تاریخ انتشار: 94-07-25 00:07:57 شنبه
(6452)

دوچرخه ثابت و توانبخشی زانو

طبق گفته آکادمی جراحان ارتوپد آمریکا «زانوی شما فقط بزرکترین مفصل در بدنتان نیست – این عضو بسیار پیچیده نیز است». درنتیجه، این عضو بسیار مستعد آسیب دیدگی است. توانبخشی یک آسیب زانو شامل استراحت، یخ گذاشتن، فشار و بالا بردن آن است. ورزش هایی که برای ریکاوری آن نیازمند است شامل پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت می باشد، که می تواند از مصدومیت های احتمالی بیشتر نیز جلوگیری کند. توصیه می کنیم قبل از آغاز کار با دوچرخه ثابت با دکتر خود مشورت کنید.
 

دوچرخه ثابت می تواند زانوی شما را تقویت کند و استوارتر سازد.

 

هدف توانبخشی با دوچرخه ثابت

وقتی شما از آسیب زانوی خود رنج می برید ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها ضعیف می شوند و مفصل بی ثبات می گردد. طبق گفته موسسه ملی مفصل و ماهیچه و بیماری پوستی آمریکا، ورزش با دوچرخه ثابت ساختارهای عضلات و مفصلی که زانو را حمایت می کنند، نیرومند می سازد، استواری آنرا بهبود می بخشد و انعطاف و حرکات آنرا زیادتر می کند.
 

سازنده چهارسر ران

با توجه به نوشته های رابرت کلپر و لیندا هوی در کتاب “Heal Your Knees” یک برنامه تمرین دوچرخه ثابت مفاصلی را که وزن بدن بر روی آن قرار می گیرد، تغذیه و پرورش می دهد (دقیقا مانند زانو). همچنین، به دلیل اینکه  نوع حرکت دوچرخه مفصل را در یک جهت به صورت لولایی به کار می گیرد، و هیچ نیروی چرخشی را بر زانو وارد نمی کند، به این عضو مهم بدن صدمه ای وارد نمی گردد. پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت یا دوچرخه معمولی ماهیچه های چهارسرران را که محافظان اولیه زانو هستند، تقویت می کند.
 

فرم مناسبی را بر روی دوچرخه ثابت ایجاد کنید

تنظیم ارتفاع نشیمنگاه دوچرخه یکی از مهم ترین ملاحظاتی است که در هنگام استفاده دوچرخه ثابت به عنوان توانبخش زانو، باید در نظر گرفته شود. این ارتفاع باید در حدی باشد که به شما اجازه دهد زانویتان به صورت افقی با محل پدال ها قرار گیرد. اگر زانوی شما به طور کامل باز شد یا حتی چند درجه ای خم شد، نشیمنگاه دوچرخه را طوری تنظیم کنید که زانو زاویه ای 90 درجه به خود بگیرد. کلپر و هوی نیز توصیه می کنند که صندلی دوچرخه باید کاملا صاف باشد و نباید به جلو یا عقب گرایش پیدا کند، طوری که جهت زانو و ساق پایتان به جلو اشاره داشته باشد.
 

مدت و شدت

AAOS  (آکادمی جراحان ارتوپد آمریکا)  توصیه می کند که دوچرخه سواری به مدت 10 دقیقه در روز با مقاومت خفیف برای آغاز توانبخشی زانویتان با دوچرخه ثابت کافی است. هر روز یک دقیقه به پدال زدن خودتان اضافه کنید تا به زمان 20 دقیقه در روز برسید. همانطور که زانویتان قوی تر شد، مقاومت را نیز افزایش دهید.
 

زمان توقف دوچرخه

هر زمانی که درد یا سایر نشانه های مصدومیت شما بدتر شد، دوچرخه سواری را متوقف سازید و دکتر یا فیزیوتراپ خود را آگاه سازید. اگر توصیه هایی که گفته شد به درستی اجرا شوند، مطمئن باشید هیچ صدمه ای به زانو شما نخواهد رسید، و دوران ریکاوری شما به خوبی و به همراه دوچرخه ثابت طی خواهد شد.
 

(2)
  • شکوه 1394-10-08
    Mersi mofid bod soali dashtam man y doreyi zanoo dard dashtam b khater inke az koh payiin oomadam alan 2 sale hozashte bade piade ravi toolani zanoo dard migiram b nazare you mitonam az docharkhe sabet estwfase konam؟
    پاسخ مدیر: سلام به هر حال دوچرخه ثابت بهترین وسیله برای تقویت زانو هست . البته اگر درد زانوی شما ناشی از ضعیف بودن عضلات شما باشه
  • 123 1396-02-21
    سلام ممنون از بابت مطالب مفیدتون. بنده سوالی دارم ک ممنون میشم اگه جواب دهید. من 51 سال سن دارم و یکسال است که با دوچرخه ثابت کار میکنم در هفته سه جلسه نیمساعته رکاب می زنم ولی به تازگی در زانوی سمت راستم احساس درد میکنم و علیرغم میلم دارم از دوچرخه فاصله میگیرم. میخواسم دلیلش را بدانم و این که راه درمانش چیست؟
دیدگاه خود را بنویسید
*
*