت به فریم های چند قطعه بهتر هستند، نیاز به هوش بالایی نیست!
ابعاد
طول شاسی

شما باید بر حسب استفاده ایی که از اسکیت می کنید، مشخصات فریم اسکیت را انتخاب کنید. یک بدنه با شاسی کوتاه برای اسکیت سواری اسلالوم، اگرسیو ،‌هاکی، یا اسکیت سرعتی، و اسکیت سواری داخل شهر مناسب تر است!
هرچه بدنه اسکیت بلندتر باشد، کارآیی آن پایین تر می آید. اما از طرف دیگر، پایداری آن بیشتر شده و با نیروی بیشتری به جلو حرکت می کند. این نوع از بدنه ها برای اسکیت سواری مسافت و سرعتی مناسب تر هستند! به علاوه اینکه این بدنه ها برای اسکیت سواری در پستی و بلندی ها مناسب هستند زیرا در این هنگام فشار بیشتری را از روی یاتاقان ها برداشته و به چرخ ها منتقل می کنند، که همین امر باعث افزایش تعادل اسکیت سوار می شود.

 ارتفاع اسکیت از سطح زمین

•    هر چه فریم اسکیت بالاتر باشد، مرکز جاذبه بدن شما نیز بالا تر می رود. در نتیجه، احتمال از دست رفتن تعادل افزایش می یابد.
•    هر چه ارتفاع فریم پایین تر باشد، تعادل و استحکام آن بیشتر است.
•    هر چه ارتفاع اسکیت بالاتر باشد، استرس و فشار بیشتری بر قوزک پا وارد می شود.
در این صورت بهتر است با تمرینات ورزشی و بدنسازی قوزک پای خود را تقویت کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوید.
در اکثر مواقع، اسکیت سواران بدون در نظر گرفتن نوع مسابقه یا روش اسکیت سواری، فریم های پایین تر را انتخاب می کنند. هدف انتخاب این افراد حفظ بیشترین تعادل ممکن است. نکته کلیدی دیگر انتخاب فریم و اجزای مهم اسکیت متناسب با نوع تمرین و روش مسابقه است. برای مثال، در مسابقات آف-رود یا سرعتی، باید از چرخ های قطورتر استفاده کنید، این کار باعث می شود تعادل و استحکام اجزا افزایش پیدا کند.

تعداد و چینش چرخ ها

فریم یک اسکیت متناسب با نوع و روش اکست سواری، ممکن است دارای 2 تا 6 چرخ باشند. تعداد چرخ ها چگونه بر رفتار و عملکرد یک کفش اسکیت تاثیر می گذاردند؟
اسکیت 2 چرخ
این گونه مدل ها بیشتر در اسکیت سواری آفرود-استفاده می شوند. یک چرخ در جلوترین و یک چرخ در عقب ترین نقطه فریم نصب شده اند. بدون اینکه مرکز جاذبه بدن شما تغییر کند، از چرخ های قطورتر استفاده می شود. کنترل بر این نوع چینش چرخ کار دشواری است، چراکه طول فریم بلند است. در سبک آزاد یا فری استایل اسکیت سواری خیابانی نیز از اسکیت های دو چرخ استفاده می شود.
اسکیت 3 چرخ
مدل هایی که دارای سه چرخ هستند کاملا در حوزه کودکان دیده می شوند. این نوع کفش برای اسکیت سواری سرعتی، مسافت، و حتی نمایشی استفاده می شود. وزن کلی اسکیت کم شده است. با توجه به فریم فشرده آنها اسکیت سواری با آن ها راحت تر است. چرخ های قطورتر نیز براحتی قابل نصب هستند.
اسکیت 4 چرخ
 این مدل اسکیت به یک استاندارد در بیشتر شاخه های اسکیت سواری تبدیل شده است. در اسلالوم، فری-استایل، هاکی، و سرعتی مدل های مختلف با چهار چرخ دیده می شوند. ظرز چینش چرخ ها نیز متفاوت و متنوع تر است.
اسکیت 5 تا 6 چرخ
از آنجایی که فریم های 5 یا 6 چرخ دارای یاتاقان ها و سطح تماس بیشتر هستند، استفاده از آنها در اسکیت سوارس سرعت بسیار متداول تر شده است.
تعداد چرخ ها بر کیفیت سطح تماس تاثیرگذار است ...
هر چه تعداد چرخ ها بیشتر باشد، سطح تماس بهتری با زمین بهتر برقرار می شود و تعادل بهتر حفظ می شود. برای اینکه این موضوع را بهتر حس کنید، دو چرخ میانی اسکیت را در آورده و حرکت کنید. قطعا تعادل شما از بین می رود.

آسیب های وارده و اصطکاک ها...

