تاریخ انتشار: 96-05-22 10:05:07 یکشنبه
(474)

روش های طراحی و ساخت انواع فریم اسکیت

فریم یا بدنه اسکیت یکی از مهم ترین قسمت های یک اسکیت به شمار می آید. بر اساس قوانین و نیاز اسکیت سوار استحکام، شکل، و طول این بدنه متفاوت خواهد بود. بدنه های کامپوزیتی یا پلی اورتنی اسکیت ها، دقیقا شبیه به کفش به دو روش قالب زنی و بافت سوزنی ساخته می شوند. اسکیت هایی که دارای فریم آلومینیومی هستند، با برش و قالب زنی ورقه های فشرده ساخته و تولید می شوند. چه تفاوت هایی بین این دو روش تولید وجود دارد؟

طراحی بدنه ها

بدنه های کامپوزیتی
بیایید با هم روی موضوع مقایسه بدنه های کامپوزیتی و یا پلاستیکی متمرکز نشویم. در سایر مقالات وبلاگ مارکتستان به این موضوع پرداخته خواهد شد.
بدنه های فلزی
بدنه های فلزی اسکیت، درست مانند فریم های قالب زده شده، معمولا توسط نرم افزارهای C.A.D – طراحی به کمک رایانه - ساخته می شوند. بعضی از نرم افزارهای پیشرفته می توانند به طور کامل پروسه و روش تولید این بدنه ها را کنترل کنند، از این رو طراحان صنعتی و مهندسین براحتی می توانند نقاط اعمال تغییرات را شناسایی کنند. برای مثال در چه نقاطی ضخامت افزایش یا کاهش پیدا کند، یا اگر نیاز به اضافه کردن یک قسمت حمایت کننده است، جنس آن از چه ماده ای باشد. 
کیفیت فریم های یک کفش اسکیت متنوع است، بنابراین با توجه به هزینه و بودجه خریدار، کیفیت فریم متغیر خواهد بود. 
از زمانی که چرخ هایی با ضخامت 90، 100، و 110 میلی متر روانه بازار شدند، مهندسین صنعتی همواره به فکر این بودند که چگونه با وجود این چرخ ها، اسکیتی را تولید کنند، که استحکام و مقاومت لازم را در برابر آسیب ها وارده داشته باشد. این اولین دشواری طراحی فریم یک اسکیت است.

                                  

فشرده سازی یا پرس؛ یک فرایند کم هزینه

فشرده سازی یا پرس یکی از ساده ترین روش تولید صنعتی است، که شما در این روش می توانید آلومینیوم ( یا هر فلز دیگر ) را با ضخامت دلخواه تهیه کنید. مواد اولیه برای شکل گیری مناسب و دلخواه شما قابلیت تغییر شکل دارند.
در اکثر مواقع دو طرف فریم اسکیت به صورت مجزا ساخته می شوند. این دو بدنه کنار اسکیت به بدنه مرکزی متصل خواهند شد.
این نوع طراحی در تولید اسکیت های پیشرفته دیده می شود. در حقیقت، هزینه بهره گیری از روش ساخت مجزا در مقایسه با برش و قالب زنی و تولید یک فریم یکپارچه کمتر است. چراکه  لازم نیست که صنعت گران مواد زیادی را مصرف کنند، و یا بدنه اسکیت را در محور ها و قالب ها مختلف دهند. بنابرین هزینه ها کاهش پیدا می کنند.
فریم های پرس شده در مقایسه با فریم های لاستیک و کامپوزیتی عملکرد بهتری در اسکیت سواری به نمایش می گذارند، اما در مقایسه با مدل های قالب زده شده تنوع کمتری دارند.

روش تولید فریم های قالب زده شده

روش تولید اینگونه بدنه ها خیلی ساده است: یک ورقه آلومینیومی تحت فشار خیلی زیادی به درون یک کانال فشرده می شود. روی این قطعه آنقدر کار می شود تا نیاز صنعتگر و یا خواسته او را برآورده کند. این تکنیک شکل و آرایش محکمی به بدنه می دهد.
 بعد از اتمام این مرحله، به بدنه ضد زنگ زده می شود تا در برابر خوردگی ها و زنگ زدگی ها مقاوم باشد.
در هنگام پاشیدن ضد زنگ به بدنه، بدنه ممکن است تغییر رنگ دهد. میزان هوازدگی در این بدنه نیز همانند دیگر بدنه های آلومینیومی رعایت می شود (میزان زنگ زدگی در آلومینیوم ممکن است از 6000 تا 7000 و یا بالاتر باشد ).

          

فریم هایی که به صورت دستگاهی از ورقه های بزرگ تولید می شوند

بدنه های ورقه ایی از یک قطعه بزرگ آلومینیومی شکل گیری و الگو برداری شده اند. در این جا بحث ما در مورد شاخه های کوچک، تولید بدنه های اسکیت و فراوانی فروش آنهاست. این بدین معنی است که این نوع خط تولید فریم های اسکیت تنها برای تولید کفش های بسیار بیشرفته و کارآمد استفاده می شود.
مواد مورد استفاده در این نوع بدنه خیلی محکم هستند که برای خم کردن آنها نیاز است که فشار زیاد و قابل توجهی به آنها وارد شود. در روش های تولید بدنه های اسکیت می توان از شکل های کلاسیک استفاده کرد. تنها تعداد کمی از صنعت گران از روش دستی برای تولید بدنه ها استفاده می کنند. در فرانسه بدنه های اسکیت (Diabolik) از روش دستی تهیه می شوند. 
بدنه های ورقه ایی-آلومینیومی با جزئیات خیلی دقیق طراحی می شوند. همه چیز در این بدنه های آلومینیومی تحت بررسی یک ماشین دقیق و علمی بررسی و ساخته می شود. برش ورقه ها با لیزر بهتر انجام می شود. برای تهیه یک بدنه آلومینیومی حدود 10 مرحله لازم است. در مرحله اول یا آخر برند کمپانی سازنده اسکیت روی فریم اسکیت چاپ می شود آن هم به دو روش؛ با استفاده از رنگ یا با استفاده از یک لایه آلومینیومی دیگر.                                                                                                    
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*