تاریخ انتشار: 94-07-24 16:07:22 جمعه
(5343)

10 دلیل برای ورزش با دوچرخه ثابت

به دلیل اینکه دوچرخه سواری به تناسب اندام، سلامت و تعادل بدن شما کمک شایانی می کند، انتخاب یک دوچرخه معمولی یا یک دوچرخه ثابت می تواند یکی از بهترین تصمیم های عمرتان باشد. آیا راضی نشده اید؟ پس به این مزیت توجه کنید که فقط توسط 2 چرخ ایجاد می شود.
 

1.ظاهر جوان تر

دانشمندان دانشگاه استندفورد به این نتیجه رسیده اند که دوچرخه سواری متداول می تواند از پوست شما در برابر اشعه ماورابنفش و اثرات پیری محافظت کند. پدال زدن بر روی دوچرخه باعث افزایش ضربان قلب می شود؛ درنتیجه اکسیژن ومواد غذایی بهتر وسریعتر به سلول های پوستی انتقال پیدا می کنند و در حین این کار توکسین های مضر از سطح پوست دفع می شوند. ورزش کردن محیطی را برای بدن فراهم می کند تا تولید کلاژن پوست را بهینه سازس می کند، و کمک می کند تا از ظاهر چروک های صورت کاسته شود و عملیات تجدید پوست صورت تسریع پیدا کند.
 

2. افزایش قدرت ذهن

آیا نیاز دارید قشر خاکستری مغزتان جرقه ای بزند؟ خوب پدال زدن با دوچرخه را آغاز کنید.محققان دانشگاه ایلینویز فهمیده اند که پنج درصد بهبود در انجام تمرین فیتنس دوچرخه سواری، به 15 درصد پیشرفت در تست ذهنی منجر می شود. این به این دلیل است که دوچرخه سواری به ساخته شدن سلول های مغزی در هیپوکامپ مغز (مرکزی که وظیفه حافظه را بر عهده دارد و از سن 30 سالگی رو به زوال می رود) کمک می کند.
 

3.بیماری ها را ضربه فنی کنید

دوچرخه سواری راهی است که دکتر ها را از کار بیکار می کند. دکتر کت کالینز، رئیس رژیم و تغذیه بیمارستان St George’s لندن می گوید:«ورزش متوسط با دوچرخه سلول های ایمنی را فعال تر می کند، بنابراین آ«ها برای مبارزه با هر بیماری آمادگی بهتری دارند». در واقع طبق تحقیقات دانشگاه North Carolina مردمی که پنج روز از هفته و هر روز 30 دقیقه دوچرخه سواری می کنند، نصف کسانی که غیرمتحرک اند به بیماری مبتلا می شوند.
 

4.در هر ورزشی پیشرفت می کنید

فرقی نمی کند که چه هدفی را برای ورزش دنبال می کنید، به دنبال تناسب اندام هستید یا می خواهید دویدن خود را در فوتبال تقویت کنید، توصیه ما این است؛ با دوچرخه پدال بزنید. مطالعاتی که به تازگی از نروژ منتشر شد دارای این تیتر بود«تمرین مقاومتی ورزش ایروبیک عملکرد فوتبالی را بهبود می بخشد»، و این بیانگر این است که فعالیت ایروبیک مانند دوچرخه سواری دارای مزایای بی نظیری برای سایر ورزش هاست.
 

5.شما در حال پیشرفت دادن یک اعتیاد خوب هستید

نویسنده کتاب Positive Addiction (اعتیاد مثبت) می گوید:«برای وابستگی های مضر جایگزین مثبت پیدا کنید – سیگار، الکل یا خوردن بیش از حد شکلات». نتیجه چیست؟ شما فردی شادتر و سالم تری خواهید بود که دوست دارد تغییرات خوبی را در زندگی خود ایجاد کند. پس با انتخاب دوچرخه تغییر را آغاز کنیم!
 

