تاریخ انتشار: 96-02-16 09:02:17 شنبه
(1232)

متدهای ترمز گیری و توقف در اسکیت سواری

روش اول – استفاده از ترمز کفش اسکیت
 
1. در انتهای بیشتر کفش های اسکیت یک لاستیک فشرده ضخیم تعبیه شده است که نقش ترمز را ایفا می کند. برای استفاده از ترمز اسکیت ، زانوها را به صورت عمیق خم کرده و پاهای خود را در یک حالت زیکزاگ قرار دهید، طوری که کفش ترمز کننده (که معمولا پای راست است) جلوتر از کفش اسکیت دیگر قرار بگیرد. در این قسمت مهم است که کمر خود را کمی به عقب برانید، و پاها را کمی بیشتر از عرض شانه ها از یکدیگر فاصله دهید. 
2. نگاه خود را به سمت جلو متمرکز کنید، به پایین نگاه نکنید. سر و دستان خود را بالا نگه دارید، کمر خود را صاف کرده و بیشتر حواس خود را بر جاده متمرکز کنید.
3. نوک کفش اسکیت را بالا آورده، و با کشیدن زانو ترمز را بر زمین فشار دهید، این فشار باید ثابت و محکم باشد.
نکته: حالت های ۱ و ۲ را رعایت کنید، فرم بدن خود را تغییر ندهید. به سمت جلو خم نشوید، چراکه قدرت ترمز گیری کاهش پیدا می کند. قسمت آخر این روش نشستن است. 
4. وقتی ترمز کفش اسکیت را بر زمین قرار دادید، کمی بالاتنه را پایین آورده، با پایین کشیدن باسن وزن خود را بر اسکیت ها افزایش دهید، و باز هم می گوییم که به جلو خم نشوید! 

روش دوم – انواع توقف ها 

1. توقف V شکل یا ‌T  شکل. یکی از کفش های اسکیت را در پشت کفش دیگر طوری قرار دهید که بر جهت حرکت عمود شود، بنابراین باسد پنجه پا به سمت خارج جهت داشته باشد. سپس با پای خود بر این کفش فشار محسوسی بیاورید تا باعث توقف شما شود. برای این نوع توقف حالت حرکت لانژ بدنسازی را به بدن خود دهید، یعنی زانوها را کمی خم کرده، کمر خود را صاف و ثابت نگه دارید، و مواظب باشید که جهت شانه ها از مسیر حرکت خراج نشوند. از طرفی برای انجام هر نوع چرخش احتمالی، براحتی می توانید کفش اسکیت عقب را به سنت راست یا چپ متمایل کرده و زمینه یک چرخش مناسب را ایجاد کنید.
2. توقف هاکی. این توقف برای هر توع چرخش سریع احتمالی به سمت راست یا چپ طراحی شده است. چرخش هاکی برای مسیرهای صاف و روان مناسب است، اما یادگیری این مهارت اسکیت سواری نیاز به تمرین و گذشت زمان دارد. انجام این تکنیک در سرعت کم کیفیت چندانی نخواهد داشت، بنابراین اگر اسکیت سرعتی کار می کنید، از این مهارت برای تغییر مسیر سریع استفاده کنید.
برای تمرین بیشتر به یک پیست مخصوص اسکیت سواری یا سالن ورزشی بروید. زمانی که در اسکیت سواری در مسیر مستقیم مهارت پیدا کردید (زانوها کمی خمیده باشد) ، یک جهت را انتخاب کنید. فرض کنید به سمت راست. وقتی که به سمت راست دست خود را می چرخانید، یکی از پاها باید به عنوان پای تکیه گاه و مبنای چرخش قرار بگیرند، برای مثال در چرخش به سمت راست پای راست مبنا و تکیه گاه است و اسکیت پای چپ باید اسکیت دیگر را دنبال کند. حین انجام این مانور اسکیت سواری زانوها را کمی خم کنید. در اسکیت سواری هر چه بدن را پایین آورده و به زمین نزدیک کنید، تعادل و ایمنی شما بیشتر خواهد شد. 
3. تکنیک مار مهاجم. این روش زمانی بسیار کارآمد است که شما با سرعت زیاد در حال اسکیت سواری هستید، و نیاز دارید در زمان کوتاه سرعت خود را کنترل کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که خیلی سریع دو چرخش متوالی به راست و چپ داشته باشید. این تکنیک خواهان عکس العمل بالا و ذهن تیز است. 
4. هیچ گاه با گرفتن اشیا مختلف باعث توقف حرکت نشوید. این یک عادت بد و نادرست در اسکیت سواری است و می تواند باعث ایجاد مصدومیت و آسیب دیدگی شود. 
5. از یک فرد کمک بگیرید. اگر فردی مبتدی هستید و به تازگی اسکیت سواری را آغاز کرده اید، این کار را انجام دهید. اما همیشه به این روش توقف تکیه نکنید.

روش سوم – زمین خوردن

خود را بر زمین بیاندازید – این یک جک یا شوخی نیست! اگر سرعت شما بسیار زیاد نیست و می توانید افتادن خود بر زمین را کنترل کنید، خود را به صورت کنترل شده بر زمین بیاندازید. این مسئله را همیشه باید رعایت کنید که پوشیدن و استفاده از محافظ های ایمنی در اسکیت سواری ضروری است، بنابراین برای افتادن زانوها را خم کرده و بر روی محافظ های زانو بر زمین بیافتید. این کار به شما اطمینان می دهد که محافظ ها به خوبی کار می کنند، و اعتماد نفس شما نیز بالا می رود، همچنین ترس زمین خوردن از بین خواهد رفت. 
آیا با این روش ها موافق هستید؟ آیا مهارت های ویژه ای در اسکیت سواری دارید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت درج دیدگاه ها در پایین همین صفحه با مشاوران مارکتستان در میان بگذارید.
 
(1)
دیدگاه خود را بنویسید
*
*