تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت ؟

تاریخ انتشار: 98-12-12 22:12:35 دوشنبه
نمایش: 118
(0 رای)

این روز ها برای اکثر مردم این اتفاق افتاده که به دلیل مشغله زیاد و کارهای مختلفی که داخل و یا خارج منزل ،که آن ها را مشغول کرده ، فرصت ورزش کردن ، باشگاه رفتن و اهمیت دادن به سلامتی و تناسب اندام را از آنها گرفته است. با کم شدن تحرک و بوجود آمدن اضافه وزن عده ای به فکر خرید دستگاههای ورزشی می افتند تا بتوانند در منزل و به دور از همه هیاهو و شلوغی های خیابان ها و باشگاه ها ورزش کنند ؛ اما یک سوال مهم برایشان پیش می آید و سر دوراهی می مانند که بین تردمیل و دوچرخه ثابت کدام بهتر و مناسب تر است.
در این مقاله ما سعی داریم تردمیل و دوچرخه ثابت را با هم مقایسه کنیم و به شما اطلاعاتی بدهیم تا بتوانید تصمیم گیری کنید که برای شما تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

چربی سوزی با دوچرخه ثابت بیشتره یا تردمیل ؟

برای لاغری و چربی سوزی تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت ؟

وقتی بحث چربی سوزی پیش می آید باید ببینیم کدام دستگاه عضلات بیشتری را درگیر میکند و ضربان قلب را بالاتر می برد ؛ زیرا هرچه عضلات بیشتری درگیر ورزش باشند و ضربان قلب بالاتر برود ، کالری و چربی بیشتری سوزانده می شود . تردمیل ها دستگاه های هوازی هستند که پیاده روی و دویدن را شبیه سازی می کنند ؛ شما زمانی که می دوید ، عضلات شکم ، پهلو ، همسترینگ، چهارسر ران ، ساق پا ها و حتی دستها در حال حرکت و درگیر تمرین هستند حالا این دویدن چه در محیط خارج منزل و توی خیابان باشد، چه بر روی تردمیل !( در مقاله لاغری شکم،پهلو،ران و باسن با تردمیل درباره اندام های درگیر در تمرین با تردمیل، توضیح کامل داده ایم)
اگر شما دوچرخه سواری را انتخاب کردید و به جای قدم برداشتن ، رکاب زدن را ترجیح می دهید باید بدانید که عضلات درگیر در حین رکاب زدن ،چه بر روی دوچرخه کورسی یا کوهستانی چه بر روی دوچرخه ثابت ، فقط عضلات پا و باسن هستند و مقدار کمی هم شکم و پهلو ! بنابراین می توان نتیجه گرفت که بین تردمیل و دوچرخه ثابت ، تردمیل عضلات بیشتری را درگیر می کند .
مورد بعدی افزایش ضربان قلب در حین تمرین است که هرچه بیشتر شود ، یعنی فعالیت بدن و چربی سوزی بیشتر است. در حین دویدن شما روی پاهای خود ایستاده اید و فشار بیشتری را متحمل می شوید ولی زمانی که رکاب میزنید چون روی زین دوچرخه نشسته اید مخصوصا اگر دوچرخه ثابت مبله مثل دوچرخه ثابت آیرون مستر L536 باشد ، فقط پاهای شما هستند که حرکت می کنند بنابراین فشار کمتری به بدنتان وارد می شود؛ هرچه فشار وارد بر بدن در حین تمرینات هوازی بیشتر باشد، بدن به اکسیژن بیشتری نیاز پیدا می کند و برای اینکه این مقدار اکسیژن به کل عضلات بدن برسد ، قلب باید بیشتر فعالیت کند ؛ یعنی افزایش ضربان قلب ! نتیجه گیری اینکه تمرین با تردمیل کالری بیشتری می سوزاند به نسبت تمرین با دوچرخه ثابت !

