تاریخ انتشار: 95-11-23 09:11:26 شنبه
(1133)

راهنمای خرید و نگهداری تردمیل بدون موتور

راه رفتن یا دویدن بر روی تردمیل از مفیدترین و پربازده ترین حالت های ورزش هوازی و قلبی-عروقی برای رده های سنی مختلف محسوب می شود. به عنوان یک نوع ورزش فیتنس، راه رفتن بر روی تردمیل فواید فیزیکی بسیاری را برای قلب، شش ها، سیستم چرخش خون فراهم می کند و در کنار این موارد باعث افزایش قدرت و حجم عضلات و سوزاندن چربی مضر بدن می شود. از طرفی اگر در عملکرد خود دقت نکنید، ممکن است استرس و فشار قابل ملاحظه ای بر مفاصل خود وارد کنید. بنابراین مطالب این مقاله علمی را با دقت مطالعه کنید و برای دریافت پاسخ سوالات احتمالی با مشاورات ورزشی مارکتستان تماس حاصل کنید. اگر مبتلا به نوعی بیماری جسمی هستید، این نکته را بیاد داشته باشید که قبل از آغاز هر نوع جلسه تمرین تردمیل باید به دکتر عمومی خود مراجعه کنید و از ایمنی و بازده تمرینات اطمینان آگاهی لازم را بدست آورید. علاوه بر این می توانید یک چکآپ کامل داشته باشید و از شرایط مفاصل و قلب و عروق خود اطلاعات خوبی بدست آورید.
همچنین، اگر در انجام تمرینات تردمیل تازه کار هستید، ایده خوبی است که از برنامه تمرینات تردمیل موجود در وبلاگ مارکتستان استفاده کنید، مطمئن باشید که راهنمایی های ما کمک زیادی به بهبود شرایط فیتنس شما می کند.
 

قبل از خرید یک تردمیل بدون موتور چه چیزهایی را باید بدانیم:

1. شما به تسمه تردمیل قدرت می دهید.

واضح است که در تردمیل بدون موتور هیچ منبع الکتریکی وجود ندارد تا عرشه را به حرکت درآورد. با وجود شیب معمول دستگاه راندن تسمه به سمت عقب راحت تر می شود. در گام های اول، حرکت دادن عرشه تسمه تردمیل کمی سخت است. اما به محض اینکه به سرعت لازم برای تداوم حرکت تسمه رسیدید، گام برداشتن راحت تر می شود. با تردمیل های بدون موتور، کاربران باید بر دستگیره های اهرم مانند تکیه کنند تا از مایل شدن بدن به سمت عقب پیشگیری شود.
سرعت برنامه تمرینات تردمیل بدون موتور را شما مشخص می کنید – بیشترین سرعت تسمه برابر است با تمام قدرت پاهای شما برای حرکت دادن آن. اگر سرعت دویدن شما پایین بیاید، تردمیل نیز آهسته تر حرکت می کند. اگر بایستید، تسمه نیز به حرکت خود ادامه نمی دهد.

2. ثبات و پایداری

تردمیل های بدون موتور سبک وزن هستند، و نوعی دستگاه ورزشی خانگی به شمار می آید که براحتی جا به جا می شود و در صورت عدم استفاده تا شده و در هر قسمت خانه که دلخواه شما باشد قرار داده می شود. بیشتر مدل های تردمیل بدون موتور بین 18 تا 36 کیلوگرم وزن دارند. هر چه یک تردمیل بدون موتور سنگین تر باشد، پایداری و دوام آن بیشتر است.

3. شیب

بیشتر مدل ها با یک شیب "ثابت" (معمولا 8 درجه) یا دو شیب متغیر (8 درجه به 12 درجه) طراحی می شوند. البته محصولات گران تری وجود دارند که 3 تنوع در شیب را به کاربر ارائه می دهند.
وجود شیب برای یک تردمیل بدون موتور ضروری است، چراکه وزن بدن شما را اهرم قرار داده و با ایجاد یک نیروی حرکت آنی باعث حرکت تسمه تردمیل می شود. اگر انتخاب شما تنها دارای یک شیب ثابت است، بهتر است مدلی را انتخاب کنید که حداقل دو تنوع را برای شیب ارائه دهد.
وقتی که تسمه تردمیل به حرکت در بیاید، نمی توانید شیب را تغییر دهید – باید از عرشه پایین بیایید تا در درجه شیب تغییر بوجود آورید، که این بدین معنی است که برای هر برنامه تمرین فقط باید از یک شیب ثابت استفاده کنید، و پس از پایان تمرین شیب دیگری را برای انجام یک جلسه دیگر انتخاب کنید. 

