تردمیل چه مزایا و معایبی دارد ؟

تاریخ انتشار: 98-11-27 15:11:07 یکشنبه
نمایش: 236
(1 رای)

همانطور که می دانید تمرین کردن با تردمیل برای افرادی که به هر دلیل امکان تمرین در خارج از منزل را ندارند بسیار مناسب است؛ اما هر وسیله ای در کنار خوبی ها و مزیت هایش ، ممکن است یک سری مشکلات و معایب نیز داشته باشد که دانستن این موارد به افراد کمک می کند تا با دید باز اقدام به خرید تردمیل و تمرین با آن کنند. ( برای اطلاعات بیشتر قبل از خرید تردمیل ، مقاله راهنمای خرید تردمیل را مطالعه کنید )
در این مقاله ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا تمامی مزایا و معایب تردمیل را برای شما شرح دهیم و شما را از این موارد آگاه کنیم؛ با ما در ادامه همراه باشید.


مزایای تردمیل :

یکی از مهمترین مزایای تمرین با تردمیل چه در خانه و چه در باشگاه ، حفاظت از مفاصل زانو و کمر است؛ شما وقتی روی آسفالت خیابان و یا پارک ها می دوید ، به دلیل سخت و محکم بودن کفپوش این مکان ها ، در حین دویدن زانو و کمر بدون هیچ محافظی در معرض ضرباتی هستند که از سطح زمین برمیگردد و احتمال آسیب دیدنشان زیاد است ؛ اما در هنگان دویدن و پیاده روی بر روی تردمیل ها ، به دلیل وجود ضربه گیر و جنس تسمه که به نسبت آسفالت و کفپوش خیابان ها نرم تر است ، مفاصل زانو و کمر هم در معرض خطرات و آسیب های احتمالی قرار ندارند.

تمرینات متنوع روی تردمیل

تمرینات متنوع با تردمیل :

مزیت دیگر تردمیل ، تنوع در نوع تمرینات و کنترل فرد بر سرعت و شیب است؛ به این معنا که فرد با توجه به آمادگی جسمانی خود ، می تواند شیب دستگاه را تنظیم کند و با سرعتی که برایش مناسب است ورزش کند ، در صورتی که در هنگام دویدن در فضای آزاد ، نه تنها درجه شیب زمین قابل تنظیم و تغییر نیست بلکه سرعت هم ممکن است ناخودآگاه توسط خود فرد ، کاهش یابد و کیفیت تمرین را کم کند. شما وقتی سرعت تردمیل را به طور مثال روی 10 کیلومتر بر ساعت تنظیم می کنید ، به صورت ناخودآگاه هم قادر به کم کردن سرعت نیستید زیرا تسمه با این سرعت به حرکت خود ادامه می دهد تا شما مجددا سرعت را تغییر دهید.

تمرین با تردمیل = بهانه کمتر + وقت بیشتر برای تمرین :

شما با خرید تردمیل خانگی ، می توانید با وجود همه مشکلاتی که در محیط بیرون از منزل وجود دارد ، به راحتی ورزش خود را انجام دهید و در معرض هوای سرد ، گرم ، آلودگی هوا ، برف و یخ بندان قرار نگیرید. در شلوغی شهر و ترافیک خیابان ها ، وقت خود را تلف نکرده و همان زمانی را که می خواستید صرف رفتن به باشگاه بکنید را می توانید در منزل ، صرف کارهای دیگر کنید بدون آنکه اذیت و خسته شوید. در این صورت ، دیگر هیچ بهانه ای نمی توانید برای ورزش نکردن برای خود بتراشید و بعد از مدتی خواهید دید که دویدن بر روی تردمیل مانند غذا خوردن تبدیل به یکی از کارهای روزمره تان شده است.

تمرینات متنوع تردمیل

در حین تمرین با تردمیل ، لذت ورزش کردن دوبرابر می شود :

شما در حین تمرین با تردمیل در منزل ، می توانید حتی برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان را تماشا کنید و یا به موسیقی دلخواهتان گوش کنید و از انجام تمرینات هوازی در منزل ، لذت ببرید.
زمان تمرین با تردمیل کاملا دست خودتان است ؛ یعنی اگر صبح زود برای ورزش کردن راحت تر هستید و یا بر عکس آخر شب را برای ورزش مناسب می دانید در هر صورت تردمیل در منزل شما و تحت اختیارتان است تا هر زمان که برای ورزش کردن آمادگی داشتید ، کلید استارت را بر روی تردمیل فشار دهید و پیاده روی و دویدن را آغاز کنید.

با تردمیل ، همه چیز تحت کنترلتان است :

همه چیز تحت کنترلتان است ؛ از میزان کالری که می سوزانید گرفته تا میزان مسافتی که راه رفته اید و در این صورت به راحتی می توانید تمرینات خود را سازماندهی کنید و به یک برنامه ایده آل برای لاغری و تناسب اندام برسید.

معایب تردمیل :

در کنار تمامی مواردی که به عنوان مزایای تردمیل عنوان کردیم مواردی هم وجود دارد که به عنوان معایب این دستگاه به حساب می آیند ؛ با ما همراه باشید تا از این عیب ها آگاه شوید.

