تاریخ انتشار: 96-02-10 09:02:06 یکشنبه
(1407)

پاسخ به سوالات متداول در مورد اسکیت و اسکیت سواری

 

لیست زیر گزیده ای از متداول ترین سوالات مطرح شده کاربران در مورد انواع کفش اسکیت و ورزش پرطرفدار اسکیت سواری است. برای دسترسی سریع تر بع پاسخ سوال خود، نگاه سریعی به لیست زیر بیاندازید و پاسخ خود را در ادامه این مقاله جامع جستجو کنید.

1.    برای کفش اسکیت خود به چرخ های جدید نیازمندم. چه سایزی باید سفارش دهم؟
2.    سختی سنج یا درجه سختی (Durometer) چیست و چه چیزی را اندازه گیری می کند؟
3.    چرخ های کفش من نیازمند تعویض هستند. به چه Durometer نیازمند هستم؟
4.    به یاتاقان های جدید برای کفش اسکیت نیاز دارم. از بین درجه بندی های ABEC بهترین گزینه کدام است؟
5.    سایز بندی کفش های اسکیت کودکان به چه شکل است؟
6.    ایا در هنگام اسکیت سواری پوشیدن محافظ و کلاه ایمنی ضرورت دارد؟
7.    محافظ مچ چیست؟ به چه کاری می آید؟
8.    چرا بعضی از کفش های اسکیت قسمت بیشتری دارند؟ مگر آناتومی یک کفش اسکیت یکسان نیست؟!
9.    یک ترمز چه مدت باید برای روی اسکیت دوام بیاورد؟
10.    آیا همه ی کفش های اسکیت دارای قطعه ترمز هستند؟
سوال: برای کفش اسکیت خود به چرخ های جدید نیازمندم. چه سایزی باید سفارش دهم؟
جواب: سایز یک کفش اسکیت به نوع اسکیت و اسکیت سواری بستگی دارد. اندازه های زیر برای انواع مدل ها توصیه می شود:
    اسکیت تفریحی: 72 تا 80 میلی متر
    اسکیت فیتنس: 90 تا 100 میلی متر
•    اسکیت سرعتی: بالاتر از 100 میلی متر
    اسکیت اگرسیو: 47 تا 59 میلی متر
•    رولر اسکیت: 72 تا 80 میلی متر (بزرگسال) – 68 تا 72 (کودکان)
این نکته را در نظر داشته باشید که به بیشترین اندازه چرخ ممکن برای فریم یک کفش اسکیت پی ببرید. برای پیدا کردن بیشترین سایز چرخ ها، فریم اسکیت ها را به خوبی مورد بررسی قرار دهید؛ به احتمال زیاد عدد و اندازه ماکسیمم چرخ ها بر روی آن ها درج شده است.
سوال: سختی سنج یا درجه سختی (Durometer) چیست و چه چیزی را اندازه گیری می کند؟
جواب: سختی سنج یک اصطلاح فنی برای سفتی و دوام چرخ ها به شمار می آید. رتبه بندی Durometer  سفتی یک چرخ را اندازه می گیرد و به شما کمک می کند تا به نوع و هدف استفاده چرخ پی ببرید. درجه بندی سختی سنج برای چرخ های اسکیت معمولا بین اعداد 72 تا 92 است که با یک حرف A همراه می شوند (92A – 72A). هر چه عدد بیشتر باشد، سفتی و سختی چرخ ها بیشتر است. 92A سخت ترین و بادوام ترین چرخ برای کفش اسکیت است.
سوال: چرخ های کفش من نیازمند تعویض هستند. به چه Durometer نیازمند هستم؟
جواب: همانطور که گفتیم هر چه درجه سختی یا به طور خلاصه D بیشتر باشد، چرخ اسکیت سفت تر خواهد بود. اگر هدف بلندمدت شما اسکیت سواری در محیط های داخل سالن است، باید به دنبال چرخ های نرم تر (72A-76A) باشید. اگر عاشق اسکیت سواری در محیط های غیرسالنی مانند آسفالت جاده هستید، چرخ های سفت تر (82A-84A) برای اسکیت شما مناسب تر اند. اما اگر بین اسکیت سواری در سالن و محیط های غیر سالنی وقفه های کوتاه می اندازید و هر دو را به شدت دوست دارید باید به دنبال یک درجه سختی میانه باشید (78A-82A). در مورد کفش های اسکیت اگرسیو و رولر هاکی، درجه D متفاوت است.

