تاریخ انتشار: 95-10-09 09:10:42 پنج شنبه
(2193)

10 مزیت شاخص انواع دوچرخه ثابت 


انتخاب و خرید یک دوچرخه ثابت نشسته یا یک دوچرخه ثابت اسپینینگ فواید زیادی را برای بهبود فیتنس بدنی شما به همراه می آورد. در مجموع، دوچرخه سواری به صورت ثابت مزیت هایی دارد که در دوچرخه سواری معمولی یافت نمی شود. اگر برای کاهش وزن خود تلاش می کنید، یا قصد دارید قدرت بدنی خود را بهبود ببخشید، یا حتی دوست دارید یک تمرین شاد ولی پربازده را تجربه کنید، اضافه کردن یک دوچرخه ثابت به برنامه ورزشی یک راه حل مناسب به شمار می آید.
دوچرخه سواری ثابت و ایستا مزیت های فراوانی دارد که ذهن هر ورزشکاری را به سمت خود متوجه می کند و هر فردی را به انجام ورزش هوازی ترغیب می کند.
 

مزیت اول – فیتنس هوازی 


در مقایسه با انواع رشته های هوازی، هیچ ورزشی مانند دوچرخه سواری نمی تواند در جهت بهبود فیتنس هوازی ورزشکار خوب عمل کند. برای مثال، پدال زدن بر روی یک دوچرخه ثابت اسپینینگ نه تنها قلب شما را به انجام تپش های بیشتر وادار می کند، بلکه با ایجاد محیطی کنترل شده، امکان انجام تمرینات شدید و دشوار هوازی را نیز پدید می آورد؛ طوری که شما می توانید با ایجاد یک تناوب بین پدال زدن شدید، پدال زدن پر سرعت و وقفه های ریکاوری راحت تر، یک برنامه تمرین HIIT (تمرینات دشوار و شدید) را بوجود آورید. بر روی یک دوچرخه ثابت براحتی می توانید نوع پدال زدن، میزان تلاش و وقفه های تمرین را تنظیم و کنترل کنید.
با در نظر گرفتن تعداد چرخش به حول محور یا تعداد پدال های کامل – RPM – و اندازه گیری تعداد ضربان قلب در دقیقه می توانید شاهد پیشرفت ورزش هوازی خود باشید. با تمرین مداوم می توانید به 120 RPM یا حتی بیشتر از این عدد نیز دست پیدا کنید. اگر از مونیتور نشانگر ضربان قلب دوچرخه ثابت استفاده کنید، براحتی می توانید وقفه های برنامه تمرین خود را متناسب بر RPM برای انجام یک تمرین هوازی مناسب تنظیم کنید.
تحقیقات اخیر نشان می دهد که بهترین برنامه تمرین های هوازی شامل ترکیبی از HIIT و برنامه های راحت تر، تمرینات فیتنس ایستا است، بنابراین براحتی می توان گفت که دوچرخه ثابت یک وسیله مناسب و راحت در مقایسه با انواع دستگاه های هوازی است. تمرینات طولانی و یکنواخت و بدو انعطاف می توانند خسته کننده باشند، اما بر روی یک دوچرخه ثابت می توانید شاهد گذر زمان در جلوی تلوزیون باشید یا از خواندن روزنامه یا دیدن فیلم و کلیپ لذت ببرید.