زیاده روی در تمرین با تردمیل باعث آسیب دیدگی می شود :

افراط و تفریط در هر کاری غلط و زیان آور است حتی ورزش کردن ! اگر شما در ورزش کردن زیاده روی و یا کم کاری کنید در هر دو حالت دچار مشکل و بیماری می شوید. ورزش با تردمیل هم دقیقا همینطور است . اگر بدن خود را برای تمرین با تردمیل تحت فشار شدید بگذارید ، آسیب های مفصلی ، قلبی-عروقی و تنفسی برایتان بوجود می آید.

افتادن از روی تردمیل

تغییرات ناگهانی شیب و سرعت باعث آسیب دیدگی می شود :

کار کردن با شیب تردمیل برای افرادی که مشکل مفصل زانو و یا دیسک کمر دارند بسیار اشتباه است و برای این افراد استفاده از شیب به هیچ عنوان توصیه نمی شود ؛ بنابراین تردمیل های شیب دار مانند تردمیل 500 توربو فیتنس برای این افراد ضرر دارند و نباید از شیب این دستگاه استفاده کنند.( مقاله تردمیل چه تاثیری بر دیسک کمر دارد مطالعه شود)
تغییرات ناگهانی در سرعت و شیب تردمیل به خصوص برای افراد تازه کار و مبتدی ، باعث آسیب و گرفتگی عضلات می شود و حتی گاهی اوقات به دلیل خشک بودن و ضعف عضلات ممکن است مفاصل آسیب جدی ببینند.

به طور کلی افرادی که از نظر جسمی مشکلات و بیماری هایی مانند : آرتروز ، دیسک ، مشکلات تنفسی و مشکلات قلبی-عروقی دارند حتما باید برای استفاده از تردمیل و انجام ورزش های هوازی از پزشک متخصص خود مشورت بگیرند و برنامه ورزشی خود را از پزشک یا افراد متخصص بخواهند و خودسرانه اقدام به انجام ورزش های هوازی نکنند.

تمرین در محیط بسته با تردمیل می تواند باعث شوک شود :

دویدن در محیط های بسته و تمرین بر روی تردمیل ممکن است باعث اختلالات دمایی و شوک حاصل از این اختلالات شود . بالا رفتن بیش از حد دمای بدن و هم چنین نبود اکسیژن کافی در محیط بسته ممکن است به عضلات و حتی قلب و مغز کاربر آسیب و شوک وارد کند. به همین دلیل قبل از شروع تمرین با تردمیل به شما توصیه می کنیم که دمای محیط و تهویه آن را چک کنید و در وضعیت مطلوب قرار دهید تا بدن هنگام دویدن و تعریق ، دچار افزایش دمای بیش از اندازه نشود و مشکلی برایتان پیش نیاید.

عدم تعادل در حین تمرین با تردمیل :

گرفتن دسته های تردمیل در حین تمرین مشکلاتی از قبیل : کاهش کالری سوزی ، خطر کشیدگی عضلات و عدم تعادل را بوجود می آورد؛ بنابراین در حین دویدن و پیاده روی بر روی تردمیل فرض کنید که در خیابان مشغول پیاده روی هستید و دسته ای وجود ندارد که شما آن را نگه دارید ! به این ترتیب هم تعادلتان حفظ می شود و هم کشیدگی عضلات و کاهش کالری سوزی برایتان اتفاق نمی افتد و ورزش تان ایمنی بیشتری خواهد داشت.

مشکل دیگری که در حین کار کردن با تردمیل ممکن است پیش بیاید ، احساس سرگیجه و عدم تعادل کاربر است .این عدم تعادل و سرگیجه ممکن است باعث سقوط فرد از روی دستگاه و وارد شدن آسیب جدی به وی شود.

عدم وجود سرازیری در تمرین با تردمیل :

از دیگر معایب تردمیل ، عدم وجود سرازیری است ! شما وقتی در خیابان و محیط آزاد تمرین می کنید ، زمین زیر پای شما صاف نیست و در هر لحظه ممکن است شیب بالا ، شیب منفی ( سرازیری ) و ناهمواری های مختلف را تجربه کنید که این باعث به چالش کشیدن عضلات شما و قدرتمند تر شدن آن ها می شود ؛ این اتفاق هیچ وقت در طول تمرین با تردمیل نمی افتد ! زیرا سطح تسمه بدون ناهمواری است و فقط به صورت سربالایی قابل تنظیم است و سرازیری را نمی تواند شبیه سازی کند.

خرید تردمیل = بیشتر هزینه کردن :

در بین دستگاه های هوازی چه خانگی و چه باشگاهی ، قیمت تردمیل از همه بیشتر است و می توان به عنوان یک عیب دیگر آن را در نظر گرفت.


سخن آخر :
این مقاله معایب و مزیت های ورزش با تردمیل را برای شما روشن کرد؛ اکنون با دانستن این نکات می توانید تصمیم درستی درباره نحوه تمرینات خود با تردمیل بگیرید و یا اگر با دانستن معایب تردمیل از تمرین کردن با آن منصرف شده اید می توانید تصمیم بگیرید که در کدام قسمت از محله تان به دویدن و پیاده روی بپردازید!
تصمیم با شماست و ما فقط می خواهیم که شما تصمیم درست را با یک بینش علمی و دقیق بگیرید تا با آسیب کمتر، نتیجه بهتری بگیرید.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*