تاریخ انتشار: 96-02-18 11:02:17 دوشنبه
(1209)

راهنمای مراقبت از یاتاقان چرخ های اسکیت

قبل از اینکه به مبحث اصلی اصول مراقبت از یاتاقان های چرخ های اسکیت بپردازیم، این مسئله را بدانید که یاتاقان ها حساس ترین و ظریف ترین بخش یک کفش به شمار می آیند، بنابراین باید بیشترین نکات را برای مراقبت از آنها رعایت کنید. هر چه بهتر از یاتاقان ها مراقبت کنید، تجربه اسکیت سواری شما بهتر خواهد شد و به تعویض یاتاقان ها نیاز کمتری پیدا خواهید کرد. این کار نه تنها از اتلاف وقت و هزینه مالی پیشگیری می کند، بلکه از کاهش کیفیت اسکیت سواری در اثر ساییدگی و زنگ زدن یاتاقان ها جلوگیری به عمل خواهد آمد. 

نوع یاتاقان؛ مهر و موم شده یا محفظه دار؟

یاتاقان انواع کفش های اسکیت موجود در بازار دارای نوعی پوشش است. این پوشش به یکی از دو صورت مهر و موم شده یا محفظه دار مشاهده می شود. این پوشش ها تمامی اجزای داخلی یاتاقان را از آسیب احتمالی مسیر اسکیت سواری دور نگه می دارد. همانطور که گفتیم این پوشش ۲ نوع است؛ مهر و موم شده یا دارای محفظه (که به نوع قابل سرویس یا تعمیر شهرت دارد).
واضح است که نوع مهر و موم شده، نوع بسته و غیرقابل جدا کردن است. کاور آنها قابل تعویض و باز شدن نیست؛ بنابراین امکان مشاهده مستقیم اجزای داخلی و تمیزکردن آنها و حتی روغنکاری وجود نخواهد داشت‌. در بیشتر موارد، یاتاقان های مهر و موم شده در اسکیت های مبتدی و کمتر پیشرفته دیده می شود، قیمت این نوع کفش ها نیز ارزان است. معنای مهر و موم شده درخور عملکرد آن نیست؛ چراکه آب، گرد و غبار و کثیفی براحتی می تواند وارد یاتاقان شود. کلمه " مهر و موم شده" تنها برای این است که بدانید شما قادر به تمیزکردن یا روغنکاری اجزای داخلی نیستید.
از طرف دیگر، یاتاقان های دارای محفظه به نوع قابل تعمیر شناخته می شوند. یک یاتاقان قابل سرویس و تعمیر در کفش های اسکیت متوسط و پیشرفته دیده می شود. یاتاقان قابل تعمیر دارای کلاهک فلزی است که قابلیت باز شدن دارد و اجازه دسترسی به اجزای داخلی یاتاقان را در اختیار شما قرار می دهد؛ در نتیجه تمیز کردن و روغنکاری براحتی صورت می گیرد. تصاویر یاتاقان محفظه دار را در این مقاله مشاهده می کنید.
برای باز کردن کلاهک فلزی و برداشتن محفظه، از نوک باریک کارد یا یک شی نوک تیز استفاده کنید. متناسب با طراحی یاتاقان، امکان دارد بر روی کلاهک فلزی نیز یک پوشش قرار داشته باشد، که باید قبل از هر کاری آنرا نیز جدا کنید (بالا ترین تصویر). اگر دارای پوشش نبود (تصویر میانی)، تنها کاری که باید انجام دهید جدا کردن محفظه است.
امروزه مشاهده یاتاقان های دارای محفظه و قابل تعمیر متداول تر است. بهتر است بدانید که تمیز کردن و روغنکاری متداول یاتاقان های یک کفش اسکیت، عمر اسکیت را بالا برده و لذت اسکیت سواری را افزایش می دهد.

تعمیر و مراقبت از یاتاقان

حال که به وجود دو نوع ساختار در طراحی یاتاقان های مخصوص چرخ ها پی بردید، بهتر است تمامی موارد را در نظر بگیرید. اما قبل از اینکه توضیحات مربوط به اصول مراقبت و نگهداری از یاتاقان را آغاز کنیم، شرح دادن چند نکته پیشگیری کننده بسیار حائز اهمیت است. از این موارد باید اجتناب کنید.
 

رعایت نکات زیر سالهای زیادی را به عمر کفش اسکیت شما اضافه می کند و احتمال تعمیر یاتاقان را تا حد زیادی کاهش می دهد. شاید با بعضی از آنها آشنا باشید، اما بعضی از موارد به احتمال زیاد برای اولین بار برای شما گفته می شوند.

    اسکیت را از آب دور نگه دارید. ورود آب به اجزای داخلی یاتاقان باعث رقیق شدن روغن و ایجاد زنگ زدگی می شود. واضح است که یاتاقان زنگ زده نه سریع است و نه روان! 
    اسکیت را از چمن دور نگه دارید. در بسیاری از آموزش های مبتدی توصیه می شود که برای بهبود تعادل و روان تر شدن حرکت اسکیت سوار، بر روی چمن تمرین کنید. اما این مسئله منطقی نیست، چراکه بسیاری از کودکان به بازی در چمن علاقه مند می شوند و جدا کردن یک کودک از علاقه اش کار بسیار سختی است. چمن دارای گل و لای بسیار زیادی لست که این اجزای ریز می توانند به سطح زیر محفظه و پوشش یاتاقان نفوذ کنند و آسیب و خرابی شوند.
    جاده ها از معمول ترین انتخاب ها برای اسکیت سواری هستند. ما نیز اسکیت سواری در جاده را توصیه می کنیم، اما این اطمینان را حلصل کنید که اگر جاده و مسیر کثیف است، بهتر است در آن اسکیت سواری نکنید. محیط های مخصوص اسکیت سواری موجود در پارک ها گزینه ی بهتری هستند. اگر گل و لای به یاتاقان نفوذ کند، از حرکت اسکیت جلوگیری خواهد کرد. شاید این مسئله خنده دار باشد، اما اگر این اشتباه فقط یکبار اتفاق بیافتد، دیگر از اسکیت و اسکیت سواری لذت نخواهید برد! بنابراین بهتر است در محیط های بدون گرد و غبار، خاک یا هر گونه آلودگی جامد ریز اسکیت سواری کنید.

