تاریخ انتشار: 96-05-22 10:05:39 یکشنبه
(772)

اسکیت سرعتی در سالن قوانین تکنیک ها و مسابقات

از میان سه مکان اصلی و مناسب برای استفاده از اسکیت – جاده، سالن، و زمین های مخصوص - اسکیت سواری در سالن از محبوب ترین آنها در ایالات متحده آمریکا می باشد. قوانین، نوع مسابقات، و نحوه استفاده از اسکیت در هر کدام از مسیرهای گفته شده دارای قوانین و شرایط خاصی است. این تقاوت ها باعث شده  تا اسکیت سواری سرعتی در سالن را به یک ورزش لذت خش و پرطرفدار  تبدیل شود.

تاریخچه و دانش

در ایالات متحده آمریکا، معمولا مسابقات اسکیت سرعتی در سالن، روی زمین های مخصوص اسکیت سواری برگزار می شود که یکی از محبوب ترین مکان ها برای خانواده هاست؛ هر کسی می تواند  وارد این زمین شود و به طور مفرح اسکیت سواری کند. کف این گونه سالن ها اسکیت از چوب ساخته، و با پلاستیک محکم پوشانده شده است، که باعث می شود اسکیت سوار به راحتی روی زمین حرکت کند، چراکه چرخ های اسکیت با کف سالن چسبندگی خوبی پیدا می کنند. البته این زمین ها همیشه برای مسابقات آماده نیستند و به مرور زمان خیلی لغزنده و خطرناک می شوند بهتر است قبل از آغاز مسابقات رسمی مسئول سالن از کیفیت خوب کفپوش اطمینان حاصل کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کند.
در تصویر زیر چگونگی قرار گرفتن روکش پلاستیکی روی زمین اسکیت را می بینید. هیچ کدام از چوب این زمین ها مرغوب نیستند، اما تفاوت بین  زمینی که روکش پلاستیکی دارد (تصویر چپ) با آن زمینی که روکش ندارد (تصویر سمت راست) به وضوح قابل مشاهده است.
                             

قوانین

مسابقات اسکیت سرعتی در سالن در زمینی بیضی شکل با طول حدود 100 تا 110 متر - برای زمین های مخصوص - برگزار می شوند. در زمین های 100 متری که معمولا به آنها زمین های USARS گفته می شود، چهار مخروط در چهار نقطه از زمین قرار دارند و اسکیت سواران باید در بین این چهار مخروط اسکیت سواری کنند. اگر اسکیت سواری از این محدوده خارج شود، از زمین مسابقه اخراج خواهد شد.
قوانین زیادی در این مسابقات تصویب شده اند، از مهم ترین آنها این است که شما نمی توانید یک بازیکن را از زمین بیرون اندازید. برای مثال: بازیکن "الف"، در حالی که بازیکن "ب" در حال حرکت است، به او نزدیک شود و او را از زمین مسابقه بیرون اندازد. این کار خطا محسوب می شود.
خطای دیگر این است که بازیکنی که در خارج از زمین قرار دارد به داخل زمین وارد شده، و یکی از بازیکنان را از زمین مسابقه بیرون اندازد. این خطا، خطای ورود نام دارد و بازیکن حق انجام این خطا را ندارد. در این نوع خطاها بازیکن مهاجم از زمین مسابقه اخراج خواهند شد یا طبق قوانین مسابقه جریمه می شود.
قوانین خط شروع در این مسابقه با مسابقات دیگر تفاوت دارد. در این قوانین به جای دو فرمان؛ "توجه" و "حرکت!" سه فرمان به شما داده می شود؛ "اسکیت سواران به خط" ، "فرم شروع حرکت" ، "حرکت!" . اگر در این قانون بازیکنی مرتکب خطا شود، باید چهار قدم از خط شروع عقب تر برود، و اگر دوباره مرکتب چنین خطایی شد، از زمین مسابقه اخراج خواهد شد. حداکثر تعداد بازیکنان برای شروع این مسابقه 6 نفر است. عموما، قوانینی که در اینگونه مسابقات قرار دارند نسبت به قوانین سایر مسابقات شامل ممنوعیت هایی است که تا حد زیادی از درگیری فیزیکی جلوگیری می کند. اسکیت سواران به عمد یا غیر عمد نمی توانند همدیگر را هل دهند یا لباس یکدیگر را بکشند یا به پای یکدیگر ضربه وارد کنند. قوانین سخت گیرانه و متعددی برای این گونه مسابقات وضع شده اند. اما همه این قوانین برای این است که یک رقابت سالم و مفرح به دور از هر گونه اتفاقات ناگوار برای همه شرکت کنندگان برگزار شود. هدف اصلی اجرای عدالت برای همه اسکیت سواران است.

