تاریخ انتشار: 95-10-15 10:10:48 چهارشنبه
(639)

سیر تکاملی تردمیل از گذشته تا حال

ماشین هایی که نیروی آن ها توسط حیوانات تامین می شد، یا نوعی دستگاه شکنجه برای زندانی ها و امروزه نوعی دستگاه هوازی ؛ باید بگوییم که تردمیل های امروزی راه دور و درازی را طی کرده اند تا در اختیار شما قرار بگیرند.
از سال 1920 به بعد تردمیل ها تنها برای کار استفاده می شد، ولی اولین استفاده از تردمیل به 4000 سال قبل بر می گردد، جایی که از تردمیل برای بالا بردن سطل های آب بهره برداری می شد. در آن زمان، یک چرخ حول یک محور مرکزی و عمودی می چرخید و نیروی محرک آن توسط یک گاو نر یا سایر حیوانات قوی هیکل تامین می شد. بعضی اوقات حتی انسان ها نیز در این کار شرکت می کردند.
در سال 1818، سِر ویلیام کابیت، یک مهندس انگلستانی، یک نوع تردمیل را برای استفاده در زندان ها طراحی کرد. هدف این کار این بود که از نیرویی که زندانی ها به یک مکان ثابت وارد می کنند برای آسیاب محصولاتی مانند گندم، جو یا ذرت و ... استفاده شود، در همین شرایط تردمیل نوعی وسیله مجازات نیز به شمار می آمد. طراحی تردمیل ویلیام کابیت مقدمات تولید دستگاه هوازی Stair Stepper را که امروزه در باشگاه های بدنسازی مشاهده می کنید، فراهم کرد. زندانی ها می بایست به صورت روزانه بیش از 10 ساعت بر روی این تردمیل راه می رفتند و بدون جا به جا شدن به مکان خاص 5000 تا 14000 فوت – تقریبا 1500 تا 4500 متر - را به صورت عمودی بر می داشتند. اگر بخواهیم قضیه را روشن تر کنیم، باید بگوییم برج ایفل 986 فوت (بیشتر از 300 متر) ارتفاع دارد – بنابراین زندانی ها بیش از حد توان خود در یک روز و در یک مکان ثابت راه می رفتند!
تردمیل ها تا اوایل قرن نوزدهم در زندان ها مورد استفاده قرار می گرفت، که در همین تاریخ استفاده از آن ها ممنوع شد.
ابتدای دهه سوم قرن نوزدهم را می توان به عنوان نقطه آغاز استفاده از تردمیل به عنوان نوعی ورزش تلقی کرد. در آن سال ها ،‌ همه مردم نمی توانستند در باشگاه ها ورزش کنند. ورزش باشگاهی نوعی مزیت و امتیاز برای قشر مفرح تر جامعه به شمار می آمد. قشر کارگر جامعه وقت زیادی برای ورزش بر روی تردمیل نداشتند ، از طرفی کار آن ها نیازمند تلاش بدنی طاقت فرسا بود و در آن زمان دوچرخه ها در بیشتر مواقع به عنوان وسیله حمل و نقل مورد استفاده قرار می گرفت.
زمانی تردمیل از تخته های چوبی باریکی تشکیل شده بود که به صورت غیر خودکار حول دو استوانه غلتک مانند می چرخیدند. این نوع تردمیل ها تا سال 1930 به همین شکل ماندند. از سال 1930 به بعد تخته های چوبی جای خود را به تسمه های پارچه ای محکم دادند، همچنین دستگیره هایی برای راحتی کار به تردمیل اضافه شد.
در سال 1952، دکتر رابرت بروس از تردمیل برای درمان بیماران خود استفاده کرد. او از تردمیل برای بررسی بیماری های قلبی و تنفسی بیماران بهره می برد.
در سال 1969، شخصی به نام ویلیام استاب، اولین تردمیل خانگی را طراحی و تولید کرد، این تردمیل PaceMaster 600 نام داشت. او پس از مطالعه کتاب ایروبیک دکتر کنس اچ کوپرز ( که توصیه کرده بود افرادی که 1 مایل را در 8 دقیقه چهار یا 5 بار در هفته می دوند در مقایسه با افرادی که این کار را نمی کنند، شرایط فیزیکی و ذهنی بهتری دارند) ، به تولید اولین تردمیل خانگی ترغیب شد. وقتی استاب به دنبال راهی برای بهبود فیتنس بدنی خود می گشت، به این قضیه پی برد که هیچ تردمیل ارزان قیمتی در بازار لوازم ورزشی وجود ندارد، بنابراین تصمیم گرفت یک تردمیل خانگی برای خود طراحی کند. نمونه اصلی PaceMaster 600 توسط استاب به دکتر اچ کوپرز داده شد، کسی که توانست اولین مشتریان تردمیل های خانگی را به سمت خود جذب کند. دکتر اچ کوپرز در مورد استاب چنین گفته است: " استاب یکی از پیشگامان ورزش است – نه فقط برای ورزشکاران، بلکه برای عموم مردم جامعه . "
در سال 1999، دکتر جیمز لوین یک ویژگی منحصر به فرد به تردمیل اضافه کرد ؛ میز کار تردمیل . هدف او این بود که با بهبود شرایط فیزیکی و ذهنی کارکنان از غقب ماندگی ذهنی و چاقی آن ها پیشگیری کند و هوشیاری را در حل مسائل کاری بالا ببرد.
تردمیل مدرن امروزی طی 4000 سال رشد و نمو پیدا کرده است و به چیزی که امروز می بینید تبدیل شده است : یک دستگاه ورزشی هوازی خانگی که توسط تمام افراد خانواده قابل استفاده است. کنسول های دارای بلوتوث، برنامه تمرینات از پیش نصب شده، نشانگر های ضربان قلب و خاصیت شیب از حداقل امکانات تردمیل های مدرن امروزی هستند.
 

امروزه می توانید تردمیل هایی را پیدا کنید که در محل کار افراد نصب شده اند و بر روی آن ها یک میز کار نصب شده است ؛ راه رفتن در حین کار کردن! 

در قرن 21 ، اگر بخواهید وزن خود را کم کنید، برای بهبود فیتنس بدنی خود تمرین کنید، برای پیشرفت ورزش تخصصی خود تلاش کنید یا حتی سطح فعالیت فیزیکی خود را بالا ببرید، در بازار پرطرفدار لوازم ورزشی ، همیشه یک تردمیل وجود دارد که تنها برای شما ساخته و طراحی شده است!
 
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*