تاریخ انتشار: 94-07-25 01:07:08 شنبه
(7503)

الپتیکال و تاثیر آن بر ماهیچه همسترینگ

الپتیکال را به خاطر این می شناسند که شما را به انجام حرکت در مسیری بیضی شکل وادار می کند. همانطور که این نوع دستگاه ورزشی دوچرخه سواری، اسکی و راه رفتن را شبیه سازی می کند، به قلبتان تمرین مفیدی می دهد و تاثیر کمی بر زانویتان می گذارد. اما این سیستم قلبی-عروقی نیست که فقط از مزایای الپتیکال بهره مند می شود. ماهیچه مهمی به نام همسترینگ در پشت ران وجود دارد که ورزش با الپتیکال کمک شایانی به تقویت آن می کند.
 
بیشتر الپتیکال ها دستان شما را نیز درگیر ورزش می کنند.
 

همسترینگ های ضعیف

اصلا مهم نیست که چقدر سن دارید، جوان هستید یا کودک، از این متعجب نشوید که همسترینگ های شما خیلی سفت هستند. کودکانی هم که 6 سال دارند ممکن است از سفتی این ماهیچه رنج ببرند. یکی از متداول ترین دلایل سفتی این عضله سبک زندگی کم تحرک است. همسترینگ به نشستن زیاد بر روی صندلی مدرسه یا نشستن پشت میز اداره واکنش نشان می دهد. احساسی که پس از بلند شدن از روی صندلی در پشت پاهایتان درک می کنید و پایتان کاملا کشیده نمی شود به خاطر همین ویژگی است. الپتیکال گزینه مناسبی برای قوی کردن و نرم کردن این عضو مهم بدن است. حتی اگر تا محل کار خود هم پیاده روی کنید، دچار مشکلاتی ماند کمر درد خواهید شد.
 

گرم کردن

می توانید در هنگام گرم کردن خود برای تغییر وضعیت این ماهیچه از الپتیکال استفاده کنید. MayoClinic.com توصیه می کند که اگر با الپتیکال یا هر نوع ورزش ایروبیک دیگر بتدریج ضربان قلبتان را زیاد کنید و دمای بدنتان را بالا ببرید، خون به طور مستقیم به ماهیچه های شما جاری می شود و شانس مصدومیت شما را کاهش می دهد. اگر دارای همسترینگ سفتی هستید، کار راحتی را برای ورزش دادن و تقویت آن پیش رو دارید؛ دکتر سابرنا مریل توسعه دهنده برنامه آموزشی کنسول ورزش آمریکا می گوید: « 5 تا 7 دقیقه ورزش بر روی الپتیکال کافی است تا  ماهیچه همسترینگ شما برای هر نوع فعالیت روزانه و ورزشی دیگر آمادگی کامل داشته باشد».
 

مرحله اصلی

بعد از پایان گرم کردن با الپتیکال (5 تا 7 دقیقه)، در جهت عقب بر روی دستگاه گام بردارید. بر روی این تمرکز کنید که فشار را بر پاشنه پا خود وارد کنید تا همسترینگ درگیر تمرین شود و به کار بیافتد. اگر الپتیکال شما دارای شیب است، بتدریج شیب را افزایش دهید تا فعالیت را بر پشت ران خود تشدید کنید. 30 تا 35 دقیقه بعدی را با به تناوب درآوردن شیب یا مقاومت دستگاه سپری کنید. با سطح ساده شروع کنید و آهسته آهسته فشاری را که الپتیکال بر ماهیچه ها وارد می کند زیاد کنید. برای 3 تا 5 دقیقه پایانی، شدت کار را از قسمت پشتی ران بردارید و قل از پیاده شدن از الپتیکال، شروع به سرد کردن کنید (آرام تر گام بردارید) .
 

جلوگیری از مصدومیت

دفترچه راهنمای فروشنده الپتیکال را بخوانید یا امکاناتی را حاصل کید که یک فرد با تجربه در باشگاه ورشی عملکرد های مختلف الپتیکال را به شما نشان دهد. بر روی دستگاه حالت قائم به خود بگیرید، طوری که شانه هایتان به عقب برود و سرتان به جلو حهت داشته باشد.ماهیچه های شکمی خود را سفت کنید و وزنتان را در قسمت های مختلف بدن پخش کنید – بر دستانتان تکیه نکنید تا شما را بر روی دستگاه بالا و پایین ببرند. باید کفش ورزشی مناسبی به پا کنید، و پایتان را در تماس کاملی با پدال های الپتیکال قرار دهید و به بدنتان اجازه دهید با حرکت دستگاه شناور شود. اگر در حال حاضر دچار مصدومیتی هستید، قبل از انجام ورزش با دکتر مشورت کنید. شاید نیاز داشته باشید قبل از بهره بردن از مزایای زیاد الپتیکال پایتان بهبود کافی را پیدا کند، پس در انجام تمرین با این دستگاه ورزشی عجله نکنید.
 
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*