تاریخ انتشار: 96-02-18 11:02:12 دوشنبه
(1089)

چگونه از کفش اسکیت مراقبت کنیم؟

 

مراقبت های پیشگیری کننده

نکته کلیدی برای حفظ کارآیی مناسب و پربازده کفش اسکیت و بهره مندی از بالاترین سطح کیفیت اسکیت سواری، پیروی از اصولی است که از بوجود آمدن آسیب در کفش اسکیت جلوگیری می کند. این اصول مراقبت چند تصمیم ساده به شمار می آیند.
ابتدا، این اطمینان را حاصل کنید که در یک مسیر مناسب اسکیت سواری می کنید، مسیری که با نوع اسکیت و چرخ های آن تناسب داشته باشد. از اسکیت سواری در آب، ماسه، گل، یا هر نوع ماده دیگر که باعث آسیب اسکیت ها می شوند، خودداری کنید. اسکیت سواری در محیط های نامناسب زمینه ایجاد خسارت های بزرگی را به کفش اسکیت فراهم می کند. هر چه کفش اسکیت کمتر در معرض کثیفی و گرد و غبار قرار گیرد، سطح کیفی آنها همانند روز اول استفاده بالا خواهد بود.
دوم اینکه، بهتر است از سندروم بوی بد در کفش پیشگیری کنید، یعنی باید این اطمینان را حاصل کنید که در حین اسکیت سواری از جوراب های مناسب استفاده می کنید. جوراب شما باید یک جوراب ورزشی نازک باشد. اگر از جوراب های ضخیم و غیرورزشی استفاده می کنید، عرق زیادی در پا بوجود می آید، در نتیجه کفش های اسکیت بیشتر و بیشتر بو خواهند گرفت. بهتر است از ایجاد بوی بد در کفش های اسکیت جلوگیری کنید، چراکه اگر بو بوجود آید، از بین بردن آن دشوار است.

مراقبت برای بالا بردن کیفیت یا نوسازی کفش اسکیت

اگر در مراقبت های پیشگیری کننده کوتاهی کرده اید و قصد دارید تا کفش های اسکیت کارکرده و شاید قدیمی خود را به کارآیی و شکل اولیه خود برگردانید، باید از چندین اصل برای نوسازی و تجدید کیفیت اسکیت استفاده کنید.
این نوع مراقبت از شما می خواهد که بر سه قسمت از کفش اسکیت متمرکز باشید؛ چرخ ها، یاتاقان ها و ترمز ها.

چرخ ها

چرخش باکیفیت چرخ های یک کفش اسکیت قسمتی ضروری برای حفظ کارآیی بالای کفش به شمار می آید. چرخ های کفش اسکیت را مورد ارزیابی قرار دهید تا در صورت نیاز جای چرخ ها را بایکدیگر عوض کنید. اگر شاهد ترک یا ساییدگی بیش از حد در برخی از چرخ ها بودید، آنها را تعویض کنید. از مقاله " راهنمای چرخش و نگهداری چرخ کفش اسکیت " نیز استفاده کنید.

یاتاقان ها

این قسمت مهم ترین ناحیه مورد نظر برای ایجاد اطمینان از سالمی و طراوت یک کفش اسکیت است. یاتاقان هایی که به صورت متداول و برنامه ریزی شده تمیز و روغنکاری شوند، بهترین عملکرد را خواهند داشت. توصیه می کنیم چرخ ها را از فریم اسکیت جدا کنید و به دنبال گرد و غبار و آشغال بگردید. همیشه قبل از قراردادن چرخ ها بر روی فریم، یاتاقان آنها را تمیز و روغنکاری کنید. در اصل دو نوع یاتاقان در کفش های اسکیت دیده می شود؛ برای اطلاعات بیشتر مقاله " راهنمای نگهداری از یاتاقان چرخ های اسکیت " را مطالعه کنید.

ترمزها

بررسی ترمزهای کفش اسکیت اهمیت زیادی دارد. اگر بیشتر وقت خود را برای سریعتر کردن حرکت کفش های اسکیت صرف کرده اید، باید کمی از وقت خود را بر مرحله توقف و ترمز گیری نیز متمرکز کنید. بسیاری از ترمزها دارایریک خط اطمینان هستند. اگر ساییدگی ترمز، این خط را از بین ببرد، ترمزها باید تعویض شوند. یعنی اسکیت سوار تا حدود مشخص شده این خط اجازه دارد از ترمزها استفاده کند. بهتر است اهمیت چندانی به این خط ندهید و زمانی که متوجه شدید ترمز کفش های اسکیت تاثیر لازم را ندارند، آنها را تعویض کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله " راهنمای تعویض ترمز کفش اسکیت " را مطالعه فرمایید.
 
(1)
  • حمید حق نگهدار 1396-06-28
    میخواهم تمرینات سرعتی را انجام داده و در این راه احتیاج به هر نوع کمکی دارم
دیدگاه خود را بنویسید
*
*