ضربه گیر تردمیل چیست و چه مزایایی دارد؟

تاریخ انتشار: 94-06-19 16:06:44 پنج شنبه
نمایش: 7323
(31 رای)
تردمیل یک دستگاه هوازی برای شبیه سازی پیاده روی و دویدن است که کاربر را قادر می سازد در محیط بسته هم بتواند پیاده روی انجام دهد و حتی آسیب کمتری ببیند؛ می پرسید چرا ؟ به این دلیل که در ساختار همه تردمیل های موتور دار ، تعدادی ضربه گیر وجود دارد که وظیفه آن ها تقریبا مثل مفصل زانو می باشد؛ به این صورت که شما هنگامی که در خیابان و بر روی زمین راه می روید و می دوید ضربه ای که با پا به سطح زمین می زنید تا به سمت جلو قدم بردارید ، به همان اندازه ضربه از سطح زمین به مچ پا و زانوی شما بر می گردد و ممکن است بعد از مدتی دچار زانودرد شدید و یا پا درد بشوید که این اتفاق از ادامه یافتن تمرینات جلوگیری می کند؛ ولی ضربه گیر در تردمیل باعث می شود تا ضربه ای که از تسمه به مچ پا و زانو برمیگردد توسط ضربه گیر گرفته شود و به این صورت آسیبی به زانوی شما وارد نشود. (برای بهتر متوجه شدن منظور ما ، مقاله تاثیر تردمیل بر زانو را بخوانید)
در این مقاله ما سعی داریم ضربه گیر تردمیل را به شما معرفی کنیم و از مزایای وجود این قطعات صحبت کنیم ؛ امیدوارم برایتان مفید باشد.
ضربه گیر تردمیل

انواع ضربه گیر تردمیل و کاربرد آن ها :

ضربه گیرها قطعاتی لاستیکی ، فنری و یا ترکیبی از هر دو جنس است که ترکیب فنر-لاستیک بیشترین کاربرد را دارد و اکثرا بین تسمه و بدنه تردمیل قرار دارند.
بهترین نوع ضربه گیر ، ضربه گیر لاستیکی است که به صورت حلقه های فشره بین تسمه و بدنه تردمیل وجود دارد و وظیفه آن ، محافظت از مفصل زانو و کمر فرد است. به این ضربه گیرها، ضربه گیر SDS می گویند که در اکثر مدل های تردمیل وجود دارد.
نوع دیگر ضربه گیر که حالت فنری دارد و به نام اسپیرینگ (Spring) معروفند. این ضربه گیرها هم مانند ضربه گیر های دیگر ، بین تسمه و بدنه تردمیل قرار دارد . این ضربه گیرها از نظر ظاهری فنری شکل هستند و ضربات وارد شده توسط پا را به خود جذب می کنند و نمی گذارند این ضربات توسط تسمه به زانو و ستون فقرات فرد بازگردد.
نوع دیگر ضربه گیر وجود دارد که جنس این ضربه گیر ها ترکیب فنر-لاستیک است و قابلیت تنظیم و تغییر میزان ضربه گیری را داراست؛ به این معنی که برای هر وزنی قابل تنظیم است ؛ به طور مثال شخصی با 80 کیلوگرم وزن به اندازه شخصی با 100 کیلوگرم وزن نیرو وارد نمی کند بنابراین این مدل ضربه گیر که به ضربه گیر ASA معروف است بسیار کاربردی و مفید می باشد. تردمیل Turbo 776 JKexer دارای ضربه گیر ASA است و از نظر قدرت ضربه گیری بسیار دستگاه با کیفیتی است.
نوع دیگر ضربه گیر که به عنوان ضربه گیر کف شناخته شده اند و در زیر بدنه و یا پایه های دستگاه قرار دارند، ضربه گیرهایی هستند که جلوی انتقال صدا به طبقات زیرین را میگیرند و برای افرادی که قصد استفاده از تردمیل در آپارتمان را دارند باید تردمیلی خریداری کنند که حتما ضربه گیر کف داشته باشد تا در حین تمرین ، سر و صدا و مزاحمتی برای همسایه ها ایجاد نکند؛ البته برای آنکه صدا به طبقات پایین انتقال پیدا نکند ، باید در انتخاب مکان تردمیل نکاتی را در نظر بگیرید که در مقاله راهنمای خرید تردمیل آن را کاملا توضیح داده ایم.


نتیجه گیری :
برای افرادی که دچار مشکلات مفصلی و آرتروز هستند خرید تردمیل با ضربه گیر حرفه ای حتما توصیه می شود. در ضمن در هنگام تمرین با تردمیل حتما کفش مخصوص پیاده روی بپوشید (خصوصیات این کفش را در مقاله کفش مناسب تردمیل بخوانید) و از تمرین با دمپایی یا پای برهنه جدا خودداری کنید زیرا صدمات ناشی از این کار بسیار زیاد و در بعضی مواقع غیر قابل جبران است.
نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*