                                  

تکنیک 

اسکیت سرعتی در سالن، به اسکیت روی یخ نیز شباهت دارد. اسکیت سواران برای انجام یک چرخش سریع و عالی در حالی که به سمت داخل پیست متمایل می شوند، شانه، دست ها و مفاصل ران خود را تا حد زیادی نسبت به کف سالن موازی نگه می دارند. در مسابقات اسکیت سرعتی در سالن ناتوانی در انجام یک تکنیک، آسیب زا خواهد بود. تکنیک یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در اسکیت سواری داخل سالن است.
یکی از شباهت هایی که اسکیت داخل سالن به اسکیت جاده های باز دارد این است که شما هر چقدر می خواهید، می توانید نیرو بگیرید و با سرعت حرکت کنید. اگر یک بازیکن روی زمین لغزنده با سرعت و قدرت بالای حرکت کند، امکان خطر برای او نیز وجود دارد. بازیکنان باید مرکز جاذبه خود را در زمین اسکیت شناسایی کنند، چون حتی اگر تکنیک خوبی داشته باشند، تعادل آنها بیشتر به وزن آنها مربوط خواهد شد. یکی از کارهایی که اسکیت سواران حرفه ای انجام می دهند این است که آنها هنگام توقف یا چرخش در پیچ دست های خود را روی زمین می گذارند.
این کار چندان اهمیت و فایده ایی ندارد، اما روحیه دهنده است! تکنیک یکی از مهم ترین ابعاد مسابقات اسکیت سرعتی در سالن است، وهمین تکنیک است که باعث می شود حرفه ایی ها از غیر حرفه ایی ها متمایز شوند.

                               

مسابقات

انواع محدودیت های سنی و مسابقات در این گونه رقابت ها سازنده بهترین نوع رقابت ممکن است. محدودیت های سنی متنوع  فقط در اسکیت سرعتی در سالن اعمال شده است، واین تنوع برای اسکیت در فضای باز دیده نمی شود! به جای گروه سنی ده-ساله که در اسکیت سواری خارج از سالن دیده می شود، اسکیت سرعتی داخل سالن دارای گروه سنی پنج- ساله است، این بدین معنی است که برای یک علاقه مند به اسکیت داخل سالن مسافت ها و گروه های سنی بیشتری وجود خواهد داشت. بنابراین امکان رشد و پیشرفت علاقه مند به اسکیت بهتر فراهم می شود. سریع ترین گروه سنی، بازیکنان بزرگسال، بزرگترین گروه سنی است، که همه اسکیت سواران را از سنین 18 تا 25 سال شامل می شود. با توجه به تنوع مسابقات، هر گروه سنی سه رده دارد: سرعت،  فاصله متوسط و مسابقه مسافت. برای ورزشکاران حرفه ایی این فواصل به ترتیب 500 متر، 1000 متر و 5000 یا 3000 متر است. در مسابقات ملی و منطقه ایی USARS هیچ مسابقه حذفی و یا امتیاز فردی وجود ندارد، بنابراین اسکیت سوارانی که می خواهند به شهرت یا تجربه دست پیدا کنند، رتهی مسابقات آزاد می شوند. تمامی مسابقات اسکیت سواری که در داخل سالن برگزار می شود برای بازیکنان، مفرح و چالش برانگیز است، قطعا اسکیت سرعتی در سالن یک ورزش منحصر به فرد است.
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*