مزیت دوم – بهبود قدرت بدنی


اشتباه نکنید، بدن شما فقط در پستی و بلندی های جاده و با دوچرخه سواری در جاده و کوهستان قدرتمند تر نمی شود. همه دوچرخه های ثابت که میزان مناسبی از کنترل مقاومت و سختی را در اختیار کاربر قرار می دهند، این قابلیت را داریند که تمرینات شدید داخل جاده یا دوچرخه سواری در کوهستان را شبیه سازی کنند، و برخلاف دوچرخه سواری جاده، هر زمانی که بخواهید می توانید تاثیرات و محیط دوچرخه سواری بر روی تپه را ایجاد کنید، هر چقدر که بخواهید، شیب را تا انجایی که بخواهید می توانید کم یا زیاد کنید، بلافاصله و بدون ایجاد وقفه در تمرینات.
تمامی شرایط گفته شده برای دوچرخه ثابت اسپینینگ نیز صدق می کند. با اینکه تمرینات کم شدت ولی پرسرعت اسپینینگ برای فیتنس هوازی مفید هستند، افزایش ناچیز مقاومت، و تلاش بیشتر برای رسیدن به RPM هدف، به سرعت باعث ساخت و ایجاد قدرت، به خصوص در عضلات دوقلو ساق پا و عضلات ران می شود.
با تمرین بر روی دوچرخه ثابت های نشسته فقط پاها نیستند که قدرتمند تر می شوند. برنامه های اسپینینگ دیگری نیز وجود دارند که بین حالت های نشسته بر روی زین و حالت جدا از زین تناوب ایجاد کرده، و با هدف گذاری بر روی یک RPM‌ خاص، گروه های عضلانی دیگر بدن را نیز به چالش می کشند. در این نوع تمرینات، عضلات میانی بدن به خصوص عضلات شکمی درگیر حرکات شده تا بدن شما را پایدار نگه دارند و بین حالت جدا از زین و نشسته بر روی زین تعادل مناسبی ایجاد کنند، به خصوص در جلسات تمرینی خاصی که بر روی یک RPM هدف متمرکز هستند.
دست ها و شانه ها نیز در جلسات تمرینی شدید و دشوار پدال زدن نیز درگیر حرکت می شوند، چراکه شما از دستگیره های دوچرخه ثابت برای انتقال نیرو به پدال ها استفاده می کنید. فکر نکنید که اسپینینگ تنها یک تمرین برای قسمت پایین تنه است – دوچرخه ثابت اسپینینگ کل بدن شما را درگیر فعالیت و ورزش می کند.


مزیت سوم – کاهش وزن


دوچرخه سواری ایستا ترکیبی از ورزش های هوازی و قدرتی است، این بدین معنی است که کالری های بیشتری در زمان کمتری سوزانده خواهند شد. تاثیر گذارترین برنامه تمرین های متمرکز بر کاهش وزن بر سوازندن کالری در حین تمرینات هوازی و ایجاد یک آهنگ مناسب برای سوزاندن کالری در طول روز هدفمند هستند. یک جلسه 40 دقیقه ای تمرین شدید بر روی یک دوچرخه ثابت می تواند باعث سوزانده شده بیش از 600 کالری شود. همین ویژگی است که پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت را به یک گزینه مناسب برای جای دادن تمرینات هوازی در برنامه ورزشی بسیاری از ورزشکاران حرفه ای تبدیل کرده است.
همانطور که توضیح دادیم، دوچرخه سواری ایستا یک تمرین خوب برای ایجاد آهنگ ساخت عضله است،‌ و این شرایط برای کاهش وزن مهم است. افزایش حجم عضله به شما کمک خواهد کرد تا کالری های بیشتری بسوزانید، این حالت بیشتر در حالت استراحت و ریکاوری صورت می گیرد.


مزیت چهارم – تاثیرات منفی ناچیز


دوچرخه سواری – چه در جاده چه در محیط داخل خانه – یک ورزش هوازی مفید به شمار می آید، در صورتی کهبه دنبال یک گزینه ورزشی با تاثیرات منفی کم هستید تا بتوانید از مفاصل خود مراقبت کنید، یا در دوران ریکاوری پس از مصدومیت به سر می برید. بهتر از همه اینکه، شما می توانید تمرینات دوچرخه ثابت خود را به گونه ای تغییر دهید که مفاصل بدن شما تحمل آن ها را داشته باشد و با آن وقف پیدا کند.
حالت جدا از زین یا ایستاده وزن بدن را نیز به تمرین اضافه می کند، و در مقایسه با حالت نشسته بر روی زین فشار بیشتری را بر مفاصل وارد می کند، اما این بدین معنی است که شما براحتی می توانید وزن بدن را به ویژگی های تمرین اضافه کنید،‌ بدون اینکه تاثیرات منفی بر مفاصل شما وارد شود. پدال زدن بر روی یک دوچرخه ثابت اسپینینگ به شما کمک می کند تا قدرت و پایداری خوبی را در قسمت پایین کمر، شانه ها، و گردن ایجاد کنید.


