راهنمای استفاده صحیح از اسکی فضایی

تاریخ انتشار: 95-03-01 15:03:58 شنبه
نمایش: 4160
(16 رای)
اسکی فضایی ها از جمله دستگاه های هوازی هستند که می توانند یک محیط تمرین پربازده، کالری سوز و بی نقص را برای کاربر فراهم کنند. استفاده از اسکی فضایی راحت است، اما به طریقه صحیح استفاده از آن ها باید توجه کرد.
 

این مقاله در مورد استفاده از درست از اسکی فضایی و آشنایی با تمرینات موثر بر روی این دستگاه ورزشی بحث می کند.

 
موقعیت بدنی
انجام تمرینات پربازده بر روی اسکی فضایی با رعایت موقعیت بدنی و حفظ آن در تمام طول تمرین آغاز می شود.
•    بر روی بورد بدوید. مواظب باشید، چراکه در هنگام پاگذاشتن بر روی پدال های اسکی فضایی پدال ها شروع به حرکت می کنند. بنابراین، ابتدا دستگیره های ثابت اسکی فضایی را گرفته، سپس هر کدام از پاها را بر روی یک پال بگذارید.
•    پاهای خود را خم کنید. سایز پدال بیشتر اسکی فضایی ها بزرگ است، و فضای مازاد اطراف پا می تواند حس راحتی را افزایش دهد، اما با این وجود امکان خمیدگی و اشدن نادرست پاهای شما بوجود می آید. برای پیشگیری از آسیب مفاصل ران ها، کف پاهای خود را به کناره پدال ها نزدیکتر کنید، طوری که پا با لبه پدال ها موازی باشد.
•    کمر خود را صاف نگه دارید. حفظ صاف بودن و انحنای طبیعی ستون فقرات قسمتی مهم در استفاده صحیح از اسکی فضایی به شمار می آید. عضلات شکم خود را سفت کرده، سر خود را بالا نگه دارید، و با نگاه کردن به جلو کمک زیادی به حفظ صحیح موقعیت بدنی خود بر روی اسکی فضایی بکنید. باید تصور کنید که یک فنر از سقف آویزان است، سمت دیگر فنر به سر شما متصل شده و همواره آنرا بالا نگه می دارد، نگاه شما را به جلو خیره می کند و انحنای طبیعی ستون مهره ها را حفظ می کند.
•    موقعیت دست ها. اصولا، اسکی فضایی ها دو نوع دستگیره دارند. با گرفتن دستگیره های ثابت می توانید تعادل خود را حفظ کنید، و با در دست گرفتن دستگیره های متحرک بالاتنه خود را نیز در ورزش شرکت دهید. در هر دو مورد سعی کنید، دستگیره ها را به آرامی بگیرید. شانه های خود را کمی عقب و به سمت پایین متمایل کنید، آرنج ها را کمی خم کرده تا حرکت روان و مناسبی را بر روی دستگاه تجربه کنید.

آغاز حرکت
•    به طرف جلو پدال بزنید. زانو های خود را کمی خم کنید، اگر زانو ها قفل باشد، بازده ورزشی تمرین با اسکی فضایی پایین می آید و اثرات مثبت آن از بین می برد. اینکار در مواردی باعث مصدومیت و آسیب فیزیکی نیز می شود. در حین پدال زدن بر روی اسکی فضایی ، پا ها باید در مسیری بیضی شکل به حرکت درآیند.
•    دشواری کار را مشخص کنید. اسکی فضایی ها به شما اجازه می دهند تا دشواری آن ها را تنظیم کنید. بعضی از اسکی فضایی ها تنظیماتی برای کنترل شیب نیز دارند. تنظیمات شیب برای خسته کردن بدن شما بوجود نیامده اند، چراکه این ویژگی اسکی فضایی به کارگیری هر چه بیشتر عضلات را تضمین می کند. افزایش مقاومت اسکی فضایی ، به خصوص برای افزایش فعالیت و تقویت عضلات دوقلو (عضله پشت ساق پا) اهمیت دارد. افزایش و بالا بردن شیب دستگاه عضله همسترینگ و عضلات جلو ران را درگیر کرده و بر تقویت آن ها هدف گذاری می کند. در هنگام اعمال تنظیمات سعی کنید حرکت روان و بدون توقفی داشته باشید. اگر زیاد به دستگیره ها تکیه کرده باشید، به احتمال زیاد مقاومت اسکی فضایی بسیار زیاد است. اجرای یک برنامه تمرین بر روی اسکی فضایی ، به نوع و کیفیت ساخت دستگاه بستگی دارد. در بعضی از مدل ها درگیر شدن با تنظیمات دستگاه می تواند شما را خسته کند و سطح ایمنی را کاهش دهد. اما محصولاتی وجود دارند که اعمال تنظیمات در تمام مراحل تمرین بسیار راحت است و این ویژگی به دلیل کیفیت بالای ساخت و تناسب پدال ها با دستگیره ها ایجاد شده است.
•    حرکت را متوقف نکنید. یک جلسه تمرین مناسب و با کیفیت با اسکی فضایی حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. هر جلسه این مقدار تمرین کرده، و متناسب با قدرت بدنی خود بر روی اسکی فضایی ، سختی کار را تغییر دهید. حداقل بازده ورزشی در ورزش با اسکی فضایی با 3 جلسه تمرین در هفته فراهم می شود.