چگونه یاتاقان چرخها را سرویس کنیم؟ 

قدم اول : یاتاقان ها را از چرخها جدا کنید. با استفاده از ابزار مناسب محور های چرخ را باز کنید، آجار فرانسه کارکرد زیادی دارد. بعد لز این با اعمال فشار بر یاتاقان از یک طرف آن ها را از میان چرخ بیرون بکشید. هر چرخ دارای ۲ یاتاقان است، یکی عدد در هر سمت. یعنی اگر کفش اسکیت شما مجموعا ۸ چرخ دارد، تعداد یاتاقان ها ۱۶ خواهد بود.
قدم دوم : حال که یاتاقان ها جدا شده اند، اجازه انجام کارهای متنوع به شمل داده می شود. یکی از این کارها تمیز کردن یاتاقان است.

•    تمیز کاری :

ابتدا با استفاده از یک کهنه پارچه ای بدون پرز و نم دار سطوح مختلف یاتاقان را تمیز کنید. این کار باعث از بین رفتن هر نوع جرم یا آلودکی می شود. می توانید از اسمری های مخصوص پاک کردن اجزای مکانیکی و فلزی نیز استفاده کنید. اما هر کاری که انجام می دهید از آب استفاده نکنید، یاتاقان را در آب فرو نبرید، آبکشی نکنید، سعی نکنید با فشار آب جرم و آلودگی را از بین ببرید.

•    روغنکاری:

اگر یاتاقان کفش اسکیت شما از نوع قابل سرویس است، می توانید از یک روغن مناسب برای روغنکاری اجزای داخلی استفاده کنید. برای اینکار، ابتدا پوشش یاتاقان را جدا کرده تا بهتر و مناسب تر به اجزای داخلی دسترسی داشته باشید. روغنکاری یاتاقان ها کار بسیار مهمی است، زیرا یک حرکت روان و بی نقص را برای چرخ ها بوجود می آورد. بدانید که روغن بر سرعت چرخ ها تاثیرگذار است.
گریس از بهترین گزینه ها برای روغنکاری یاتاقان به شمار می آید. گریس باعث پیشگیری از آلودگی ها می شود، و با گذشت زمان و آب شدن عملکرد چرخ ها بهبود پیدا می کند. روش های روغنکاری دیگر می توان به ژل ها و روغن ها اشاره کرد که معمولا سرعت بیشتری را برای چرخ ها به ارمغان می آورند. در مقایسه با گریس، تعویض آنها باید سریع تر صورت بگیرد، چراکه عمر آن ها کوتاه است. بهتر است همیشه از یک روش برای روغنکاری استفاده کنید، یا گریس یا روغن و ژل. باید به استفاده از یک نوع پایبند باشید.
نکته: برای روغن کاری یاتاقان چرخ ها، قطراتی از روغن را بر اجزای داخلی اسپری کرده و کمی صبر کنید، سپس روغن اضافی را با یک کهنه جمع آوری کنید. بیاد داشته باشید از روغن WD-40  استفاده نکنید.

قدم سوم : بعد از اینکه کار با یاتاقان ها تمام شد، باید اجزا را سر جای خود قرار داده و به هم متصل کنید. اگر پوشش ها را جدا کرده اید، آنها را دوباره بر یاتاقان نصب کنید. یکی از یاتاقان ها را به حفره بین چرخ ها وارد کرده، واشر را بگذارید و یاتاقان دیگر را سر جای خود بر روی واشر قرار دهید. چرخ ها را بر روی فریم اسکیت گذاشته و محور ها را دوباره نصب کنید. بعد از اینکه تمامی موارد را رعایت کردید، حال می توانید از حرکت روان و سریع تر چرخ های اسکیت لذت ببرید.
تعویض
اگر به خوبی و به صورت کامل از یاتاقان ها مراقبت کنید، دیگر لازم نیست که آنها را سریع و در بازه های کوتاه تعویض کنید. اما در بعضی از موارد یاتاقان ها به تعویض نیاز دارند.
در صورتی که چرخش چرخ ها روان و سریع صورت نمی گیرد، و تمامی کارهای مربوط به تعمیر، روغنکاری و تمیز کردن فایده ندارد، باید یاتاقان را عوض کنید. به خصوص که این موارد فقط به قضاوت شما در مورد کیفیت اسکیت سواری بستگی دارد. برای تعویض یاتاقان ها باید از مراحل گفته شده برای بازکردن و تعمیر آنها استفاده کنید. به این مسئله توجه داشته باشید که یاتاقان های جدید امروزی پس از جایگزین شدن با یاتاقان های از کارافتاده به تمیز کردن و روغنکاری نیاز ندارند. بهتر است قبل از اینکه یاتاقان های فرسوده به چرخ کفش اسکیت شما آسیب بزنند، آن ها را عوض کنید.
رعایت اصول مراقبت و توجه به بالا نگه داشتن کیفیت یاتاقان های چرخ کفش اسکیت نقش زیادی در بالا بردن کیفیت اسکیت سواری دارد. لذت اسکیت سواری سریع و روان غیر قابل توصیف است. موفق باشید!
 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*