4. فضای تمرین

این نکته بسیار مهم است. همیشه به مشخصات و توضیحات مربوط به هر تردمیل دقت کنید و از اندازه های مربوط به تسمه یا عرشه دستگاه آگاه شوید – بیشتر دستگاه های بدون موتور 43/41 اینچ طول دارند و پهنای تسمه در مدل های مختلف متفاوت است. اما در بیشتر مدل ها و برند ها پهنای تسمه 13 اینچ است. آیا این میزان برای شما کافی است؟
آیا طول گاه های شما بلند است؟ آیا 41 تا 43 اینچ برای راه رفتن شما کافی است؟ تصمیم با خود شماست.


5. ظرفیت وزن کاربر

بیشتر تردمیل های بدون موتور می توانند وزن های بالغ بر 90 تا 115 کیلوگرم را تحمل کنند. که با این وجود این مسئله جای نگرانی ندارد، البته اگر بیش از حد بزرگ نباشید.

6. قد کاربر

در میان توضیحات و مشخصات مربوط به تردمیل های بدون موتور به اندازه های باز و سرهم اجزا توجه کنید. ارتفاع دستگاه یعنی بالاترین نقطه تردمیل از سطح زمین، که معمولا با ارتفاع دستگیره ها یکسان است؛‌ و در بیشتر مدل ها 50/46 اینچ است. اگر قد شما زیر 180 سانتیمتر باشد، مشکلی بوجود نمی آید. اگر قد شما از این بیشتر است باید به دنبال تردمیل مرتفع تر یا دستگاهی باشید که ارتفاع دستگیره های آن قابل تنظیم است.

7. فلای ویل یا چرخ طیار

یک تردمیل بدون موتور یا یک یا دو چرخ لنگر دارد. ساختار چرخ طیار یا لنگر به صورت میله ای بر هم سوار شده است، و باعث چرخش یک دیسک مکانیکی – که انرژی چرخشی را ذخیره می کند – می شود. دیسک مکانیکی در مواقع لزوم انرژی جنبشی حاصل از چرخش محور را آزاد می کند و باعث به حرکت درآمدن یک شیء ثابت متصل (در تردمیل بدون موتور "تسمه") می شود.
زمانی که یک جلسه تمرین را آغاز می کنید، نیروی راه رفتن در کنار کمک سیستم فلای ویل باعث حرکت روان تسمه می شود. این حالت فقط در تردمیل های بدون موتور قابل مشاهده است.
به دلیل وجود فلای ویل یا چرخ طیار بیشتر تردمیل های بدون موتور با سرعت شما هماهنگی می شوند، زیرا یک حرکت روان برای تسمه فراهم می شود. با وجود این ویژگی براحتی می توانید تنها با تغییر سرعت شدت و سختی تمرینات خود را متنوع تر کنید. چرخ طیار نه تنها یک عملکرد روان را به نمایش می گذارد بلکه مقاومت مناسبی را در مقابل دویدن یا راه رفتن فرد ایجاد می کند،‌ و باعث ایجاد یک چالش جدید می شود.
باید به این نکته توجه کنید که 2 چرخ طیار روان تر و بهتر از یک چرخ طیار عمل می کنند و تمرینات شما بر روی تردمیل بدون موتور کارآمدتر میشود.

8. سایر ملاحظات

در هنگام خرید یک تردمیل بدون موتور به ویژگی هایی مانند سیستم تاشو، چرخ های حرکت دهنده، نمایشگر الکترونیکی و ضمانت نامه و سایر ویژگی های فرعی توجه کنید. در مورد ویژگی های فرعی مانند نرم افزار های کنسول – البته اگر کنسول الکترونیکی باشد – سلیقه ای انتخاب کنید.

عملکرد های مربوط به تردمیل بدون موتور:

ایده اصلی در طراحی تردمیل بدون موتور این بوده که تسمه دستگاه بین دو غلتک به حرکت در بیاید، در نتیجه تلاش زیادی برای به حرکت درآوردن تسمه نیاز نباشد. بنابراین برای اینکه باعث روان تر شدن حرکت تسمه شوید، نکاتی وجود دارند که باید به آن ها توجه کنید:

تنظیم تسمه:

تسمه باید در مرکز عرشه تردمیل قرار بگیرد تا از سایش و اصطکاک بیش از حد آن با چرخ طیار پیشگیری شود. اگر تسمه به فلای ویل تردمیل ساییده شود، به حرکت در آوردن آن سخت می شود و در نهایت لبه های آن آسیب می بیند.
تردمیل های بدون موتور دارای راهنماهایی هستند که به پایین فریم جوش خورده است و می تواند تسمه را به سمت مرکز عرشه حرکت دهد. البته، غلتک پشتی نیز باید کاملا با فریم و غلتک جلویی تنظیم شود.
پیچ های موجود در عقب تردمیل (یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ) براحتی می توانند باعث تنظیم غلتک عقبی و میزان سفتی تسمه شوند.
اگر تسمه به سمت چپ تمایل پیدا کرده بود – پیچ سمت چپ را 1.4 دور در جهت چرخش عقربه های ساعت و پیچ سمت راست را 1.4 دور در خلاف جهت چرخش عقربه های ساعت بچرخانید، سپس بر روی تردمیل راه بروید. اگر لازم بود این کار را تکرار کنید.
اگر تسمه به سمت راست تمایل پیدا کرده بود – پیچ سمت چپ را 1.4 دور در خلاف جهت چرخش عقربه های ساعت و پیچ سمت راست را 1.4 در جهت چرخش عقربه های ساعت بچرخانید، سپس بر روی تردمیل راه بروید. اگر لازم بود کار را تکرار کنید.
زمانی که مطمئن شدید تسمه در مرکز عرشه قرار گرفته است، از تردمیل حدود 3 تا 5 دقیقه استفاده کنید تا به این اطمینان برسید که تسمه به یک جهت خاص متمایل نمی شود. اگر تسمه دوباره متمایل شد، احتمالا سطی که تردمیل بر روی آن قرار دارد صاف نیست، بنابراین دستگاه را حدود 90 درجه بچرخانید یا به مکان دیگری منتقل کنید.

سفتی تسمه

تسمه تردمیل باید سفت باشد و نباید به خود حالت افتاده یا شل بگیرد.
اگر تسمه بیش از حد شل باشد، بر روی غلتک جلویی لغزش پیدا می کند و شما در حین راه رفتن بر روی تسمه نوعی حرکت تشنجی را مشاهده می کنید.
اگر تسمه بیش از حد سفت باشد، لبه های تسمه شروع به پیچ خوردن می کنند و حرکت دادن آن بسیار سخت می شود. 
در تمامی این حالات شل بودن یا سفتی بیش از حد می تواند به غلتک ها و یاطاقان موجود در آنها آسیب برساند. را حل خیلی ساده است، اگر تسمه خیلی شل بود، پیچ های عقب تردمیل را سفت کنید. اگر تسمه خیلی سفت بود، پیچ های موجود در عقب تردمیل را سفت کنید.
اگر مقاومت راه رفتن شما بر روی تسمه زیاد است، باید اصطکاک تسمه را بررسی کنید. اصطکاک تسمه با اضافه کردن روغن با کیفیت مخصوص تردمیل قابل کاهش است، پیشنهاد مشاوران مارکتستان این است که از روغن های سیلیکونی است. عرشه زیر تسمه را با یک کهنه تمیز کرده و روغن سیلیکونی را بر روی آن اسپری کنید. برای اطلاعات بیشتر از سایر مقالات مارکتستان در مورد روغن کاری استفاده کنید.
بهتر است قبل از اعمال هر گونه تغییر بر روی تردمیل و اجزای آن دفترچه راهنمای محصول را به دقت مطالعه کنید.

نکاتی در مورد مراقبت از تردمیل بدون موتور

تردمیل شما تنها در صورتی کیفیت خود را حفظ می کند که به صورت متداول و برنامه ریزی شده مورد مراقبت قرار گیرد و برای پیدا کردن هر گونه پارگی یا آسیب بررسی شود. بنابراین توجه زیادی به موارد زیر داشته باشید:
•    سطوح در دسترس عرشه و سایر نقاط تردمیل را با یک کهنه جاذب و بدون پرز تمیز کنید.
•    پین فنری اجزای متصل را بررسی کنید و از عملکرد مناسب آن ها اطمینان حاصل کنید. بررسی کنید که دستگیره یا دکمه توپی به پین فنری متصل باشد. در صورت لزوم قسمت های آسیب دیده را تعمیر یا تعویض کنید.
•    بررسی کنید که تمامی پیچ و مهره ها بر روی تردمیل قرار دارند و به خوبی سفت شده اند. پیچ و مهره های شل را سفت کنید.
•    بلافاصله پس از مشاهده اجزا و کابل های پاره یا آسیب دیده آن ها را تعویض کنید.
•    بعد از هر بار استفاده از تردمیل با استفاده از یک کهنه بدون پرز نم دار تمامی سطوح تردمیل را تمیز کنید.
•    اگر تسمه متحرک به راحتی حرکت نکرد، با استفاده از روغن سیلیکونی یا روغن های مخصوص تردمیل سطح زیر تسمه را روغن کاری کنید.

انبار کردن تردمیل 

1.    از دستورات دفترچه راهنمای برای تا کردن تردمیل استفاده کنید.
2.    تردمیل را در یک مکان خشک و تمیز قرار دهید.
3.    برای پیشگیری از آسیب به اجزای الکترونیکی تردمیل ، قبل از انبار کردن یا قرار دادن آن در یک مکان برای مدت طولانی باتری ها را از آن جدا کنید.
 
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*