6.چربی بیشتری بسوزانید

فیزیولوژیست های ورزشی فهمیده اند که میزان متابولیک بدن – یعنی کارآیی  بدن در سوزاندن چربی و کالری – فقط در هنگام دوچرخه سواری افزایش نمی یابد، بلکه تا ساعت ها بعد از آن نیز ادامه پیدا می کند. مارک سیمسون فیزیولوژیست دانشگاه  Loughborough می گوید:«حتی بعد از دوچرخه سواری به مدت 30 دقیقه، ششما می توانید مقدار بیشتری کالری را در ساعاتی پس از پایان ورزش بسوزانید». 
یک تحقیق که اخیرا منتشر شده است، اثبات می کند که دوچرخه سوارانی که وقفه های سریع و باشدت را به تمرین خود اضافه می کنند 3.5 برابر کسانی که به طور متداول با سرعت کم دوچرخه سواری می کنند، چربی می سوزانند.
 

7.عمیق تر و راحت تر می خوابید

یک دوچرخه سواری کوتاه در صبح می تواند به شما کمک کند تا در هنگام شب براحتی چشم هایتان را بر روی هم گذاشته و به خواب بروید. محققان دانشگاه دارویی Stanford از کسانی که از مرض بیخوابی رنج می برند خواستند تا هر روز 20 تا 30 دقیقه را دوچرخه سواری کنند. نتیجه؟ زمانی که طول می کشید بیماران به خواب بروند نصف شد، و مدت خواب آنها 1 ساعت افزایش پیدا کرد. 
 

8.برای دوران شیردهی مادر مفید است

فرزندی که در شکم دارید می تواند از دوچرخه سواری شما منفعت کسب کند. طبق یک تحقیق در دانشگاه Michigan آمریکا، مادرانی که به طور متداول در دوران بارداری ورزش می کنند دارای یک زایمان راحت تر و ساده تر خواهند بود. در 9 ماه حاملگی نیز خلق و خوی خوبی خواهند داشت و دوران ریکاوری بعد زایمان را بهتر و سریعتر طی می کنند و فرزندی که متولد می کنند به احتمال زیاد چاق نخواهد شد. شکی نیست که انجام یک ورزش متوسط مانند دوچرخه سواری، در دوران بارداری به بهبود شرایط مادر کمک می کند و از جنین حفاظت به عمل می آورد. 
 

9.قلب تان را شفا دهید

تحقیقات دانشگاه Purdue آمریکا نشان می دهد که دوچرخه سواری می تواند احتمال مبتلا شدن به بیماری قلبی را تا 50 درصد کاهش دهد. و طبق گفته فدراسیون قلب انگلستان (BHF) ، سالانه 10000 حمله قلبی می تواند جلوگیری شود؛ اگر مردم خود را درگیر ورزش کنند و 32 کیلومتر دوچرخه سواری در هفته خطر ابتلا به بیماری قلبی را نصف کسانی می کند که در عمرشان فعالیت ورزشی نداشته اند.
 

10.دوچرخه دشمن سرطان
 

شواهد زیادی وجود دارند که هر نوع فعالیت ورزشی برای دفع خطر سرطان مفید است، اما بعضی از مطالعات نشان می دهد که دوچرخه سواری به خصوص برای حفظ نظم عملکرد سلول ها خوب است. یک آزمایش طولانی که توسط محققان Finnish به انجام رسید، اثبات می کند که مردانی که به مدت 30 دقیقه در درجه متوسطی ورزش کردند نصف کسانی که اینکار را نکرده اند به ابتلا به سرطان گرایش دارند. و یکی از ورزش های درجه متوسط که آنها اتخاذ کردند؟ دوچرخه سواری تا محل کار. سایر تحقیقات اثبات کرد که زنانی که به طور متداول دوچرخه سواری می کنند احتمال ابتلا به سرطان سینه را تا 34 درصد کاهش می دهند.
 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*