مزیت پنجم – تحرک مفاصل


اگر سلامت مفاصل برای شما مهم است، پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت اسپینینگ یک ورزش بسیار مناسب به شمار می آید، چراکه این نوع ورزش هوازی به شما کمک می کند تا تحرک قوزک پا، زانو، و مفاصل ران را حفظ کنید. پدال زدن در مقاومت کم دوچرخه ثابت باعث حفظ تحرکت مفاصل و کاهش تورم می شود. افزایش مقاومت پدال – و رعایت فرم صحیح حرکت – می تواند باعث بهبود قدرت عضلات اطراف مفاصل شود و پایداری و تحرک مفصل را بهتر می کند، این کار به پیشگیری از مصدومیت های مفاصل کمک می کند.
البته، اگر به دوچرخه سواری اسپینینگ به عنوان راهی برای کمک به ریکاوری بعد از مصدومیت فکر می کنید، حتما قبل از شروع ورزش با دکتر عمومی خود مشورت کنید.


مزیت ششم – ایمنی


دوچرخه ثابت یک راه ایمن برای بهره بردن از تمامی مزیت های دوچرخه سواری بدون در معرض قرار گرفتن خطر انواع مصدومیت است. دیگر نیاز نیست نگران ترافیک، برف و باران، یا تصادف با سایر وسیله های نقلیه باشید. از آن جایی که جاده ها روز به روز شلوغ تر می شوند، دوچرخه سواران به دنبال راه هایی می گردند که در عین بهره بردن مزیت های سلامت، ایمنی و سلامت فردی خود را نیز حفظ کنند، و باید بگوییم که دوچرخه ثابت یک راه حل مناسب است. حتی دوچرخه سوارانی که در رقابت های حرفه ای دوچرخه سواری مطرح جهان شرکت می کنند، تمرینات خود را به داخل باشگاه یا خانه می آورند تا از تمرین در باران،‌ برف یا تاریکی خودداری کنند و سطح فیتنس بدنی خود را برای شرکت در مسابقات در حد مطلوب نگه دارند.
اگر بر روی دوچرخه ثابت در خانه یا باشگاه تمرین کنید، این اطمینان را حاصل می کنید که بدن خود را سالم و ایمن نگه می دارید. اسپینینگ وقتی برای شما مفید است که به دنبال یک راه برای ورزش مفید می گردید و می خواهید خود را از موقعیت های ریسکی و خطرناک دور نگه دارید. اگر نگران سلامت خود هستید، وجود دوچرخه ثابت اسپینینگ در خانه یا باشگاه می تواند این شرایط را ایجاد کند که با کمک سایرین به اهداف سلامت خود برسید و از ایجاد خطرات احتمالی پیشگیری کنید. اگر از دوچرخه ثابت در خانه استفاده کنید، می توانید دوست ها یا فامیل را در اطراف خود داشته باشید، یا اگر به دردسر افتادید سریعا با این افراد تماس پیدا کنید.


مزیت هفتم – راحتی


تمرین بر روی دوچرخه ثابت یک ورزش ساده و راحت به شمار می آید. با اینکه تکنیک مهم است، اما پیچیده نیست، و رعایت فرم صحیح حرکت براحتی قابل اجرا و حفظ این فرم در حین پدال زدن بسیار دشوار نیست.
با اینکه با خسته شدن شما فرم صحیح حرکت نیز تا حدودی رعایت نمی شود، در مقایسه با از دست دادن فرم تمرین در ورزش هایی مانند دویدن و بدنسازی، احتمال مصدویمت شما کم است. هر فردی براحتی می تواند تکنیک صحیح دوچرخه سواری اسپینینگ و نشسته را رعایت کند. حتما نباید یک ورزشکار با تجربه و باسابقه باشید، تنها باید بتوانید یک تمرین خوب و ایمن را بر روی دوچرخه ثابت اجرا کنید.
در واقع، حتما نیازی نیست که بتوانید یک دوچرخه خیابان یا دوچرخه کوهستان را برانید. اگر فکر می کنید که چون تابحال بر روی یک دوچرخه جاده پدال نزده اید دیگر نمی توانید بر روی دوچرخه ثابت پدال بزنید و از دوچرخه سوازی لذت ببرید، خوب اشتباه فکر می کنید. انواع دوچرخه های ثابت، استحکام زیادی دارند، ایمنی بالایی دارند و کارکردن با آن ها راحت است. 