برای درک بیشتر از درجه بندی زیر استفاده کنید:

•    اسکیت تفریحی: 78A – 82A
•    اسکیت فیتنس: 80A – 82A
•    اسکیت اگرسیو: 88A – 92A
    هاکی داخلی: 72A – 76A
•    هاکی غیرسالنی: 82A – 84A
سوال: به یاتاقان های جدید برای کفش اسکیت نیاز دارم. از بین درجه بندی های ABEC بهترین گزینه کدام است؟
جواب: استاندارد ترین یاتاقان برای کفش های اسکیت (608 Bearing) با درجه بندی ABEC شناخته می شود. هرچه درجه و شماره یاتاقان بالاتر باشد، حرکت آن روان تر و راحت تر صورت می گیرد. درجه بندی ABEC  در قسمت زیر آمده است:
•    ABEC 1
    ABEC 3
•    ABEC 5
•    ABEC 7
•    ABEC 9
    SWISS
دانستن و انتخاب نوع یاتاقان ABEC به توانایی اسکیت های شما بستگی دارد. اگر یک فرد بزرگسال اما تازه کار هستید، به احتمال زیاد برای شروع کار به یاتاقان ABEC 5 نیازمند هستید. برای اسکیت سواران بزرگسال باتجربه تر، ABEC 9 یا SWISS بهترین گزینه است. برای کودکان و افراد خردسال ABEC 3 بهترین گزینه ممکن است، و با افزایش مهارت و پیشرفت تدریجی فرد، افزایش سطح یاتاقان نیز تا ABEC 7 توصیه می شود.
سوال: سایز بندی کفش های اسکیت کودکان به چه شکل است؟
جواب: سایزبندی کفش های اسکیت در یکی از این دو روش انجام می پذیرد؛ روش تک سایز یا سنتی و روش بازه دارد که با سایزبندی قابل تنظیم معروف است. اگر به دنبال اسکیت هایی که به صورت تک سایر برای کودکان وجود دارند می گردید، بهتر است اسکیت مورد نظر را طبق اندازه فعلی کفش های معمولی کودک یا کمی بزرگتر خریداری کنید.
اما اسکیت هایی نیز وجود دارند که سایز بندی آنها به صورت مثلا 7-4، انجام می شود. این بدین معنی است که این کفش اسکیت با پای فرزند شما در سایزهای 4، 5، 6 یا 7 تناسب پیدا می کند. بزرگترین مزیت این نوع کفش اسکیت این است که هر چه فرزند شما بزرگتر می شود، اسکیت تناسب خود را از دست نمی دهد. توصیه می کنیم ابتدای بازه اندازه اسکیت های قابل تنظیم را طبق اندازه فعلی کفش اسکیت فرزند خود انتخاب کنید.
سوال: ایا در هنگام اسکیت سواری پوشیدن محافظ و کلاه ایمنی ضرورت دارد؟
جواب: بله. قطعا. پوشیدن یک پک کامل از محافظ های دست و پا و گذاشتن کلاه ایمنی ورزشی تا حد بسیار زیادی احتمال ایجاد مصدومیت های شایه اسکیت سواری را از بین می برد، از طرفی سطح ایمنی بالا رفته و لذت اسکیت سواری افزایش پیدا می کند. کلاه ایمنی مخصوص اسکیت سواری طوری طراحی شده است که در حین حمایت و ایمنی زیاد برای سر، تهویه هوای خوبی ایجاد کند. در نتیجه پوشیدن آنها راحت تر صورت می گیرد. یک ست کامل محافظ های مخصوص اسکیت از 2 محافظ آرنج، 2 محافظ زانو، و 2 محافظ مچ تشکیل شده است. این محافظ ها طوری طراحی شده اند که سبک باشند و انعطاف پذیر، بنابراین استفاده از آن ها راحت است و در حین اسکیت سواری وجود آنها باعث آذیت فرد نمی شود.
سوال: محافظ مچ چیست؟ به چه کاری می آید؟
جواب: محافظ مچ از اجزای ضروری محافظت کننده به شمار می آید که برای پوشش و مراقبت از  دست و مچ بعد از افتادن طراحی شده است. بیشتر مصدومیت های شایع در اسکیت سواری به این دلیل رخ می دهد که اسکیت سوار از محافظ های کامل بر روی دست ها و مچ خود استفاده نمی کند. در هنگام زمین خوردن، انسان به طور طبیعی دست ها را بر زمین قرار می دهند تا شدت ضربه را کم کند، و بدون استفاده از محافظ های مناسب احتمال ایجاد مصدومیت در یک یا هر دو دست بسیار زیاد است.
محافظ های مچ در طرح ها و مدل های مختلف وجود دارند، برای مثال محافظ هایی با یک پلاستیک در بالا و پایین، و محافظ های نرم دارای لایه پلاستیک در کف هر دست. ظراحی این نوع محافظ ها بسیار مناسب است و به احتمال زیاد از مصدومیت های شایع اسکیت سواری جلوگیری می کند.
سوال: چرا بعضی از کفش های اسکیت قسمت بیشتری دارند؟ مگر آناتومی یک کفش اسکیت یکسان نیست؟!
جواب: تمامی قطعه های اصلی (قامه، چرخ ها، یاتاقان، فریم و سیستم  سفت کننده (نفش بند کفش)) در تمامی کفش های اسکیت دیده می شود. اما جنس هر کدام از اجزا در هر مدل اسکیت با دیگری متفاوت است. هر چه کیفیت بالاتر یا اجزا سبک تر باشند، اسکیت محصول بهتری به شما می اید و در نتیجه قیمت کفش نیز افزایش پیدا می کند.

