تاریخ انتشار: 94-12-22 15:12:31 شنبه
(3151)

فواید بی نظیر ماساژ سوئدی

 
آاه ه ه ... صدای آرامش بخش یک موسیقی دلنواز در حین اینکه بر روی یک پتوی نرم خوابیده اید و یک حوله نرم تر را بر روی خود انداخته اید، درست مثل یک پیله ابریشم در نور کم و عطر های تسکین دهنده  احساس می کنید اعصابتان راحت شده است و با یک ماساژ دست دیگر که بر روی کمر و شانه اجرا می شود مشکلاتتان پا به فرار می گذارند. اگر فقط یکبار در یک اتاق ماساژ تحت ماساژ سوئدی قرار گرفته باشید،‌ با این شرایط آشنا هستید. اگر تابحال ماساژ را تجربه نکرده اید،‌ یا فکر می کنید ماساژ فایده ای ندارد،‌ دوباره فکر کنید. ماساژ درمانی،‌ به خصوص ماساژ سوئدی، دارای فواید خاصی است که تابحال از آن بی خبر بوده اید.
 

آشنایی با ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدیماساژ سوئدی یک ماساژ قدیمی، پایه ای و بی نظیر است که در آن همزمان از ضربات نرم و سفت استفاده می شود. شما بر روی یک میز صاف ماساژ قرار گرفته اید. ماساژ با میان بدن شما شروع می شود، و ماساژور متخصص با وارد کردن ضربه هایی طولانی و برس مانند در راستای کمر، کتف ها،‌ دست ها، سپس پاها و پایین کمر کار خود را آغاز می کند. در نیمه جلسه ماساژ از شما خواسته می شود که برگردید و بقیه طول ماساژ را به سقف اتاق ماساژ نگاه کنید. در نیمه دوم جلسه بالای شانه ها،‌ دست ها و جلوی پاها ماساژ داده می شود. متخصص ماساژ از تکینک های متنوعی استفاده می کند و می تواند از کف دست،‌ انگشتان دست یا نوک انگشتان برای اعمال فشار بر نقاط خاصی از عضلات بهره گیرد، این روش ها کمک زیادی به نرم کردن و کشش عضلات می کند. بر خلاف ماساژ های پر فشاری مانند شیاتسو یا ماساژ های کششی مانند ماساژ تای،‌ نوع سوئدی برای این طراحی شده است که گردش خون را بهبود ببخشد تا خون بهتر به عضلات بزرگ بدن جاری شود.
 

چرا ماساژ سوئدی شهرت زیادی دارد؟

 شهرت ماساژ به عنوان یک ابزار درمانی یا شفابخش، فقط به خاطر خاصیت آرامش بخشی آن نبوده است و این معامله دو سر سود است. برای مثال، مراکز تخصصی ماساژ کار خود را با چندین موسسه آغاز کردند و تنها در طی چند سال این عدد به 1000 مرکز در جهان رسید. امروزه طرفداران ماساژ سوئدی برای اثبات فواید این ماساژ برای آن قسم می خورند، درواقع، تحقیقات زیادی برای پی بردن به اثرات این نوع ماساژ بر روی سفتی،‌ گرفتگی و درد عضلات انجام شده است، بنابراین ادعای ما بیهوده نیست. در چند دهه گذشته، مطالعات متنوعی ماساژ سوئدی را به تعداد زیادی فایده ربط داده اند، فوایدی همچون کاهش درد های زانو، کاهس فشار خون، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، کاهش سردرد، کمک به بهبود وضعیت فیزیکی عضلات و از بین بردن نشانه های ابتلا به سندروم کارپال (بیماری مربوط به مچ دست که باعث بی حسی در انگشتان و دست ها و درد شدید در ناحیه مچ می شود).
 

ماساژ سوئدی برای آرامش و بهبود گردش خون

ماساژ سوئدی و آرامشفایده اصلی ماساژ سوئدی ایجاد آرامش کلی برای ذهن و جسم است. یک جلسه استاندارد ماساژ سوئدی 30 تا 60 دقیقه طول می کشد، و بیشتر عضلات اصلی بدن را درگیر می کند. این جلسه ماساژ معمولا بر روی یک میز نرم انجام می شود، در محیطی که باعث تسکین فرد تحت ماساژ می شود. ضربات ماساژ باعث تسکین ماهیچه های خاصی می شود، در حالی که کل جلسه ماساژ استرس ذهنی را از بین می برد. همچنین حرکات دستگاه گردش خون نیز تقویت می شوند. با اجرای ضربات در راستای قلب، سطح متابولیسم در اندام های زیرین بهبود می یابد. بهضی از ضرباتی که در تکنینک های ماساژ سوئدی استفاده می شود جریان خون را افزایش می دهند، درنتیجه دفع مواد زاید بدن نیز سریعتر صورت می گیرد.


