تاریخ انتشار: 96-05-14 10:05:34 شنبه
(1063)

سه شایعه بزرگ درباره تزریق تستسترون در بدنسازی

در دوران بدنسازی حرفه ای استفاده از برخی مکمل های بدنسازی غیر قابل اجتناب است. تستسترون از جمله این مکمل های بدنسازی است. اما امروزه از طرف رسانه های ناآگاه در مورد این هورمون مهم بدنسازی شایعات عجیبی به گوش می رسد.
وقت آن رسیده است که برخی از داستان های هراسناک رسانه ای را که درباره درمان جایگزینی تستوسترون شنیده اید را از بین ببرید تا تمرینات بدنسازی خود را با قدرت بیشتری ادامه دهید.

واقعیت نهفته پشت تیترهای رسانه ای :

احتمالا سرخط هایی که عنوان می کنند؛ استفاده تستوسترون در بدنسازی درمانی خطرناک و ناامن است و حتی باعث حمله ی قلبی می شود را دیده اید. شما هم فکر کردید که به درد نخور و بی فایده است، واز تزریق آن منصرف شدید و لابد نمی خواهید که درعرصه ورزش پرطرفدار بدنسازی کشته شوید! خب بر اساس تحقیقات واقعی شما نمی میرید و این شایعه است، در واقع سطح تستوسترون سالم به طور کلی با بهبود سلامتی همراه است. پس اگر فکر می کنید که از سطح پایین تستوسترون رنج می برید و باید چاره ای برای آن بیاندیشید، ادامه ی متن را بخوانید و سپس یک دکتر خوب را ملاقات کنید. 

شایعه ی اول :تستوسترون بالا منجر به سرطان پروستات می‌شود

حدود شصت سال پیش در منطقه ای شناخته شده به نام کودک بومر، مردانی مبتلا به سرطان پروستات متاستاتیک، داروهایی دریافت کردند که سطح تستوسترون آنها را کاهش می داد و بعد از آن سرطان آنها بهتر شد. بنابراین، باورعمومی بر این بود که سطح بالای تستوسترون به معنای خطر بیشترابتلا به سرطان پروستات است. حقیقت این است که هیچ کس شواهد معتبری برای اثبات نظریه ی بالا را پیدا نکرده است – طبق نظر و تحقیقات دکتر آبراهام مورگان، استاد یار جراحی دانشکده ی پزشکی هاروارد و مدیر سلامت مردان بوستون-.همچنین این دکتر اضافه می کند که چندین تحقیق انجام شده در مقیاس کوچک بر روی تستوسترون درمانی نشان دهنده ی افزایش مقدار کمی در سرطان پروستات بود، اما این مقدار تقریبا در محدوده ی یک درصد در هر سال بود و همین امکان هم برای مردانی در همان سن و سال که از تستوسترون استفاده نمی کنند نیز وجود دارد. به طور منطقی خطر ابتلا به سرطان پروستات با بالا رفتن سن افزایش می یابد و در عین حال سطح تستوسترون هم کاهش می یابد. به این ترتیب هر دوی آنها به صورت معکوس با هم در ارتباط اند. بنابراین با پایین رفتن سطح تستوسترون، خطرابتلا به سرطان پروستات هم بالا می رود. اما اگر شما قبلا به سرطان پروستات مبتلا شده اید، تزریق تستوسترون به شما پیشنهاد نمی شود. 

شایعه ی دوم : تزریق تستوسترون خطر ناراحتی های قلبی را افزایش می دهد

تحقیقات قدیمی تر بر روی درمان جایگزینی تستوسترون، افزایش خطر مرگ و بیماری قلبی را در افراد مبتلا به بیماری های قلبی (بیماری عروق کرونر) که درمان تستوسترون را انجام دادند نشان می دهد. حقیقت این است که تحقیقات پیشین دارای مشکلاتی بودند. برای مثال افرادی که در آزمایشات شرکت کرده بودند، قبلا دارای ناراحتی های قلبی غیر قابل تشخیص، دیابت و بیماری فشار خون بالا بودند. مطالعات تازه تر هم با یافته های قبلی مخالفت کرده اند. حتی بعضی از آنها اشاره می کنند که تستوسترون درمانی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. یک بررسی دانشگاهی، مطالعات مختلفی را ذکر می کند که نشان می دهند مرگ و میر ناشی از ناراحتی های قلبی، شدیدا با سطح تستوسترون بدن ارتباط دارند، به این معنی که هرچه سطح تستوسترون پایین تر باشد، خطرابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد. این به این علت است که سطح پایین تستوسترون یک عامل خطرناک برای بیماری هایی مانند چاقی، مقاومت به انسولین و قند خون بالا است، که همه ی آنها خطر ابتلا به تصلب شریان را افزایش می دهند - سخت شدن شریان ها که بسیار مضر است). بسیاری از مطالعات نشان داده اند که تستوسترون درمانی چیز هایی مانند کلسترول بد و به طور کلی پروفایل های لیپیدی را بهبود می بخشد. دیگر تحقیقات نشان داده اند که تستوسترون درمانی حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و التهاب ها را کاهش می دهد. در یک تحقیق خیلی گسترده و طولانی، محققان بیش از هزار مرد را به مدت سه سال مورد آزمایش و بررسی قرار دادند؛ در نهایت هیچ ارتباطی میان تستوسترون درمانی و بیماری های قلبی پیدا نکردند. 

شایعه ی سوم : تستوسترون درمانی منجر به کشته شدن شما می شود. 

با تشکر از تبلیغات رسانه ای برای این مورد، زیرا بعد از اتصال غلط تستوسترون درمانی به بیماری هایی مانند سرطان پروستات و بیماری های قلبی، این بار تستوسترون درمانی را به عنوان یک قاتل معرفی کرده اند!
باز هم مانند بحث های پیرامون پروستات تکرار می کنیم که : 
با افزایش سن، سطح تستوسترون هم پایین می رود.
و البته با افزایش سن مرگ و میر هم بیشتر می شود.
بدین ترتیب هرچه که پیر تر می شوید، سطح تستوسترون کمتری دارید و خطر مرگ هم بیشتر می شود. 

بنابراین غیر عاقلانه است که بگوییم سطح تستوسترون بالا با خطر مرگ مرتبط است. علم قبول دارد که ارتباط معنی داری میان سطح تستوسترون و مرگ و میر وجود دارد. یک بررسی نشان می دهد که هر ۶ میلی مول در لیتر افزایش در تستوسترون در ارتباط با ۲۱ درصد خطر کم تر مرگ و میر در همه ی موارد است. یک تحقیق دیگر حدود ۸۰۰ مرد را به مدت ۱۲ سال بررسی کرد و دریافت که سطح تستوسترون بیشتر با مرگ ‌و میر کمتر در ارتباط است. 

من می خواهم که امتحانش کنم : 

در دوران بدنسازی یا فیتنس، همیشه قبل از اقدام برای استفاده از تستوسترون با دکتر خود مشورت کنید. خطراتی وجود دارند که مرتبط با دوزهای بالای تستوسترون هستند که توسط دکترهای خوب توصیه نشده اند. انتظار نداشته باشید که تستوسترون مانند یک کلید جادویی بدنسازی باشد. شما هنوز هم باید تمرین بدنسازی تان را انجام دهید. اما تستوسترون درمانی آن قاتل دیوانه کش هم نیست که رسانه ها مجسم کرده اند. کاری که تستوسترون می کند این است که به شما کمک می کند تا در دوران تمرینات بدنسازی یا مسابقات حرفه ای بدنسازی، دوباره به تعادل برگردید. 
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*