الپتیکال بهتر است یا تردمیل؟

تاریخ انتشار: 95-08-23 11:08:19 یکشنبه
نمایش: 2774
(12 رای)
اگر به دنبال راه مناسبی برای ورزش کردن در خانه می گردید، شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که کدام بهتر است؛تردمیل یا الپتیکال؟ - قبل از تصمیم گیری فاکتور هایی وجود دارند که آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم، مهم ترین فاکتور این است که آیا دستگاهی که خریداری می کنید با اهداف فیتنس، بدنسازی و بودجه شما مطابقت دارد یا نه. قبل از شروع مقایسه این دو وسیله ورزشی لازم به ذکر است که الپتیکال معادل لاتین همان اسکی فضایی می باشد و در ظاهر و عمل هیچ تفاوتی با هم ندارند .
 

مقایسه تردمیل و اسکی فضایی

 اسکی فضایی و تردمیل تفاوت های زیادی در طراحی دارند. الپتیکال حرکتی "گام مانند" را ارائه می دهد، در حالی که تردمیل دارای یک کفی است که برای دویدن و راه رفتن برای مدت طولانی طراحی شده است. اسکی فضایی به کاربران این اجازه را می دهد تا با تنظیم مقاومت و شیب عضلات مختلفی را در بدن به کار بگیرند و تردمیل به ورزشکاران اجازه می دهد تا با تغییر سرعت و شیب درجه سختی و شدت تحمل ورزش های قلبی عروقی را تغییر دهند.
 

تاثیر تردمیل بیشتر است یا الپتیکال

تاثیر دستگاه یکی از مشهورترین دلایلی است که مردم الپتیکال را به جای تردمیل برای ورزش کردن اتخاب می کنند. الپتیکال ورزشی که تاثیر کمی بر مفاصل دارد( به خصوص زانو، کمر، پا)، زیرا در حین کار با دستگاه پایتان هرگز از پدال ها جدا نمی شود و عکس العملی به صورت فشار بر بدن وارد نمی گردد. تمرین با الپتیکال می تواند مفصل را قوی تر هم کند. اگر پدال زدن را دوست ندارید و می خواهید بدوید تردمیل گزینه بهتری است، به خاطر این که بیشتر تردمیل ها جذب کننده فشار دارند تا از نیرویی که به مفاصل شما انتقال می یابد جلوگیری شود.
 

مقایسه سوزاندن کالری در تردمیل و الپتیکال

در واقع تعداد کالری که می سوزانید به درجه سختی تمرین شما بر روی دستگاه بستگی دارد. تمرینات باوقفه یکی از بهترین راه ها برای سوزاندن کالری بیشتر در حداقل زمان ممکن است. تمرینات باوقفه سرعت های بالا و شدید تمرین را با استراحت های کوتاه ترکیب می کند. ایده ای که پشت این نوع تمرینات وجود دارد کار کردن با هر دو سیستم هوازی(ایروبیک) و بی هوازی بدن است، با این کار کالری های ذخیره شده در ماهیچه ها سوزانده می شود و متابولیسم بدن بعد از پایان تمرین نیز ادامه خواهد داشت.
در بحث سوزاندن کالری ، مقایسه تردمیل و الپتیکال مطرح است، شما می توانید یک میزان مساوی کالری را در 20 دقیقه تمرین باوقفه الپتیکال و 40 تا 60 دقیقه کار با تردمیل بسوزانید. تمرینات با وقفه در تردمیل با استفاده از اختیارات شیب و سرعت به دست می آید، اما در الپتیکال با تنظیم شیب و مقاومت، بازه های تمرینی شدیدتر و ماهیچه های بیشتری درگیر می شوند، هر چه ماهیچه بیشتر کار کند، کالری هم بشتر سوزانده می شود. بیشتر الپتیکال ها دارای دسته های متحرک اند که به شما اجازه می دهند تا بالاتنه و پایین تنه خود را همزمان به کارگیرید و کالری بیشتری را نسبت به تردمیل که فقط با پایین تنه درگیر است بسوزانید.
 