کفش های اسکیت گران تر دارای ویژگی های زیر هستند:

    قالب کفش: راحتی بیشتر، استحکام بالا در حین راحتی و تهویه مناسب
•    چرخ ها: سایز های بزرگ تر = سرعت بیشتر
    یاتاقان = رده های بالاتر = حرکت سریعتر و روان تر
•    فریم: هر چه محکم تر و سفت تر، انتقال انرژی بیشتر، کنترل بالاتر و بهتر
•    سیستم سفت کننده وتناسب: مانند بند کف پش عمل می کند و نوع آن متنوع است، شاید از یک نوار مدرج یا یک نوع گیره بستن سریع بوجود آمده باشد.
سوال: یک ترمز چه مدت باید برای روی اسکیت دوام بیاورد؟
جواب: یک ترمز اسکیت معمولا حدود یک فصل بر روی کفش دوام می آورد. بسته به نوع جاده و مسیر اسکیت سواری و وزن اسکیت سوار این مدت زمان بیشتر یا کمتر از یک فصل خواهد شد. توصیه می شود همیشه یک قطعه ترمز اضافی را خریداری کرده و در دسترس بگذارید تا در زمان لازم، ترمز ها را تعویض کنید. همیشه بعد از اتمام اسکیت سواری قطعه ترمز را بررسی کرده تا از عدم وجود شکستگی یا ترک اطمینان حاصل کنید. بسیاری از ترمز های یک خط نشانگر برای ترمز ها دارند که زمان درست تعویض ترمز ها را به اطلاع شما می رسانند – اگه ساییده شدن آین خط را رد کند!
سوال: آیا همه ی کفش های اسکیت دارای قطعه ترمز هستند؟
جواب: خیر، همه اسکیت ها بر روی خود ترمز ندارند. اسکیت های تفریحی، فیتنس  و کودکانه دارای ترمز هستند، اما سایر اسکیت ها متناسب با هدف استفاده اینطور نیستند.

اسکیت ها زیر با ترمز ارائه می شوند:

    اسکیت های اگرسیو: ترمز در اسکیت های اگرسیو غیر ضروری است، چراکه مانع برزو مهارت های اسکیت سوار می شود، پرش های بلند و پریدن بر روی نرده ها از این مهارت ها هستند.
    اسکیت های سرعتی: اسکیت های سرعتی دارای ترمز نیستند، چراکه وزن اضافی را با کفش متحمل می کنند.
    اسکیت های هاکی اینلاین: بازیکنان هاکی اینلاین به چرخش های تیز و سریع و اسکیت های سبک نیاز دارند. ترمز های در این نوع کفش های غیر ضروی اند، چراکه مانع چرخش شده و نوع وزن اضافی محسوب می شوند.
 
(3)
 • a.m 1396-03-24
  اسکیت های بچگانه روی هر دوشون ترمز هست؟
 • محمد محمودی 1397-04-04

  کفش اسکییتم جورابش خراب شده
  کجا می تونم تهیه کنم ؟؟؟؟

 • R 1397-04-07

  باسلام. چرخ های اسکیت من 72mm است. بین چرخ ها فاصله هم داره،میتونم چرخ هاشو عوض کنم و مثلا80mm بندازم براش؟ممنون میشم جواب بدین

دیدگاه خود را بنویسید
*
*