 

ماساژ سوئدی برای رفع درد

ماساژ سوئدی یکی از عوامل مدیریت درد برای آسیب های ورزشی و درد های مزمن محسوب می شود. جلسات ماساژ می تواند بر روی نواحی مشخصی از درد هدف گذاری شوند، مانند آرنج رگ به رگ شده، یا می تواند درد های مزمن ناشی از شرایطی مانند ورم مفاصل را کنترل کند. با استفاده از ضرباتی که باعث بهبود گردش خون و افزایش آرامش کلی بدن می شود، متخصص ماساژ کاری می کند که تحمل درد های مزمن (درد های بعد از جراحت،‌ عمل جراحی مفاصل، توانبخشی قسمتی از بدن)راحت تر تجربه شود. 
 

ماساژ برای رفع کوفتگی عضلات، ‌پیشگیری از افسردگی و عصبانیت

آرامش و راحتی با ماساژ سوئدیمطالعات اخیر ارتباط و تاثیر بین ماساژ سوئدی و کاهش کوفتگی عضلات را در بیماران سرطانی مورد مطالعه قرار داده است. در سال 2015، دانشگاه Emory یک گزارش از آزمایشات کلینیکی خود منتشر کرد که ارتباط زیادی به فواید زیستی ماساژ درمانی داشت. شرح گزارش:" مطالعات نشان داده است که ماساژ درمانی می تواند باعث بهبود شرایط سیستم ایمنی بدن شود و میزان عصبانیت کسانی که سرطان نداشته اند را کاهش دهد ... اعتقاد داریم که ماساژ درمانی مزیت های مثبت دیگری نیز دارد و اشتیاق زیادی به اثبات آن ها داریم، یکی از اصلی ترین این فایده ها این است که ماساژ ممکن است نشانه های مربوط به گوفتگی های ناشی از سرطان را از بین ببرد". ماساژ درمانی حتی در بیمارانی که مشکلات عصبی شدیدتری نیز داشته اند مورد بررسی قرار گرفته است، مانند بیماران نشانه های مربوط به گوفتگی های ناشی از سرطان را از بین ببرد".

ماساژ درمانی حتی در بیمارانی که مشکلات عصبی شدیدتری نیز داشته اند مورد بررسی قرار گرفته است، مانند بیماران MS. در سال 2014، دانشگاه میامی آمریکا مطالعاتی را بر روی 24 فرد مبتلا به MS انجام داد. این افراد در یک دوره 5 هفته ای ماساژ شرکت کردند. نیمی از افراد دو بار در هفته 45 دقیقه تحت ماساژ قرار می گرفتند و نیمه دیگر زمان استاندارد (30 دقیقه) ماساژ را تجربه می کردند. این دو گروه از نظر کنترل شرایط بدنی مورد مقایسه قرار گرفتند، گروه اول نشانه های افسردگی کمتری شیدا کردند، عصبانیت آن ها کمتر شد، عملکرد آن ها در اجتماع بهبود یافت،‌ از اعتماد به نفس بهتری برخوردار شدند و فیزیک بدنی آن ها نیز بهتر شد. واضح است که ماساژ باعث کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس زا) می شود، ماساژ کورتیزول را کاهش می دهد و در عوض هورمون سروتونین را افزایش می دهد، این هورمون است که احساس خوش خلقی و سرزندگی به شما می دهد.
 

سایر فواید ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی می تواند در شرایط فیزیکی متنوع دیگری به شما کمک برساند،‌ این فواید شامل کاهش بافت اثر زخم (با دستکاری کردن فیبر جای زخم) می شود،‌ و به بافت باقی مانده بر روی پوست اجازه می دهد که دوباره جذب پوست شود. علاوه بر آن، ماساژ بر روی دستگاه لنفاوی نیز موثر است، طوری که ضربات طولانی ماساژور مواد موجود در مجاری لنفاوی را به قسمت های خالی مجاری حرکت می دهد. از دیگر مزیت های ماساژ سوئدی بهبود شرایط دستگاه گوارش به خصوص ناراحتی معده است.
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*