تنوع تمرینات در تردمیل و الپتیکال

اولا، بیشتر الپتیکال ها ساخته شده اند تا در حالت های جلو و معکوس پدال بزنند. این حرکت نه تنها به شما اجازه می دهد تا با ماهیچه های مختلفی کار کنید، بلکه بر هماهنگی شما تاثیر می گذارد و طرز فکر شما را در مورد حرکت کردنتان تغییر می دهد. ثانیا، الپتیکال ها هم دارای دسته های متحرک و هم دسته های ثابت است. اگر فقط می خواهید با پایین تنه خود کار کنید، دسته های ثابت را در دست بگیرید و پدال بزنید، زیرا با این کار توانایی پایداری بدن شما افزایش می یابد. اگر می خواهید با تمامی بدن خود ورزش کنید، می توانید از دسته های متحرک ایتفاده کنید. اگر هم دوست نداشتید دست ها را آزاد گذاشته و تنها با پدال زدن حالت دویدن را شبیه سازی کنید. با یک تردمیل می توانید تمریتات متنوعی مانند شبیه ساز تپه را انجام دهید تا تحمل ماهیچه هایتان بالا رود، و با الپتیکال قادر خواهید بود تمرینات پدال معکوس انجام داده تا تحمل ماهیچه های بالا تنه زیادتر شود.
 

تاثیر تردمیل و اسکی فضایی بر قلب و عضلات

تمرین مقاومتی با دستگاه های ایروبیک بی شک بسیار مهم است،زیرا استخوان های شما سالم می شوند، متابولیسم کلی بدن بالا می رود، از مصدومیت جلوگیری می شود و به بدن شما اجازه می دهد تا چربی بیشتری را حتی در حالت استراحت آب کنید. اگر فقط ورزش های قلبی عروقی را انجام دهید، درواقع می توانید عضلاتتان را بسازید، بنابراین مهم است که هر دو نوع تمرین یعنی مقاومتی و قلبی را در برنامه ورزشی خود قرار دهید.  
اسکی فضایی ها دقیقا مواردی را که گفتیم انجام می دهند. کاربران می توانند شیب دستگاه را تنظیم کنند تا ضربان قلبشان بالاتر رفته و یک ورزش قلبی عروقی خوب را تجربه کنید. همچنین قادر خواهید بود تا مقاومت را نیز تنظیم کنید تا دوباره ضربان قلب بالا رود و شما را وادار کند تا با هل دادن و کشیدن دسته ها انرژی بیشتری را در ماهیچه ها استفاده کنید.
دویدن بر روی تردمیل برای ماهیچه های پایین تنه و عضلات شکم بسیار مفید است، اما در کل جزو تمرینات مقاومتی محسوب نمی شود. بر روی تردمیل قادر خواهید بود تا شیب و سرعت را تغییر داده تا ضربان قلب افزایش یابد و کالری و چربی سوزانده می شود، اما نمی توانید بر روی گروهی از ماهیچه های بالا تنه هدف گذاری کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله تردمیل برای چه عضلاتی خوب است را مطالعه کنید .
 

نتیجه گیری

در کل، هر دو دستگاه تردمیل و الپتیکال قابلیت این را دارند که تمریناتی راحت را در خانه برای شما فراهم کنند. هر دوی آنها مزایا و معایبی دارند، اما انتخاب یکی از آنها به هدف ورزش کردنتان بستگی دارد. اگر می خواهید ورزشی راحت و ساده را تجربه کنید، الپتیکال گزینه ای ایده آل است؛ و اگر تمرینات سرعتی و پایداری را انجام می دهید، تردمیل بهتر از الپتیکال به شما کمک می کند.  
مهم نیست که شما کدام دستگاه را انتخاب می کنید، همه چیز به این بستگی دارد که چگونه با تمرینات پربازده چه میزان کالری می سوزانید و تحمل تمرینات شما چقدر است، اگر این کار را بکنید نتایج بلند مدتی را مشاهده می کنید.
 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*