تاریخ انتشار: 94-07-24 18:07:42 جمعه
(7592)

تاثیر دوچرخه سواری بر ذهن شما

شکی نیست که پدال زدن با دوچرخه به بهبود تناسب اندام شما کمک می کند. این فعالیت ذهن شما را تیز می کند می کند و هر نوع استرسی را از بین می برد. امروزه محققان به دنبال کشف علت و چگونگی افزایش مزایای پدال زدن با دوچرخه ثابت هستند. دکتر برایان کریستی متخصص مغز و اعصاب از کانادا، هر روز صبح به ذهنش تمرینات اضافی تری می داد. این تمرینات بازی های فکری و بازی های ذهنی رایج در فیسبوک نبودند. 
دکتر کریستی:"من 45 دقیقه را بر روی دوچرخه ثابت در باشگاه پدال می زنم و بقیه مسیر را با دوچرخه شخصی ام تا محل کار طی می کنم." "وقتی به میز کار خود رسیدم، تا ساعاتی فعالیت ذهنی ام در حد بالایی بود، و وقتی فعالیت ذهنم متوقف می شد، برای مدت کوتاهی برای ایجاد تنوع و تفریح به دوچرخه سواری می پرداختم."
دوچرخه سواری کنید، کار کنید، دوچرخه سواری کنید و دوباره این روال را تکرار کنید. این یک سیستم اثبات شده است. در مطالعاتی که اخیرا توسط ژورنال کلینیک آمریکا انجام شد، دانشمندان به این حقیقت پی بردند که مردمی که بعد از 30 دقیقه پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت مورد آزمایش قرار گرفتند، از نظر حافظه، منطق، و تصمیم گیری امتیاز بالایی کسب کردند. این افراد آزمایش را نیز سریعتر به پایان رساندند. 
 

ذهن خود را رشد دهید

ورزش مانند یک کود مفید برای مغز شماست. تمامی ساعاتی که بر روی دوچرخه ثابت پدال می زنید، نه تنها باعث افزایش ظرفیت ماهیچه های چهارسر ران (جلوران) و ماهیچه های سرینی (عقب ران) می شود، بلکه بر قشر خاکستری مغز نیز تاثیر مثبتی دارد. دکتر کریستس می گوید:"هر چه رگ های بیشتر و ماهیچه های زیادتری در مغز کار کنند، اکسیژن و غذای بیشتری نیز به مغز می رسد و عملکرد ذهن را تقویت می کند."
وقتی بر روی دوچرخه ثابت پدال می زنید، سلول های عصبی بیشتری را نیز وادار به کار می کنید. وقتی که این نرون ها (سلول های عصبی) به حالت پتانسیل فعال در می آیند، باعث تشدید تولید پروتئین هایی مانند مشتقات نروتوفیک (BDNF) و یک ترکیب به نام Noggin می شوند که تشکیل سلول های مغزی جدید را بهبود می بخشند. نتیجه این است: شما تولید نرون های مغزی را دو تا سه برابر می کنید – یعنی مغز خود را بازسازی می کنید. هچنین پیام هایی که بین سلول های مغزی رد و بدل می شوند را آزاد می کنید، بنابراین همه ی این سلول ها، چه جدید و چه قدیمی، بهتر و سریعتر با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
این نوع از رشد ذهنی که از ورزش با دوچرخه حاصل می شود، وقتی حائز اهمیت است که سن انسان بالاتر می رود، و همانطور که ما پیر تر می شویم، مغز ما نیز کوچک شده و ارتباطات بین سلول ها نیز ضعیف تر می شود. ورزش با دوچرخه از ارگان های بدن محافظت و بازسازی می کند. دکتر آرتور کرامر، متخصص مغز و اعصاب می گوید:"تحقیقات ما نشان داده است مردمی که تنها بعد از سه ماه ورزش کرده اند، ذهن کسانی را دارند که سه سال از خودشان جوان تر اند." دکتر در ادامه می گوید:"این آزمایش بر روی 59 نفر از افرادی صورت گرفت که بین 60 تا 79 سال سن داشتند و به مدت شش ماه فعالیت ورزشی نداشته اند."
"یک ذهن بزرگتر، با ارتباطات بیشتر، بهتر کار می کند. بزرگسالانی که فعالیت ورزشی دارند (به خصوص با دوچرخه) دارای مهارت های ذهنی، سطح تمرکز بیشتری اند و روان تر تفکر می کنند و توانایی حل مسئله بیشتری را نسبت به افراد غیر متحرک نشان می دهند."
 

