آیا تردمیل برای زانو ضرر دارد؟

تاریخ انتشار: 98-12-11 17:12:34 یکشنبه
نمایش: 71
(0 رای)

در جواب این سوال که آیا تردمیل برای زانو ضرر دارد یا نه باید بگویم که نه تنها ضرری ندارد بلکه افرادی که زانو درد دارند می توانند با استفاده از تردمیل این درد را بر طرف کنند اما اگر طریقه استفاده صحیح از دستگاه را بداند و به آن عمل کند. با ما همراه باشید !


آیا تردمیل برای مبتدیان مشکل زانو درد بوجود می آورد؟

دستگاه های ورزش هوازی ، اگر به نحو صحیح از آن ها استفاده شود ، هیچ گاه مشکلی برای مفاصل و عضلات بوجود نمی آورد. مانند هر وسیله دیگری ، نوع استفاده ما تعیین کننده میزان فایده و یا ضرر دستگاه های ورزشی ست. تردمیل یک دستگاه ورزش هوازی است که پیاده روی و دویدن را شبیه سازی می کند ؛ شما زمانی که در خیابان یا پارک می دوید و بر روی زمین قدم بر می دارید ، وقتی پای شما به زمین برخورد می کند نیرویی از طریق پای شما به زمین وارد می شود و زمین هم عکس العمل این نیرو را به زانو و کمر شما بر می گرداند، زمانی که شما بر روی تردمیل می دوید و پیاده روی می کنید درد زیادی از نیرویی که به زانو و کمر شما باید برگردد وسط ضربه گیر های زیر تسمه خنثی می شود و در این صورت فشاری به زانو و کمر شما وارد نمی شود .
کسانی که در ورزش مبتدی هستند و تا قبل از استفاده از تردمیل اصلا ورزش نمی کردند ، عضلات ضعیفی دارند و در ابتدای کار با تردمیل نباید به هیچ عنوان از شیب استفاده کنند و یا با سرعت بالا ورزش کنند بلکه باید از شیب صفر یا نهایتا 1 شروع کنند و سرعت را طوری تنظیم کنند که به بدنشان فشاری وارد نشود و پس از چند ماه که عضلاتشان قدرت لازم برای تمرینات سخت تر را پیدا کرد ، کم کم سرعت و پس از آن شیب را بیشتر کنند ؛ اگر از همان ابتدا از شیب زیاد و یا سرعت بالا استفاده کردید منتظر آسیب دیدن مفصل زانو و یا کشیدگی عضلات پایتان باشید و اگر به مشکلات این چنینی برخورد کردید ، اصلا دستگاه را مقصر ندانید !


استفاده از تردمیل برای افرادی که زانو درد دارند مناسب است ؟

این نکاتی که گفته شد برای افراد مبتدی با مفصل زانوی سالم بود ؛ افرادی هستند که به خاطر اضافه وزن و ضعف عضلاتشان دچار مشکل زانو درد می شوند و پزشک متخصص آن ها ، توصیه می کند که در منزل با تردمیل ورزش کنند ! برای این افراد توصیه ما این است که حتما درباره نوع تمرینشان با پزشک متخصص خود مشورت کنند و در صورت امکان از او برنامه بگیرند ؛ به طور کلی برای افراد با مشکلات مفصلی ، استفاده از شیب به هیچ عنوان توصیه نمی شود و باید اقدام به خرید تردمیل با ضربه گیر ASA کنند ؛ این مدل از ضربه گیر در تردمیل های برند جی کی اکسر وجود دارد مانند تردمیل Mpower 830 جی کی اکسر ! بعد از گذشت چند ماه ، حداقل 2 ماه ، به تشخیص پزشک اگر بهبودی در درد زانو بود می توانید تحت نظر پزشک شیب را افزایش دهید در غیر این صورت ، انقدر به تمرین با تردمیل بدون شیب ادامه دهید تا مشکل زانویتان بررف شود و پزشک استفاده از شیب را برایتان بی ضرر بداند.
در تمرین با تردمیل باید کفش مخصوص تردمیل خریداری کنید( برای آن که بدانید چه کفشی مناسب است مقاله انتخاب کفش مناسب تردمیل را بخوانید) و از تمرین با پای برهنه خود داری کنید ؛ زیرا کفش هم یک نوع ضربه گیر به حسب می آید و کیفیت کفش هم می تواند در ضربه گیری نقش بسیار مهمی داشته باشد. پس افرادی که زانو درد دارند و به عنوان ریکاوری از تردمیل استفاده می کنند باید کفشی بخرند که کیفیت خوبی داشته باشد.
بنابراین می توان گفت که استفاده از تردمیل برای افرادی که زانو درد دارند هم مناسب است البته اگر به نکاتی که گفته شد توجه کنند.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*