از ویژگی های اسکی فضایی استفاده کنید
•    ضربان قلب خود را بررسی کنید. بیشتر اسکی فضایی ها با دستگاه یا مونیتور نشانگر ضربان قلب تجهیز شده اند. مدل های ارزان قیمت دارای نقاط لمسی خاصی هستند، سنسور هایی که دقیقا بر روی دستگیره ها نصب شده اند. وجود مونیتور های وایرلس (بی سیم) نیز از انواع دیگر نشانگر های ضربان قلب است که در سایر مدل ها یافت می شود. بررسی و دنبال کردن میزان ضربان قلب و پاسخ فیزیکی به داده های حاصل از این بررسی به شما کمک خواهد کرد که از اسکی فضایی بسیار موثرتر و پربازده تر استفاده کنید. اگر هر جلسه تمرین را برای رسیدن به ضربان قلب خاصی هدف گذاری کنید، بیشترین بازده ورزشی را از فعالیت با این دستگاه هوازی به دست خواهید آورد.
•    از برنامه های دستگاه بهره ببرید. بسیاری از اسکی فضایی ها دارای برنامه تمرین های پیش فرضی هستند که بر روی حافظه کنسول نصب شده است. این برنامه ها به صورت خودکار مقاومت و شیب دستگاه را تغییر می دهند. علاوه بر آن، بعضی از اسکی فضایی ها پیشرفته قابلیت اتصال به شبکه اینترنت را دارند، در نتیجه امکان دانلود برنامه های جدید بوجود خواهد آمد. از مشهورترین پلتفورم های جذاب می توان به i.Concept محصولات BH فیتنس اسپانیا و iFit محصولات NordicTrack اشاره کرد. با وجود این برنامه تمرین های جذاب بدن خود را به خوبی به چالش خواهید کشید و اثرات بهتر و مثبت تری را تجربه خواهید کرد.
•    به طرف عقب نیز پدال بزنید. بسیاری از اسکی فضایی ها این قابلیت را دارند که در دو جهت "جلو" و "معکوس" پدال بخورند. استفاده از دستگاه در هر دو جهت یک راه بسیار مفید برای ساخت و حجم سازی عضلات پا محسوب می شود.
تمامی نکات و توصیه های بالا، به طور کلی استفاده صحیح از اسکی فضایی را به شما آموزش می دهد. یادگیری مشخصات محصول خریداری شده نیز بسیار مهم است. تنوع زیادی بین مدل ها و برند های مختلف وجود دارد، اسکی فضایی ها در زمینه ویژگی های ایمنی، بارگیری داده های مربوط به کنسول، و برنامه ریزی با یکدیگر فرق می کنند. اگر این دستگاه ایروبیک را به تازگی خریداری کرده اید، شرط عقل این است که ابتدا دفترچه راهنمای محصول را به دقت مطالعه کنید.
توجه داشته باشید که تنها وقتی می توانید از این ورزش ایروبیک بهره ببرید که بتوانید طریقه صحیح استفاده از آن را یاد بگیرید. موفق باشید!
نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*