نکته مثبت

با اینکه دوچرخه سواری باعث ساخته شدن ماهیچه های پای شما می شود، اما به روان و هوش شما کمک شایان تری می کند. بسیاری از دانشمندان از نظریه "یک دوچرخه سواری خوب می تواند مزایای احساسی نیز داشته باشد" پشتیبانی می کنند. پدال زدن می تواند خلق شما را خوب کند، اضطراب را نابود سازد، مقاومت شما را در برابر استرس افزایش دهد، غم ها را از مغز شما بیرون کند.
یک تحقیق که به تازگی منتشر شده است و آنالیز آن بیش از 26 سال طول کشیده است، نشان می دهد که حتی مقدار کمی ورزش و فعالیت – 20 تا 30 دقیقه در روز – می تواند  از افسردگی برای مدتی طولانی یشگیری کند. امروزه دانشمندان به طور کامل به مکانیسم این کار پی نبرده اند، اما آن ها می دانند که فعالیت های فیزیکی مانند دوچرخه سواری تولید مواد شیمیایی مانند سروتونین و دوپامین را زیاد می کند، این مواد به انسان حالت خوشی و سرحالی را القا می کنند.

اگر بیش از 20 تا 30 دقیقه با دوچرخه ثابت پدال بزنید، سایر مواد شیمیایی که حالت بدن شما را عوض می کنند، فعال می شوند؛ اندورفین و کانابینوید ها از این گروه اند. وقتی محققان از 24 مرد خواستند در حالت متوسطی از دوچرخه ثابت برای 50 دقیقه پدال بزنند، در خون این افراد آناندمید مشاهده شد (نوعی کانابینوید که باعث شادی می شود)، اما این ماده در خون افرادی که دارای شیوه زندگی کم تحرک بوده اند، دیده نشد.
اگر به طور معمول و روزانه دوچرخه سواری کنید، قضیه بهتر هم می شود، یعنی به حفظ هورمون هایی مانند آدرنالین و کورتیزول کمک زیادی می شود. بدین معنی که شما استرس کمتری خواهید داشت و مشکلات پراسترس را با ایمنی کامل بدنی پشت سر خواهید گذاشت.
 

نسخه دوچرخه سواری برای ایجاد شادی چیست؟ 

سه تا پنج جلسه در هفته را با دوچرخه معمولی یا دوچرخه ثابت پدال بزنید. هر جلسه باید 45 تا 60 دقیقه درازا داشته باشد و ضربان قلب تان در 50 تا 85 درصد حد ماکسیمم قرار بگیرد. البته این کمینه توصیه ماست که برای عموم مردم هدف گذاری شده است.
 

ملاحظات

دوچرخه ثابت نوعی از ورزش کم شدت است که در حالت نشسته صورت می گیرد. این دستگاه با ایجاد احساس راحتی و آرامش می تواند ماهیچه های زیادی در پاها را تقویت کند. ماهیچه های سرینی (بالایی،میانی و پایینی) و ماهیچه جلو ران جزو این عضلات اند کا تحت تاثیر قرار می گیرند. دوچرخه های ثابت دارای ویژگی تغییرات مقاومت اند، که با تنظیم آن ها می تواند میزان نیرویی که بر عضلات وارد می شود کم و زیاد کرد. شما می توانید با خرید یکی از این دوچرخه ها یک تمرین کلی را برای بدن بوجود آورید.

(3)
  • امیر 1396-06-21
    ممنونم از مطلب بسیار مفیدتون
  • Hctr 1397-05-23

    خيلي خوب بود

  • امیر 1397-07-28

    تشکر واقعا مفید وموثر بود

دیدگاه خود را بنویسید
*
*