مزیت هشتم – تنوع


بسیاری از دستگاه های موجود در باشگاه های فیتنس به مرور زمان تکراری می شوند، حتی می توانند خسته کننده باشند. اما این مسئله در مورد اسپینینگ درست نیست. گزینه های زیادی وجود دارند که می توانند به دوچرخه سواری داخل منزل شما تنوع اضافه کنند.
دوچرخه سواری در خانه دارای گزینه های شادی بخش زیادی است. نه تنها می توانید برنامه تمرین های متنوع (مانند HIIT و برنامه های قدرتی-مقاومتی) را بر روی دوچرخه ثابت اجرا کنید، بلکه حرکات غیرعادی مانند پدال زدن تک پا یا اضافه کردن حرکات بالاتنه می توانند چاشنی مناسبی برای شادی شما باشند. از طرفی علم ثابت کرده است که پدال معکوس دوچرخه ثابت مفیدتر است. همچنین برنامه تمرین های زیادی وجود دارند که حالت های مسابقات را شبیه سازی می کنند. اپلیکیشن های دیگری نیز وجود دارند که می توانند یک حالت مجازی را برای تمرینات شما بوجود آورند (KINOMAP ). برنامه هایی مانند S Health گوشی های سامسونگ نیز می تواند میزان کالری سوازانده شده و ویژگی های سلامت بدن شما را مورد بررسی قرار دهند. 
 

مزیت نهم – آسودگی و آسایش
 

دوچرخه ثابت یک راه بسیار مناسب برای ایجاد آسایش و راحتی است. البته، مانند هر تمرین هوازی دیگر، شما عرق زیادی می ریزید و از گرمای زیاد رنج می برید، اما حتما نباید با آب و هوای بد مواجه شوید! شما می توانید بدون اینکه خیس شوید یا از سرما به خود بلرزید از مزیت های دوچرخه سواری بهره ببرید، همچنین در هر زمان، شب یا روز می توانید پدال یزنید. می توانید دوچرخه ثابت را جایی بگذارید که بتوانید تلوزیون تماشا کنید، زمان خود را با فامیل بگذرانید،‌ یا حتی یک کتاب یا مجله بخوانید. 
اگر دوچرخه ثابت را در داخل خانه قرار می دهید، راحتی شما بیشتر نیز می شود. شما برای انجام ورزش و پدال زدن به لباس های گرم ،‌ یا لباس های ورزشی و ابزار های حرفه ای نیاز پیدا نمی کنید. براحتی می توانید با لباس های معمولی خود سوار دوچرخه ثابت شده و یک تمرین کوتاه را تجربه کنید. اگر در خانه تمرین می کنید،‌ دیگر نیاز به لوازم باشگاهی ندارید،‌ حتما نباید کیف باشگاه را بردارید، حوله و دستمال و ... خود را داخل کیف بگذارید و مسافتی را تا باشگاه طی کنید. 
 

مزیت دهم – استطاعت مالی
 

با صرف هزینه بسیار کم براحتی می توانید پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت را شروع کنید. البته، امروزه دوچرخه ثابت های گران قیمت زیادی در بازار وجود دارند که دارای ویژگی ها مفرح و آسایش بخش زیادی هستند، اما براحتی می توانید با چند صد هزار تومان یک دوچرخه ثابت مناسب و راحت را خریداری کنید – برای این کار " راهنمای خرید دوچرخه ثابت " مارکتستان را مطالعه فرمایید.
همچنین برای پدال زدن بر روی یک دوچرخه ثابت به ابزارهای تخصصی زیادی احتیاج ندارید. دستکش ها و شورت های مخصوص دوچرخه سواری دیگر مورد نیاز نیست. 
 
مزیت های دوچرخه ثابت : خلاصه
امیدواریم با مطالعه این 10 مزیت که دوچرخه ثابت برای ورزش شما فراهم می کنند، به دوچرخه سواری علاقه پیدا کرده باشید و برای یکبار هم که شده بخواهید بر روی یک دوچرخه ثابت پدال بزنید. 
امروزه دوچرخه ثابت اسپینینگ نه تنها بسیار موثر است، بلکه شادی زیادی را نیز به همراه آورده است. اگر در حال حاضر از یکی از انواع دوچرخه های ثابت استفاده می کنید، نظرات خود را در مورد این دستگاه هوازی با ما در میان بگذارید. آیا از این مزیت های دوچرخه های ثابت بهره برده اید؟  آیا فواید دیگری نیز وجود دارند که ما به آن ها اشاره نکرده باشیم. از شنیدن نظرات شما خوشحال می شویم.
نظرات و تجربیات خود را در قسمت پایین صفحه با ما در میان بگذارید
 
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*