آب درمانی با تردمیل آبی را حتما امتحان کنید

تاریخ انتشار: 96-11-14 11:11:19 شنبه
نمایش: 517
(1 رای)

تردمیل آبی از جدیدترین و در عین حال ساده ترین اختراعات حوزه دستگاه های ورزشی است. از آن جایی که وزن بدن در زیر آب کاهش چشمگیری پیدا می کند، استفاده از تردمیل بدون موتور در زیر آب فشار زیادی بر کمر و مفاصل وارد نمیکند و برای تقویت مفاصل و عضلات پا بسیار مفید است.
ورزش های آبی مانند شنا، واترپلو، و ... بسیار موثرتر از بیشتر فعالیت های ورزشی خارج از آب هستند. شاید پدربزرگ یا مادربزرگ شما نیز تجربه آب درمانی داشته باشد،‌ آن ها به چشمه های آب گرم رفته و از مزیت های آب درمانی لذت برده اند. اما امروزه شاید وقت و فرصت بهره مندی از روش های قدیمی وجود نداشته باشد، شاید بهتر است از ابزارهای نوین بهره بگیریم. یکی از این ابزار، تردمیل آبی بدون موتور است، که یکی از دستگاه های هوازی مورد علاقه ورزشکاران و بیماران است، وسیله ای که در قالب برنامه های درمانی در بیشتر کلینیک های فیزیوتراپی و بهبود ریکاوری استفاده می شود. تردمیل آبی بیشتر برای افرادی که درد مفصلی و عضلانی دارند، توصیه می شود. البته ورزشکاران حرفه ای مانند فوتبالیست ها یا ورزشکارانی که از پاهای خود استفاده زیادی می کنند، برای افزایش قدرت و بازده عضلات خود از این نوع تردمیل بهره می گیرند.

 

آب درمانی با تردمیل آبی چه فوایدی دارد؟ 

وزن انسان در آب حدود 70 درصد کاهش می یابد، درنتیجه استفاده از تردمیل در زیر آب برخلاف تردمیل ‌های معمولی فشار منفی چندانی بر ستون فقرات و نخاع کاربر وارد نمی کند. سالمندان و تمام افرادی که با مشکلات تعادلی، مفصلی، اختلالات اسکلتی و عضلانی، فلج موضعی مواجه هستند، بدون نگرانی از عوارض جانبی موجود در استفاده از تردمیل های معمولی می توانند با یک تردمیل آبی ورزش کنند. مهم ترین مزیت های تردمیل آبی شامل موارد زیر می شود:


1. تقویت عضلات و ماهیچه های اطراف مفاصل 
تحقیقات اخیر دانشگاه A&M تگزاس بیان می کند که ترکیب حرکات قدرتی و تمرینات تردمیل آبی، در مقایسه با زمانی که هر کدام از این فعالیت ها به تنهایی انجام شود یا انجام آن ها با یک تردمیل معمولی باشد، منجر به رشد بیشتر عضلات بدن می شود.


2. کم کردن فشار خون 
تحقیقات دیگری در دانشگاه A&M تگزاس ادعا می کند که تردمیل آبی در مقایسه با تردمیل های باشگاهی و خانگی، در کاهش دادن فشار خون موثر تر عمل می کنند. بیشتر از 67 میلیون از مردم آمریکا فشار خون بالا دارند و اکثر آن ها  به خاطر ترس مواجهه با درد، از ورزش دوری می کنند. با استفاده از تردمیل آبی، افراد دارای فشار خون بالا بدون این که دردی احساس کنند، می توانند دوباره ورزش کنند، و از یک ورزش با کیفیت لذت ببرند.


3. گسترش دامنه حرکات
افراد دارای آرتروز یا افرادی که در تحرک پاها و مفاصل مشکل دارند، معمولا از فعالیت هایی مثل راه رفتن و ورزش کردن به خاطر دردی که ممکن است به وجود آید، اجتناب می کنند. در مقایسه با تردمیل معمولی، در تردمیل آبی، وجود فشار هیدرواستاتیک آب، بیماران تنها کم تر از 20 درصد وزن خود را در آن عمق از آب احساس می کنند. نه تنها آب به از بین بردن ورم کمک می کند بلکه مفاصل را آرام کرده و قدرت و انعطاف آن ها را افزایش می دهد. 


4. کمک به راه رفتن در افراد مسن تر
حین ورزش بر روی تردمیل آبی، تاثیرات منفی کم محیط داخل آب باعث می شود تا یک بیمار فقط 20 درصد وزنش را تحمل می کند، که این امر فشار روی مفاصل را از بین می برد. در ترکیب آن حرکات و فعالیت های قلبی عروقی که توسط بیماران با تردمیل آبی انجام می دهند، انعطاف پذیری آن ها افزایش می یابد


5. ریکاوری سریع تر بعد از ورزش
فشار طبیعی هیدرواستاتیک آب در کاهش ورم عضلات و دفع سموم تولید شده و تجمع یافته در آن ها بسیار تاثیر گذار است. این ویژگی برای ورزشکاران حرفه ای بسیار مفید است، این افراد با استفاده از تردمیل آبی می توانند مراحل ریکاوری بعد مسابقات خود را سریع تر پشت سر بگذارند.


6. ساخت حجم عضلانی یا حفظ آن ها
قدم برداشتن در زیر آب دشوارتر از محیط خارج از آب است. همین عامل باعث می شود که در مدت زمان کوتاه تر فیبرهای عضلانی بیشتری را در جهت تامین انرژی بیشتر بسوزانید. این ویژگی به افزایش حجم و بهبود فرم عضلات منجر می شود.


7. کمک به درمان و بهبود مصدومیت ها
امروزه، بیشتر مصدومیت های ورزشی یا تردمیل آبی یا تردمیل ضد جاذبه زمین درمان می شود. پارگی تاندون، آسیب زانو، کوفتگی کف پا، پارگی عضلات و ... از آسیب های شایع ورزش های امروزی به خصوص ورزشی های درگیر با پا به شمار می آیند. تردمیل آبی به ساخت دوباره عضلات، ترمیم آن ها و سرعت بخشیدن به ریکاوری کمک زیادی می کند.


قیمت یک تردمیل آبی چقدر است؟ از کجا بخریم؟

قیمت یک تردمیل آبی به مدل و ویژگی های آن بستگی دارد. مارکتستان از معدود فروشگاه هایی است که تردمیل آبی را به فروش می رساند. تردمیل آبی تسمه ای روبیمکث یکی از بهترین گزینه ها برای آب درمانی است. این تردمیل بدون موتور را می توانید در زیر آب درون استخر یا حوض قرار داده و بر روی آن بدوید. قیمت آن نیز 2,250,000 تومان است.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*