در بدنه های دارای 6 چرخ اصطکاک زیادی با زمین ایجاد می شود. از طرف دیگر، وزن اسکیت سوار بین چرخ ها پخش می شود، در نتیجه با مروز زمان چرخ ها کمتر دچار آسیب دیدگی یا خرابی می شوند، و طول عمر آنها افزایش می یابد.
 چینش صاف چرخ ها یا چینش گهواره ای؟
مدل هایی وجود دارند که چینش خاص چرخ ها را به عنوان یک استاندارد در طراحی کفش های خود قرار داده اند.
•    یک فریم که دارای چینش صاف در چرخ های خود است، در نتیجه تمام چرخ ها با سطح زمین در تماس هستند. این نوع چینش نوع کلاسیک است.
•    نوع چینش " هایلو " که چرخ های بزرگتر عقب و چرخ های کوچکتر جلوی فریم اسکیت قرار می گیرند، در نتیجه موقعیت بدنی اسکیت سوار برای تعادل و تکنیک بیشتر به سمت جلو خم می شود. این نوع چینش در هاکی متداول است.
•    نوع چینش " موز " مانند که دو چرخ میانی بزرگتر از دو چرخ دیگر هستند، این کار باعث افزایش مهارت و سرعت می شود، اما تعادل فرد را کاهش می دهد. اسکیت سواران اسلالوم عاشق این نوع چینش هستند.
جنس فریم؛ کامپوزیت، آلومینیوم، چوب بامبو؟
در این قسمت به یک موضوع حساس برخورد می کنیم. بعضی از مواد کامپوزیتی مانن کربن در مقایسه با آلومینیوم سختی و استحکام بیشتری فراهم می کنند، اما مقاومت آنها در برابر شکستگی کمتر است. وقتی در مورد مواد کامپوزیتی صحبت می کنیم، همیشه بیاد داشته باشید که طرز تولید و پردازش ماده فریم اهمیت زیادی دارد. 
فریم های پلیمری
بدنه های پلیمری معمولا از جنس P.V.C، پلی پروپلین، پلی اوران یا لاستیک هستند. این بدنه ها خیلی نرم هستند و به راحتی شکل می گیرند. کارآیی و بازده این اسکیت ها در حد متوسط است. از طرف دیگر، این بدنه ها لرزش زیادی را جذب می کنند، که این ویژگی راحتی خوبی را برای پای اسکیت سوار فراهم می کند. این گونه مواد بیشتر برای ساخت اسکیت های سرعتی و مدل های متوسط فیتنس استفاده می شود. در اسکیت سواری اگرسیو و یا اسکیت سرعت و مسافت این گونه مواد پلیمری با فیبر کربن مخلوط می شوند.
فریم های کامپوزیتی
این اسکیت ها معمولا از پایه جنس پلاستیک ساخته شده اند، که با فیبر های کربنی مخلوط شده اند تا مقاومت آنها افزایش پیدا کند. این روش در تولید اسکیت های رده متوسط و پیشرفته قابل استفاده است. انتخاب مواد ترکیبی و ویژگی های آن تفاوت را رقم می زند. در تولید محصولات رده متوسط، پلیمر مواد مصرفی غالب است که برخی اوقات با کمی فایبرگلاس ترکیب می شود. در محصولات بسیار پیشرفته، کربن برترین جنس ماده است.
فریم های فلزی
در شیوه تولید این بدنه ها، آلومینیوم ارائه دهنده ترکیبی بین استحکام، انعطاف پذیری و کل پذیری است، اما منیزیم و تیتانیوم در بعضی موارد در یک ترکیب شرکت می کنند یا به صورت خاص در تولید اسکیت های سبک اما مستحکم استفاده می شوند. این گونه بدنه ها بیشتر در اسکیت های رده متوسط و پیشرفته مورد دیده می شود.
فریم از جنس بامبو چگونه است؟
این جنس بدنه در صنعت اسکیت سازی زیاد استفاده نمی شود.  بامبو یک ماده سبک است که مقاومت آن سه برابر بیشتر از فلزات است. بعضی از محصولات شرکت های معتبر از بامبو تهیه شده اند. این گونه بدنه ها کارآیی لازم را ندارند، اما راحتی خوبی برای پا فراهم می کنند.
پارامتر های مهم دیگری که باید در نظر گرفته شوند ...
استحکام/ و انعطاف پذیری فریم 
اگر بازیکنان اسکیت برای تعادل و استحکام بیشتر فریم های فشرده و محکم را انتخاب می کنند، شما نیز این اطمینان را حاصل کنید که از ترکیب درست مواد در ساخت یک فریم اسکیت بهره مند می شوید.
با وجود یک فریم کشیده و محکم، شما فکر می کنید که روی ریل اسکیت سواری می کنید، چراکه به هیچ وجه انعطاف خوبی را تجربه نخواهید کرد. چرخش و انجام حرکات در این اسکیت ها خیلی سخت خواهد شد. بنابراین برای اسکیت سواری در مسیر های مستقیم و بدون پیچ مناسب هستند.
با فشار دادن فریم بین انگشتان خود می توانید به سختی و فشردگی فریم پی ببرید. اگر انحنا یا خمیدگی احساس شود، اسکیت سواری بر روی این نوع فریم راحت خواهد بود، اگر حس نشود، قضیه عکس این موضوع است؛ اسکیت واکنش پذیر تر اما حفظ تعادل بر روی آن دشوارتر.
فریم های 2 یا 3 نقطه ای
به طور خلاصه می گوییم؛ با وجود این نوع فریم ها اسکیت سواری سریع تر، واکنش پذیر تر و بهتر انجام می شود، اما راحتی پا درون کفش اسکیت کاهش پیدا می کند.
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*