فضای اشغالی دوچرخه ثابت بیشتره یا تردمیل ؟

تردمیل فضای بیشتری اشغال می کند یا دوچرخه ثابت ؟

به طور کلی تردمیل ها از نظر ابعادی، فضای بیشتری را در منزل شما اشغال می کنند و به غیر از فضایی که برای دستگاه نیاز دارید اطراف آن نیز باید خالی باشد تا به راحتی بتوانید تمرین کنید ، البته مدل های جدید تردمیل ، تاشو هستند مانند تردمیل تایتان فیتنس 6650 ؛ شما می توانید در مواقعی که قصد استفاده از تردمیل را ندارید آن را تا کنید تا فضای کمتری اشغال کند اما باز هم وقتی می خواهید از آن استفاده کنید نیاز به فضای کافی دارید؛ ولی فضای اشغالی دوچرخه ثابت ها به نسبت تردمیل ها کمتر است و برای کسانی که فضای کمی برای دستگاه ورزشی شان در نظر دارند و یا منازل کوچکی دارند دوچرخه ثابت ها مناسب ترند ولی اگر محدودیتی برای فضا ندارید ، متراژ منزلتان بزرگ است و بازدهی بیشتر تمرینات برایتان اهمیت دارد ، تردمیل گزینه بهتری است.

تنوع تمرینات با تردمیل بیشتر است یا دوچرخه ثابت ؟

وقتی با تردمیل تمرین می کنید می توانید هم شیب و هم سرعت را تغییر دهید و با تغییراتی که به این دو مورد می دهید تمرینات متنوعی را بوجود بیاورید؛ حتی می توانید روی تردمیل برعکس راه بروید و یا تمرینات دیگری را انجام دهید اما وقتی با دوچرخه ثابت تمرین می کنید فقط می توانید درجه سختی تمرین که همان میزان سختی و آسانی رکاب زدن است را تغییر دهید و تغییرات دیگری نمی توان برای تنوع دادن به تمرینات دوچرخه ثابت انجام داد.


احتمال آسیب دیدگی با تردمیل بیشتر است یا دوچرخه ثابت ؟

اگر از نظر آسیب هایی که ممکن است در هنگام تمرین کردن با تردمیل یا دوچرخه ثابت به آنها دچار شوید ، بخواهیم این دو دستگاه هوازی را بررسی کنیم باید بگویم که احتمال بیشتری دارد که شما در حین تمرین با تردمیل ، از روی دستگاه بیفتید و یا به علت استفاده از شیب زیاد و بالا بردن شیب به صورت ناگهانی ممکن است دچار گرفتگی عضلات و یا زانودرد و کمردرد بشوید در صورتی که در حین استفاده از دوچرخه ثابت احتمال پایین افتادن شما خیلی کم است ، اگر دوچرخه ثابت دارای صندلی استاندارد باشد ، مدل نشستن شما بر روی زین دوچرخه ثابت هم صحیح باشد و صندلی را طوری تنظیم کرده باشید که زاویه زانوی شما با پدال اصولی باشد ، احتمال آسیب دیدگی شما خیلی کمتر است.

نتیجه گیری :
خرید دستگاه ورزشی ، اول از همه به هدف شما از ورزش کردن بستگی دارد و بعد از آن فضای منزل و بودجه شما تعیین کننده نوع دستگاهی ست که قرار است خریداری کنید.
اگر هدف شما درگیر کردن کل بدن و عضلات بیشتری است و به دنبال سریع تر جواب گرفتن و به تناسب اندام رسیدن است ، در صورتی که از نظر بودجه و فضای منزل محدودیتی نداشته باشید و بتوانید به اندازه قیمت تردمیل هزینه کنید ، بهترین انتخاب تردمیل است.

اگر هدف شما فقط لاغری و چربی سوزی در قسمت ران و باسن هست و خیلی برای شما لاغری شکم و پهلو اهمیتی ندارد ، اقدام به خرید دوچرخه ثابت کنید. البته در نظر بگیرید منظور من این نیست که دوچرخه ثابت روی شکم و پهلو اثری نمی گذارد ، اما به نسبت تردمیل تاثیر کمتری بر شکم و پهلو می گذارد.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*