تاریخ انتشار: 95-12-14 10:12:42 شنبه
(2797)

اهمیت فولیک اسید در بدنسازی

هر ورزشکار با پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی، پروتئین و ویتامین ها براحتی می تواند انرژی خود را در باشگاه بدنسازی به بهترین شکل ممکن بهره ببرد. قبل و بعد از بدنسازی ، بدن شما به این مواد غذایی مفیدو انرزژی زا نیاز دارد.
 

اگر بدنسازی را به صورت حرفه ای دنبال می کنید، و به دنبال مواد مغذی مفید و کارآمد هستید، این مقاله علمی را تا آخر مطالعه کنید:

اگر به تغذیه خود اهمیت ندهید، به مرور زمان از انرژی و قدرت بدنی شما کاسته می شود، و بعد از اتمام هر جلسه تمرین بدنسازی احساس خستگی و کوفتگی زیادی خواهید کرد. به همین دلیل است که بسیار از علاقه مندان به بدنسازی این ورزش را به صورت جدی شروع می کنند، اما در ادامه دلسرد شده و از ادامه ورزش انصراف می دهند. 
فولیک اسید نوعی ویتامین B  است که بدن همه افراد به آن نیاز دارد. از آنجایی که این ویتامین در اصل به خاطر پیشگیری از تواقص و معایب عصبی شهرت زیادی کسب کرد، دولت فدرال آمریکا قانونی را برای غنی کردن غذاها به فولیک اسید تصویب کرد. امروزه شهرت داروها یا مواد مغذی حاوی فولیک اسید مرزهای جدیدی از دنیا را فراگرفته است، که عرصه ورزش پرطرفدار بدنسازی آخرین و شاید بروزترین قلمرو این ماده باشد. در تمرینات بدنسازی خود نیاز زیادی به پرهیز غذایی و مراقبت های ورزشی دارید تا بیشترین بهره ممکن را از وجود فولیک اسید کسب کنید.
 

منطق علمی در رابطه فولیک اسید و بدنسازی 

فولیک اسید به ساخت ترکیب DNA  کمک زیادی می کند. از طرفی پروتئین ها واحدهای غضلانی مورد نیاز برای ساخت حجم عضله را تامین می کنند، اما بدون فولیک اسید، بدن شما این قدرت و پتامسیل را ندارد که بسیاری از این واحدهای آمینواسیدی را بسازد. به عنوان نوعی ویتامین B  ، فولیک اسید یک ماده ضروری و کاربردی در بسیاری از سیستم های آنزیمی تولید کننده پروتئین است. با اینکه این ماده نوعی آنزیم نیست، اما حمایت خوبی از سایر آنزیم ها در حین عملکرد آنها فراهم می کند، که این عملکرد در علم پزشکی و زیست شناسی "کوآنزیم" یا "کمک آنزیم" نام گذاری شده است. موارد گفته سده یکی از بهترین دلایلی است که میزان استفاده از این ماده مفید را در ورزش بدنسازی بالا می برد.


چگونه کار می کند

فولیک اسید با همکاری ویتامین B12  برای ساخت هموگلبین در خون رابطه برقرار می کند، سپس به بدن شما کمک می کند تا از واحد های آمینواسیدی سلول های عضلانی جدیدی بسازد. بنابراین با کمک در ساخت هموگلبین، قدرت و پتانسیل حمل اکسیژن در خون را بالا می برد، که برای بهره مندی از بخترین عملکرد بسیار ضروری است. این نقش دوگانه فولیک اسید را به قسمت مهمی از ساخت عضله در دوران ریکاوری بعد از تمرینات بدنسازی تبدیل کرده است. 


کجا و چگونه

در سال 2004 ، محقق معروف چارلز لمبرت، مقاله ای در مورد راه کارهایی برای پیشرفت در بدنسازی منتشر کرد. در این مقاله علمی توصیه هایی در مورد رژیم بدنسازی و نوع مواد مغذی در دوران استراحت یا ریکاوری ارائه شده بود. مطالعات آنها بر استفاده از یک رژیم غذایی با پروتئین زیاد که باعث ساخت عضله می شود و چربی های مضر را می سوزاند، تاکید فراوانی داشت. در این زمان است که فولیک اسید نقش مفید خود را ایفا کرده و به شما ومک می کند که بیشترین حجم عضلانی را از رژیم بدنسازی خود بگیرید.

منابع غذایی

سبزیجات برگدار، میوه ها و آبمیوه ها، حبوبات، ماهی و ... حاوی فولات زیادی هستند. فولیک اسید در غذاهای صبحانه غنی شده، بعضی محصولات نانی، قارچ خوراکی، گوجه و در آب پرتقال به وفور یافت می شود. در بعضی از موارد، استفاده از مکمل های بدنسازی دارای فولیک اسید نیز توصیه می شود، مانند مولتی ویتامین ها و ویتامین های فشرده B  .


نشانه ها و تاثیرات فولیک اسید زیاد در بدن

اگر بدن فردی مقادیر بالایی فولیک اسید داشته باشد، تاثیرات فراوانی بر بدن ایجاد می شود. اثرات جانبی کم اهمیت تر شامل مشکلات گوارشی، حالت تهوع و استفراغ، از دست رفتن اشتها، نفخ زیاد، مشکلات متنوع در خواب، کج خلقی و کمبود زینک در بدن می شود‌. حالات شدیدتر به اختلالات روانی، بی حسی و خارش موضعی، درد دهان، ضعف شدید، عدم توانایی در تمرکز، خستگی ختم می شود. پاسخ آلرژیک به فولیک اسید می تواند باعث "خس خس" گلو در هنگام سرفه، تورم صورت یا بوجود آمدن جوش و دانه بر پوست باشد.

مراقب باشید

در سال 2009، مطالعات ژورنال A.M.A  آمریکا احتمال وجود رابطه بین فولیک اسید و سرطان را رد نکرد. شاید در دام بعضی از شایعات بدنسازی بیافتید؛ مصرف بیش از اندازه فولیک اسید از طریق حل کردن آن در آب امکان پذیر است. مراقب باشید: این ویتامین یک استثنا است. با اینکه در آب حل می شود، بعد از ورود به بدن در کبد ذخیره می شود، که اگد بیش ازحد مصرف شود، بدن و به خصوص کبد آنرا به عنوان عامل سمی یا تهدید برای ایمنی بدن شناسایی می کند. بنابراین دوز استفاده از فولیک اسید در ورزش بدنسازی بسیار مورد اهمیت است. قبل از مصرف، با دکتر عمومی یا متخصص بدنسازی مشورت کنید تا نکات بیشتری را در مورد این مکمل مفید بدنسازی بدست آورید.
 
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*